Контакт

Свет

Рускиот митрополит Иларион бара операцијата за промена на полот да стане кривично дело 

Објавено пред

Висок претставник на Руската православна црква ги критикува операциите за промена на полот и повика на кривично гонење на родителите што ги учат своите деца дека може да го изберат својот пол, пренесува РТ.

„Ваквите операции се, според мое мислење и според мислењето на црквата, злосторство против Бога“, рече во интервјуто митрополитот Иларион Алфеев, раководител на одделот за надворешни односи на Руската православна црква.

Тој објасни дека црквата не го признава новиот пол на лицето по операцијата за промена на полот.

Иларион потврди дека Руската православна црква никогаш нема да го признае како нормален таквиот животен стил во кој децата од колепка се учат дека постои биолошки пол и род што тие може да го изберат“.

Тој нагласи дека родителите што им ги всадуваат овие идеи во главата на своите деца треба да бидат кривично гонети. Според Иларион, детето треба да почека до полнолетство за да одлучи дали сака да остане како што го создал Бог или да го промени својот пол.

Во 2017 година Руската православна црква го критикува законот воведен во Грција, со кој им се дозволуваат операции за промена на полот на тинејџери на возраст од 15 години.

Во Русија операциите за промена на полот се дозволени за граѓаните постари од 18 ако бидат дијагностицирани како транссексуалци.

Според експертите, транссексуализмот е ретка состојба, која може да влијае на 1 од 30.000 до 1 во 100.000 случаи.

 

Европа

Името на новиот британски премиер ќе биде објавено на 23 јули

Објавено пред

Името на новиот премиер на Обединетото Кралство ќе биде објавено на 23 јули, објави денеска Конзервативната партија.

Околу 160.000 членови на партијата ќе се изјаснат по пошта дали Тереза Меј како лидер на партијата и владата ќе ја наследи Борис Џонсон или Џереми Хант.

Гласањето завршува на 22 јули, а името на победникот ќе биде објавено следниот ден, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Ситуацијата со Иран се развива кон опасно сценарио

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека ситуацијата со Иран се одвива кон опасно сценарио, јави „Ројтерс“ повикувајќи се на руската новинска агенција РИА.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера воведе нови санкции кон Иран бидејќи иранската војска минатата седмица собори американско беспилотно летало.

Прикажи повеќе...

Свет

Болтон: Трамп е отворен за преговори, Иран само треба да помине низ отворената врата

Објавено пред

dzon bolton sovetnik za nacionalna bezbednost belata kukja

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека претседателот Доналд Трамп е отворен за преговори.

Тој додаде дека сѐ што треба Иран да направи е да помине низ таа отворена врата.

„Едноставно, не постои доказ дека Иран донел стратешка одлука да се откаже од нуклеарното оружје“, изјави Болтон.

Изјавата на американскиот советник следува по критиките што Иран ги упати на сметка на администрацијата на Трамп, а се однесуваа на новите санкции на САД врз иранскиот врховен лидер.

Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека таа мерка значи трајно затворање на дипломатијата помеѓу САД и Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија1 час

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија3 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија4 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија4 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет6 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет6 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија21 час

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ22 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија22 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ2 дена

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Досие