Контакт

Свет

Руските експерти користат суперкомпјутер во потрага по третман за Ковид-19

Објавено пред

Вработените во технолошката лабораторија на Московскиот државен универзитет (МДУ) почнаа пресметки на суперкомпјутерот „Ломоносов“ во потрага по лек за новиот коронавирус Ковид-19, соопшти канцеларијата за печат на универзитетот, пренесува „Спутник“.

Според соопштението за медиумите, технологиите што ги користат суперкомпјутерите можат да обезбедат ефикасни алтернативни решенија за проблеми како што е лекувањето на заболувања.

„За многу болести, идентификувани се протеини кои се одговорни за развојот на патологиите. И ако најдеме таков протеин користејќи молекула што селективно се врзува за него во својот активен центар, тогаш развојот на болеста ќе запре“, вели Владимир Сулимов, шеф на лабораторија во МДУ.

Веќе се почнати масовни пресметки на суперкомпјутерот „Ломоносов“, а следниот чекор е да се пронајдат соодветни молекули способни за врзување со целните протеини. Суперкомпјутерот „Ломоносов“ е инсталиран на МДУ во 2009 година и има уникатен систем со најголем опсег на изведба.

Русија во моментот има 7.497 случаи на коронавирус во 81 регион. Од сите нови случаи, 697 се регистрирани во Москва и 69 во Санкт Петербург.

Свет

Додека протестите беснеат, 16 града во САД побараа активирање на Националната гарда

Објавено пред

Најмалку 30 града во САД беа погодени од масовни демонстрации во текот на викендот поради смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата повеќе од 12 воведоа полициски час  и најмалку 16 побараа активирање на Националната гарда, пренесува „Њујорк пост“.

Грабежите, пожарите и тепачките продолжија и вчера национално ниво, откако по насилните судири меѓу демонстрантите и полицијата стотици луѓе завршија во притвор, а десетици беа повредени претходната ноќ.

Хаосот го натера гувернерот на Тексас, Грег Абот, да прогласи состојба на катастрофа, а градоначалникот на Чикаго, Лори Лајтфут, беше меѓу последните што ја повикаа Националната гарда – повеќе од 5.000 полицајци сега се распоредени низ целата земја.

„Треба да се срамите од себеси“, им напиша Лајтфут на жителите на Чикаго во објавата на Твитер. „Она што го направивте е обесчестување на нашиот град и на неговото долго и гордо наследство како лидер на смели и енергични мирни протести“.

Во Лос Анџелес, властите уапсија околу 400 луѓе во саботата и соопштија дека еден полицаец се здобил со скршена вилица откако бил удрен со цигла, објави Си-ен-ен. Во Аризона, гувернерот Даг Дуси итна вонредна состојба и полициски час во неделата.

„Ова ѝ дава на полицијата дополнителна алатка за да ги спречи беззаконието што го гледаме во градовите низ целата земја. Полицијата ќе биде опремена да уапси лица што планираат да бунат, ограбуваат или да предизвикаат штета и немири “, напиша тој на Твитер.

Минеаполис – каде што Флојд, кој е црнец, почина додека беше притиснат на земја од бел полицаец – веќе шестиот ден го тресат насилства. Комесарот за затвори во Минесота, Пол Шнел, на прес-конференцијата во неделата рече дека во градот сега има невидено присуство на Националната гарда и полицијата.

Бројот на припадници на гардата во градот се зголеми на 4.100 во неделата од 700 во петокот, и се очекува да достигне 10.000, објави „Минеаполис стар трибјун“.

Претседателот Трамп ја пофали работата на Националната гарда во саботата вечерта и ги охрабри другите да ја искористат.

„Честитки до нашата Национална гарда за одличната работа што ја завршија веднаш по пристигнувањето во Минеаполис, Минесота, минатата ноќ. Анархистите, предводени од АНТИФА, меѓу другите, брзо беа затворени. Градоначалникот требаше да го стори тоа првата вечер и немаше да има проблеми! “ твитна тој во неделата.

„Градовите и државите што ги водат демократите треба да земат пример од целосното потиснување на радикалните леви анархисти во Минеаполис минатата ноќ. Националната гарда заврши одлична работа и треба да се искористи и во други држави пред да биде предоцна! “

Во меѓувреме, властите во Филаделфија го поместија полицискиот час во градот за два часа – на 6 часот попладне – но грабежите и насилството продолжија дента во неделата.

Прикажи повеќе...

Свет

Последниот танкер од Иран стигна до Венецуела, избегнувајќи ги санкциите од САД

Објавено пред

Танкерот „Клавел“, последниот од иранската флота од пет танкери, пристигна на бреговите на Венецуела, само три дена по пристигнувањето на претходниот брод со нафта, пренесува РТ.

Петтиот танкер со нафта вчера влезе во водите на Венецуела со последната пратка од повеќе од 1,5 милиони барели нафта од Иран. Двете нации се соочуваат со строги санкции на САД, при што Вашингтон сакаше да ја запре иранската пратка што треба да го ублажи недостигот од нафта во јужноамериканската земја.

Претходно неделава, војската на Венецуела придружуваше уште четири брода – „Фортјун“, „Форест“, „Факсон“ и „Петунија“ – низ својата ексклузивна економска зона до нивната дестинација. „Факсон“ беше последниот што пристигна во Порто ла Круз на источниот брег на земјата во петокот.

Во меѓувреме, еден од бродовите, „Форест“, ја растоварил нафтата. Според податоците на „Марин трафик“, танкерот  го напуштил пристаништето во кое се наоѓал и тргнал во непознат правец во  неделата попладне.

Вашингтон претходно предупредуваше никој да не ѝ помогне на иранската флота да дојде до Венецуела. Специјалниот претставник на САД во земјата, Елиот Абрамс, изјави за „Ројтерс“ дека кампањата за притисок на владата на САД против Техеран и Каракас има за цел да се осигура дека сите ќе сфатат оти ова би било многу опасна трансакција за помагање.

Иако Белата куќа не кажа експлицитно дека има намера да ги пресретне танкерите, иранскиот претставник во САД претходно изјави дека бродовите може да се соочат со закана од непосредна употреба на воена сила од страна на САД. Техеран предупреди за какво било попречување на танкероте, предупредувајќи дека тоа ќе значи пиратство и голема опасност за меѓународниот мир и безбедност.

И покрај тоа што Венецуела има огромни резерви на нафта, нејзиниот капацитет за рафинирање е ограничен, а нејзината енергетска криза се влоши поради санкциите од САД. Ограничувањата доведоа до болен удар врз нафтениот сектор во земјата кој има најголем удел во приходите од буџетот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска за 10 дена само три нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус. Од вкупно потврдени 2.246 случаи, закрепнале 2.077 лица, а 103 починале.

Активни се 66 случаи, од кои четири пациенти се на респиратор.

Во последните 10 дена во Хрватска се потврдени само три нови случаи.

„Придржувањето до сите досегашни мерки и упатства е клучно, бидејќи одговорното однесување може да го намали ширењето на заразата со коронавирус. Секој мора да биде свесен за одговорноста за сопственото здравје, здравјето на семејството и сограѓаните“, соопшти Институтот за јавно здравје на Хрватска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 час

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија2 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион3 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија3 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија4 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија5 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија6 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет6 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет6 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет17 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија19 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт24 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија24 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија24 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Досие