Контакт

Свет

Руските сили гранатираа онколошка болница

Објавено пред

Руските сили ја гранатираа регионалната онколошка болница во Миколаев, објави шефот на градската регионална здравствена управа, Максим Безносенко.

dobivaj vesti na viber

– Само кретен може да ги нападне слабите. Слабите се нашите пациенти. Токму овие чудовишта ја гранатираа онколошката болница. Болница која обезбедува згрижување на болни од рак од целиот регион на Миколаев – изјави Максим, пренесува Би-би-си.

-Ако се обедини омразата кон непријателот, ние веќе сме најобединетиот народ во светот. Ако Русија ги гледа пациентите со рак како рамноправен противник кој е закана – таа не само што е болна, туку веќе е во агонија. И тоа е единственото нешто што може да не расположи во такви околности – вели Безносенко.

Тој вели дека гранатирањето не предизвикало значителна штета и дека тие продолжуваат со работа.

Европа

Руски војник осуден на доживотен затвор за воени злосторства во Украина

Објавено пред

Судот во Украина осуди руски војник на доживотен затвор за убиство на цивили во Украина. Ова е прва пресуда за воени злосторства од почетокот на конфликтот во Украина.

dobivaj vesti na viber

Заробениот војник Вадим Шишимарин беше осуден за убиството на Александар Шелипов (62) во североисточното село Чупагивка на 28 февруари.

Тој призна дека пукал во Шелипов, но рече дека постапил по наредба и побарал прошка од семејството на жртвата.

Украина истражува многу други наводни воени злосторства.

Москва негираше дека нејзините војници биле насочени кон цивили за време на инвазијата, додека Украина вели дека можеби се случиле повеќе од 11.000 злосторства.

Ова судење во Киев се смета за шанса Украина, без сомнение, да докаже дека руски војник убил цивил, без оглед на правилата на војната, пренесе Телеграф.

Прикажи повеќе...

Свет

Задолжително тестирање за 99 милиони луѓе во кинеската провинција Хенан на секои два дена

Објавено пред

Централната кинеска провинција Хенан, една од најнаселените во земјата, воведува задолжителен ПЦР тест за своите 99 милиони жители на секои 48 часа, поради ширењето на епидемијата на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

За разлика од другите земји, Кина продолжува да се бори против коронавирусот со својата стратегија „нулта ковид“, која се состои од карантини и масовни тестирања во случај на само неколку случаи на инфекција.

Таа политика, која е ефикасна во областа на здравството, со само неколку илјади смртни случаи од Ковид-19, според официјалните податоци, тешко се одразува на долгорочното стопанство на земјата, пишуваат медиумите.

За да избегне слична судбина во двата најголеми града во земјата, провинцијата Хенан одлучи да воведе масовно тестирање, надевајќи се дека позитивните случаи ќе бидат откриени и изолирани што е можно поскоро.

На официјалната веб-страница на покраинската влада се вели дека жителите треба да прават ПЦР тест најмалку на секои 48 часа.

Покраината, која се наоѓа на околу 400 километри јужно од Пекинг, досега го избегна последниот епидемиски бран, а во последните денови забележа десетици нови случаи позитивни на вирусот.

Тестирањето ќе започне пред крајот на месецот во главниот град на провинцијата Женгжу, соопштија властите.

Без тестот, жителите нема да имаат пристап до јавниот превоз и јавните места.

Прикажи повеќе...

Европа

Убиен чувар во амбасадата на Катар во Париз

Објавено пред

Во катарската амбасада во Париз денеска е убиен чувар, а во рамките на истрагата е уапсено едно лице, соопшти обвинителството во Париз, потврдувајќи ги претходните извештаи на медиумите.

dobivaj vesti na viber

„Можеме да потврдиме дека денеска е отворена истрага за обвинението за убиство и дека допрва треба да се утврдат околностите за смртта на чуварот“, соопшти обвинителството, додавајќи дека се уште не е јасно дали оружјето било употребено, пренесува Ројтерс.

Еден чувар е убиен во раните утрински часови во инцидент кој се чини дека нема никаква врска со тероризам, изјавил за Ројтерс извор близок до истрагата, додавајќи дека осомничениот влегол во амбасадата околу 6:30 часот и се скарал со чуварот и му задал смртоносен удар со тупаница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа3 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа3 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет4 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет4 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа4 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа4 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа4 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет15 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија20 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа20 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....