Контакт

Свет

Руски војници преку видео бараат помош: „Немаме оружје, а нè праќаат во напад“

Објавено пред

Во слабо осветлена просторија десетина мажи во руски воени униформи и скриени лица стоеја околу војник кој читаше писмо упатено до претседателот Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Ние сè уште не сме добиле оружје и муниција до денес“, рече човекот, чија единица сега е стационирана во Донецк, во источна Украина.

„Бараме нашите момчиња да се повлечат од овој напад бидејќи ги немаат потребната обука или искуство“, рече тој.

Неговиот глас беше компјутерски изменет за да се заштити неговиот идентитет.

„Почитуван Владимир Владимирович, ве молам, решете ја оваа ситуација“, рече тој.

Апелот, кој се појави на „Телеграм“ овој месец, беше само еден од серијата нови видеа што се појавија од средината на февруари, во кои неодамнешните руски регрути се жалат дека биле испратени да се борат и да загинат на првите линии во Украина користејќи термини, како што се „криминални наредби“ и „бесмислени напади“.

Еден руски медиум, „Вјорстка“, пресмета дека во рок од еден месец регрути од најмалку 16 региони во Русија се појавиле на видеа што повикуваат на интервенција на Путин. Во нив десетици регрути се жалат дека биле принудени да упаднат на украинските позиции, без доволно обука, муниција или оружје.

Регрутите се жалат и дека им било дадено оружје и им било кажано да трчаат кон непријателските позиции и да пукаат. Во едно видео, снимено на 7 март, војниците на единицата од Иркутск, град во Сибир, се жалат дека се „испратени на колење“, а ова е нивен трет јавен апел до Путин. Една група регрути од Калининград, Мурманск и од Архангелск, кои се претставија како „Единица 41698“ на 5. моторизирана бригада, изјавија дека во нивниот прв напад во само еден ров биле убиени дури шест соборци.

„Луѓето умираат за ништо. Ние не сме месо. Подготвени сме да се бориме достоинствено“, вели еден од нив.

Друго видео, наводно снимено од 1453. полк од Перм и Свердловската област на Урал на 11 март, зборува за „неоправдани загуби“ и вели дека четворица биле убиени, а 18 ранети за време на неодамнешниот напад.

Видеата исто така го откриваат неуспехот на Москва да се справи со критичните и срамни проблеми со снабдувањето, што доведе до вооружување на војниците со оружје и униформи од Втората светска војна. Некои од тие поплаки првпат беа емитувани минатата есен преку видеа што почнаа да се појавуваат набргу откако Русија почна делумна воена обврска.

Но, како што пишува „Вашингтон пост“, руските власти не одговориле на овие видеопораки, а засега нема знаци дека претседателот Путин ќе одговори на апелите. Во ноември, за време на договорената средба со група мајки на војници, Путин реагира многу негативно на видеата од тоа време: „Не треба целосно да му верувате на интернетот бидејќи тој е полн со секакви лажни приказни, измами и лаги, рече Путин.

Но, и после тоа, мајките и ќерките на мобилизираните борци снимиле нови пораки, кои ги испратиле до руските власти. Во едно видео, објавено на 12 март, дваесетина жени апелираа до Путин и до министерот за одбрана Сергеј Шојгу да ги тргнат своите мажи од линијата на огнот.

„Нашите луѓе се испратени како месо да напаѓаат добро одбранети точки, петмина против 100 добро вооружени непријатели. Тие се подготвени да ја почитуваат својата должност кон својата земја според специјализацијата за која се обучени, а не како јуришна пешадија“, рече една жена.

Исто така, во повеќето видеа регрутите внимаваат да кажат дека се посветени на воената должност и сакаат да продолжат да се борат за својата земја. Повеќето од регрутите презедоа чекори за да го скријат својот идентитет.

Регион

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Објавено пред

Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане, рече српскиот претседател, Александар Вучиќ,  во емисија на ТВ Прва.

dobivaj vesti na viber

„Мило ми е што луѓето во Србија се задоволни што понекогаш може да се видат резултатите од одговорната политика. Но, не сум оптимист. Пред ова емисија пет советници ми рекоа да не бидам пргав, не биди песимист, но јас ги гледам работите поинаку“, рече Вучиќ.

Конфликтот го почна полицијата на таканареченото Косово, а не НАТО, рече српскиот претседател.

„Сите знаат дека Курти е виновен и тоа не е спорно, нема што да кријам, тој знае дека што и да направи Американците ќе бидат за зачувување на таканаречената независност на Косово. И кога ќе прашате што се случува со Заедницата на српските општини (ЗСО), тие велат дека треба да се направи, нема што да се направи. Тоа е потпишано. Секој ден може да ескалира. Затоа што Курти фантазира за војна и сонува да биде Зеленски. Сакаат НАТО да влезе во конфликт со Србија и не е во наш интерес да војуваме“, рече тој.

Вучиќ кажа дека разговорот со Шолц и Макрон бил многу тежок и дека бил многу остар.

„Не сум оптимист, ни претстојат тешки денови. Подготвени сме да разговараме и да деескалираме“, изјави Вучиќ.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пожар проголта висококатница во Италија: едно лице загина, има повредени

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во голем пожар што избувна денеска во повеќекатница во Рим, јавија локалните медиуми. Пожарникарите пронашле мртов маж на скалите од станбена зграда, јави новинскaта агенции АНСА.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувна попладнево во зграда во квартот Коли Агниене на североистокот од главниот град на Италија, соопшти противпожарната служба.

Според медиумите, неколку лица се повредени и пренесени во болница со изгореници и отежнато дишење.

Пожарот зафатил седум од осум ката на зградата, која беше во фаза на реконструкција.

Пожарот наводно избувнал на скелето пред зградата. Фотографиите и видеата од пожарникарите покажуваат густ црн чад кој се издигнува на небото.

Прикажи повеќе...

Регион

Жена падна во провалија длабока 20 метри во Црна Гора и преживеа само со гребаници, лекарите зачудени

Објавено пред

Руска државјанка, чиј идентитет не се соопштува, се здобила со лесни повреди кога паднала во провалија длабока дваесет метри.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на црногорските медиуми, Русинката со својата пријателка се возела со такси од правец на Будва и во градот Обзовица го замолила возачот да застане покрај патот. Не долго потоа, таа паднала во бездната.

Припадниците на цетинската спасувачка служба веднаш излегле на местото на настанот. Ја извадиле повредената и ја  предале на итната помош која ја однела во болницата во Цетиње.

Началникот на Центарот за заштита и спасување, Милош Ќечановиќ изјави за Радио Цетиње дека повредената се жалела на болки во главата и вратот и дека имала неколку гребаници.

Лекарите биле зачудени, пишува „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ9 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија9 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија12 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ13 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа14 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион16 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија16 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа17 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија17 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион17 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион18 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет18 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија1 ден

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија2 дена

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...