Контакт

Свет

Руски град на границата со Кина го ограничува пристапот поради корона вирусот

Објавено пред

Рускиот град Благовешченск, кој се наоѓа на границата со Кина во регионот Амур, ќе го ограничи пристапот до земјата поради појавата на смртоносниот корона вирус, пренесува агенцијата „Тасс“.

Градот ќе ги прекине културната размена и официјалните посети на земјата по наредба на градоначалничката Валентина Калита.

На прометните места ќе се спроведе засилена контрола за носење маски, а особено внимание ќе се посвети на продавниците за малопродажба и местата за забава.

„Неопходно е да се интензивира јавната свест за ризикот од новите вирусни респираторни заболувања“, вели Калита.

Претходно, гувернерот на регионот Амур, Василиј Орлов, ги повика жителите да ги откажат патувањата во Кина. Гувернерот на регионот Пенза, Иван Белоцерцев, подоцна ја спомна истата иницијатива. На жителите на големите градови им било кажано да избегнуваат контакт со кинески туристи.

Благовешченск се граничи со кинеската област Аихуи. Тие се одделени со реката Амур. Помеѓу руските и кинеските градови постои безвизен режим за патување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Израелските трупи собориле дрон кој стигнал од Јордан

Објавено пред

Израелските трупи рано утрово соборија дрон кој се приближуваше кон северен Израел од правецот на Јордан, објавија израелските одбранбени сили.

Според армијата, дронот се движел кон областа Бет Шан на северот на Израел, пренесува „Тајмс оф Израел“.

„ Дронот го следеа единиците за противвоздушна одбрана. Фрагментите од дронот ги собраа безбедносните сили“ објави израелската армија.

Иако беспилотното летало се приближи до израелската граница од правецот на Јордан, не е целосно јасно дали потекнува оттаму.

Во 2018 година, вооружен ирански дрон, кој беше лансиран од сириската воздушна база Т-4, влезе во израелскиот воздушен простор во истата област пред да биде соборен од израелски хеликоптер.

Ова ги поттикна израелските одбранбени сили да започнат голема операција врз иранските позиции во Сирија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресни сцени од Газа: Девојче со молитва ги „тера“ бомбите од себе и своето семејство

Објавено пред

Снимката која се појави на социјалните мрежи, а на која девојче од Појасот Газа се обидува да остане смирена и наоѓа решение во молитва, го расплака светот.

Секој треба добро да размисли кога ќе се случат такви катастрофи, како што е моменталниот конфликт на Блискиот Исток. Како обичните луѓе поминуваат низ сето тоа и како живеат во секојдневен страв дека бомба ќе експлодира токму таму каде што се.

Девојчето од Појасот Газа се обидува да остане смирено и решението го наоѓа во молитва. Таа се моли за себе и за своето семејство, а нејзините родители го снимиле сето тоа и на сите им ја покажаа тажната вистина.

Прикажи повеќе...

Европа

Студија: 96 проценти од Британците развиле антитела по првата доза

Објавено пред

Повеќе од 90 проценти од Британците имаат антитела против коронавирус по една доза вакцина на „Астразенека“ или „Фајзер“, и речиси 100 проценти по втората доза, покажува истражувањето спроведено на 8.517 луѓе во Англија и Велс.

Студијата од Универзитетскиот колеџ во Лондон покажа дека 96,42 луѓе развиле антитела 28 до 34 дена по првата доза, а тој процент се зголемил на 99,08 проценти во рок од седум до 14 дена од втората доза, пренесува „Гардијан“. Истражувачите истакнаа дека ова е одлична вест и вистински научен подвиг, додавајќи дека вакцините функционираат исклучително, особено со оглед на брзината со која се развиени.

Просечната возраст на учесниците во истражувањето е 65 години, односно истражувањето е спроведено меѓу постарата популација, која прва се вакцинирала во Велика Британија. Студијата покажа дека нивото на антитела на почетокот побрзо пораснало кај луѓето кои примиле вакцина на „Фајзер“ отколку кај оние кои биле вакцинирани со „Астразенека“, но по четири недели и едните и другите имале речиси исто ниво на антитела.

Исто така, по првата доза на вакцината, нивото на антитела било пониско кај постарите луѓе. Меѓутоа, кога ја примиле втората доза, луѓето од сите возрасти имале изедначено ниво на антитела. Нивото на антитела било исто така пониско кај луѓето со одредени болести како што се рак, дијабетес и срцеви заболувања.

Таа разлика исчезнала кога сите учесници во студијата добиле втора доза, се вели во студијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Македонија1 час

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет2 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет2 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет2 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет2 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион16 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија16 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија16 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа16 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија19 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија22 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет23 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија23 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет23 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Досие