Контакт

Свет

Руски дипломат испрати предупредување до НАТО

Објавено пред

Руски дипломат испрати ново предупредување до НАТО-алијансата, поради можни последици доколку дојде до директна агресија врз Русија.

dobivaj vesti na viber

– Акциите на Русија во Украина немаат врска со сценаријата за можна употреба на нуклеарно оружје, а сите тврдења за тоа се само нагаѓања – изјави денеска рускиот амбасадор во Јапонија, Михаил Галузин.

– Има многу обвинувања за позицијата на Русија и шпекулации за употреба на нуклеарно оружје против Украина. Но, нашата доктрина по ова прашање е јасна: хипотетички, не исклучуваме нуклеарен одговор, туку само во случај на агресија со оружје за масовно уништување или употреба на конвенционално оружје, што го доведува во прашање постоењето на државата. Нашите акции насочени кон демилитаризација и денацификација на Украина немаат никаква врска со тие сценарија – рече рускиот амбасадор.

Тој потсети и дека само една земја всушност користела нуклеарно оружје. Тој рече дека тоа се САД. Тој истакна дека оваа употреба не е оправдана од воена гледна точка, туку всушност е тест на нуклеарно оружје во јапонските градови Хирошима и Нагасаки и врз нивните жители.

Истовремено, тој предупреди дека непријателското проширување на НАТО-алијансата и создавањето антируско упориште во Украина ги преминува „руските црвени линии“ и директно ги нарушува националните безбедносни интереси на Русија.

– Откако Русија се спротивстави на таа експанзија, САД и нивните сојузници влегоа во тешка хибридна конфронтација со нашата земја, опасно балансирајќи се на работ на директен вооружен конфликт – посочи Галузин.

Според рускиот дипломат, секој вооружен конфликт меѓу нуклеарните сили мора да биде спречен.

– На ова предупредува Русија во однос на можните последици од директната агресија на НАТО врз нашата земја во контекст на украинската криза. Таквиот чекор може да предизвика едно од двете вонредни сценарија опишани во нашата доктрина – рече тој, додавајќи дека Русија не го сака тоа.

Тој додаде дека ако западните земји решат да ја тестираат својата решителност, Русија нема да отстапи.

– Тоа не е јазикот на заканата, тоа е логиката на одвраќање – рече тој, пренесе Хина.

Регион

Мицотакис за прислушувањето: Да знаев немаше да го дозволам

Објавено пред

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во видео изјава објасни дека пред неколку дена бил информиран дека од септември 2021 година, три месеци, Националната разузнавачка служба легално го следела мобилниот телефон на Никос Андрулакис, додека сè уште беше европратеник, а пред да биде избран за лидер на партијата.

dobivaj vesti na viber

„Она што се случи, иако беше согласно со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа, и очигледно, никогаш немаше да го дозволам“ – рече Мицотакис и посочи дека постапкарта била одобрена од висок обвинител, токму како што е предвидено со одредбата од законот донесена во 2018 година, од претходната влада.

„Иако сè беше законски, Националната разузнавачка служба ја потцени политичката димензија на конкретната постапка. Тоа формално беше адекватно, но политички неприфатливо. Не требаше да се случи, предизвикувајќи пукнатини во довербата на јавноста во Службите за национална безбедност“ – рече Мицотакис.

Посочи дека постоеле недостатоци во управувањето со постапката и затоа беше сменет директорот на Службата, додека пак генералниот секретар на Владата, според Мицотакис, со оставката, „ја презеде објективната политичка одговорност“.

Прикажи повеќе...

Свет

„Амнести интернешнл“: Жал ни е, но стоиме зад изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Објавено пред

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ соопшти дека „длабоко жали за болката и гневот“ предизвикани од нејзиниот извештај, но дека целосно стои зад своите наоди.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот „Амнести“ соопшти дека украинските сили го прекршуваат меѓународното право и ги загрозуваат цивилите со поставување бази во станбени области вклучувајќи училишта и болници.

„Тактиката на украинските бранители на никаков начин не ги оправдува неселективните напади на Русија со фактот дека некои руски воени злосторства, вклучително и оние во Харков, не се поврзани со тие тактики“, пишува организацијата во извештајот додавајќи дека снимила инциденти во кои украинските сили ги изложија на опасност цивилите во 19 града и села во регионите Харков, Донбас и Миколаев.

„Документиравме шема во која украинските сили ги изложуваат цивилите на опасност и ги прекршуваат законите на војната со тоа што дејствуваат во населени области. Дејствувањето во одбранбена позиција не ја ослободува украинската армија од почитување на меѓународното хуманитарно право“, рече Агнес Каламар, генерален секретар на организацијата.

Директорот на украинскиот разгранок на „Амнести интернешнл“ поднесе оставка по објавувањето на овој извештај, а советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак рече дека е срамота што „Амнести“ учествува во руската пропаганда и дезинформации со цел да се запре испраќањето оружје на Украина од Запад.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини „Амнести“ дека вината ја префрла на жртвата додавајќи дека им помага на терористите.

Прикажи повеќе...

Регион

Чавушоглу: Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји и дека тоа ја потврдува посветеноста на земјата за мир и стабилност во регионот.

dobivaj vesti na viber

„Посетата што претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ќе ја направи на балканските земји следниот месец ги потврдува нашата посветеност на мирот и стабилноста во регионот. Турција силно ги поддржува мирот и стабилноста на Балканот“, рече Чавушоглу говорејќи на отворањето на 13. конференција на амбасадори, што се одржа во Анкара.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет3 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија4 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ4 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет4 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет6 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија6 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа18 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет19 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ21 час

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија24 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет1 ден

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион1 ден

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион1 ден

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет1 ден

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет1 ден

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет1 ден

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...