Контакт

Свет

Руски доктор: Не смее да се конзумира алкохол пред да се прими вакцината против ковид-19

Објавено пред

Алкохолот не треба да се конзумира на денот на вакцинирање против инфекција со коронавирус, бидејќи може да го ослабне имунитетот и ефектот на вакцината. Ова за РИА Новости го објави главниот специјалист за наркологија при Министерството за здравство на Руската Федерација Евгениј Брун.

„Мислам дека ниту еден лек, вклучително и вакцината против коронавирус, не е компатибилен со алкохол, бидејќи на прво место тоа е токсичен ефект, ослабен имунолошки систем и ослабена вакцина“, рече Брун.

Руското Министерство за здравство ја регистрираше првата вакцина во светот за спречување на СОВИД-19, изработена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во Гамалеја, во соработка со рускиот фонд за директни инвестиции.

Свет

Минск ја осуди резолуцијата на ЕП како пример за политичка ароганција

Објавено пред

Резолуцијата на Европскиот парламент за Белорусија покажува системска криза на европските институции и стана пример за политичка ароганција, рече Андреј Савиних, претседател на белоруската Парламентарна комисија за надворешни работи, пренесува ТАСС.

„Резолуцијата на Европскиот парламент е одличен пример за осудувачки и пристрасен пристап и за политичка ароганција“, рече тој.

Според Савиних, Белорусија со жалење забележува дека практиката на одмерени и внимателни активности насочени кон зајакнување на довербата и меѓусебното разбирање во Европа, му прави место на банално политиканство.

„Ние го сметаме овој тренд за очигледна манифестација на системската криза што ги опфаќа сите европски институции“, рече тој.

На 17 септември Европскиот парламент усвои резолуција со која одби да го признае Александар Лукашенко за претседател на Белорусија и побара остри санкции – вклучително и финансиски – против официјален Минск како и против луѓето наводно вмешани во местење на претседателските избори, насилството и репресиите.

Покрај тоа, Европскиот парламент препорача да се размисли за воведување санкции за руските граѓани вклучени во поддршката на Лукашенко.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Хезболах има складирано експлозиви низ цела Европа

Објавено пред

Хезболах прошверцувал експлозиви, вклучително и амониум нитрат во Европа, кадешто има мрежа од складишта, обелодени во четвртокот вечерта висок службеник на американскиот Стејт департмент, пренесува „Нејшнел“.

Складиштата, отворени низ цела Европа од 2012 година, содржат амониум нитрат – истата хемикалија што ја предизвика уништувачката експлозија на 4 август во Бејрут, во која загинаа најмалку 190, а беа ранети повеќе од 6.500.

„Денес американската влада открива нови информации за присуството на Хезболах во Европа“, рече Нејтан Сејлс, координатор за борба против тероризмот во американскиот Стејт департмент.

„Од 2012 година, Хезболах складира залихи од амониум нитрат низ цела Европа транспортирајќи комплети за прва помош што ја содржат оваа супстанца. Денес можам да обелоденам дека ваквите товари се префрлени преку Белгија во Франција, Грција, Италија, Шпанија и во Швајцарија“.

Амониум нитратот најчесто се користи во индустријата и во земјоделството како ѓубриво и послаб експлозив. Но, во големи количини, како што беше случај со експлозијата во пристаништето во Бејрут, тој може да предизвика пустош- 2.750 тони амониум нитрат ја предизвикаа, како што се верува, најсилната ненуклеарна експлозија во светот.

„Можам да посочам и дека се откриени или уништени значителни количества амониум нитрат во Франција, Грција и во Италија. Имаме причини да веруваме дека оваа активност е сè уште во тек. Од 2018 година, сè уште постои сомнеж дека се чува амониум нитрат низ цела Европа, веројатно во Грција, Италија и во Шпанија “, рече Сејлс.

Американскиот висок службеник не откри како се добиени информациите, но се чинеше уверен дека Хезболах го чува овој материјал низ цела Европа, па дури и Велика Британија.

„Ние знаеме дека Хезболах има складирано огромни количини амониум нитрат низ цела Европа. САД повикаа на целосна, отворена и транспарентна и темелна истрага за експлозијата во Бејрут и се надеваме дека наскоро ќе ги видиме резултатите од тоа “, рече тој.

Сејлс рече дека Хезболах ја чува супстанцијата за некој иден терористички напад.

„Го складираат ова оружје за да можат да извршат големи терористички напади секогаш кога нивните господари во Техеран сметаат дека е потребно. Тое не е нешто што би го очекувале од политичка организација, туку од терористичка организација “, рече тој.

Американската влада ги повика европските влади да стават крај на правењето разлика меѓу политичкото и военото крило на Хезболах и да ја означат целата организација како терористичка група. Велика Британија, Германија, Холандија и Литванија веќе го сторија тоа, додека ЕУ и Франција сè уште прават разлика меѓу двете крила.

„Продолжуваме да го сметаме Хезболах за закана, не само за САД, туку и за нашите европски сојузници. И затоа го обновуваме нашиот повик за повеќе земји да ја означат групата како целина и ЕУ да го прошири своето означување од 2013 година и на т.н. воено крило за да стигне до целата организација “, рече Сејлс.

Сејлс посочи дека експлозијата на 4 август во Бејрут е ужасен и жив потсетник за тоа колку може да биде смртоносен амониум нитратот. Тој ја повика либанската влада да спроведе непристрасна и транспарентна истрага за експлозијата во пристаништето.

Хезболан, либанските власти и европски влади не ги коментираа американските наводи.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција започна нова антитерористичка операција на истокот

Објавено пред

Турција почна нова антитерористичка операција во источната провинција Битлис, соопшти турското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Анадолија“.

„Операцијата „Јилдирим-12“ има за цел комплетно елиминирање на сепаратистичката терористичка организација ПКК од земјата и неутрализирање на сите терористи кои се кријат во регионот. Во операцијата учествуваат 747 безбедносни лица, вклучително и силите на специјалната операција на жандармеријата, полицијата и чуварите “,соопшти Министерството.

Операцијата „Јилдирим-11“ почна на 11 септември во источната провинција Сирт за неутрализирање на терористите на ПКК во регионот.

Во операциите „Јилдирим“ досега се неутрализирани вкупно 71 терорист, фатени се 38 соучесници, уништени се скривници, магацини и 141 пештера, а запленето е големо количество оружје, муниција и други залихи.

Турските власти често го користат терминот „неутрализиран“ за да посочат дека терористите се предале, биле убиени или заробени.

Во својата повеќе 30 години долга кампања против Турција, ПКК, која се наоѓа на листата терористички организации на Турција, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на околу 40.000 луѓе, меѓу кои и деца и жени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца кои немаат техничка опрема за следење на онлајн...

Македонија34 минути

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку која бара 100.000 евра, поради изнесени клевети и лаги...

Македонија1 час

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион2 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет3 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија3 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион3 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија3 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет4 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет4 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија4 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ5 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа5 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет5 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија17 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ17 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет18 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија18 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ19 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Досие