Контакт

Свет

САД го обвинија Мадуро за наркотероризам и нудат 15 милиони долари за негово апсење

Објавено пред

САД го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, за наркотероризам.

Американските власти нудат 15 милиони долари за информации што би можеле да доведат до негово апсење, јавува Би-би-си.

Оваа одлука ја објави државниот правобранител, Вилијам Бар.

Покрај Мадуро, тие обвинија и други високи функционери во владата на Венецуела и нудат награда за нивно апсење.

САД го поддржуваат Хуан Гваидо, кој се прогласи за претседател минатата година.

„Луѓето од Венецуела заслужуваат транспарентна, одговорна и репрезентативна влада, што му служи на својот народ и не се меша во трговијата со дрога“, соопшти американскиот Стејт департмент.

„Овие лица ја нарушија довербата на јавноста бидејќи помагале при испорака на наркотици од Венецуела, вклучително и авиони што полетувале од базите во Венецуела“, се додава во соопштението.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Италијанците издвојуваат уште 10 милијарди евра поради коронавирусот

Објавено пред

Италијанската влада планира да издвои дополнителни 10 милијарди евра за кредитни гаранции и ликвидност за бизнисите и компаниите погодени од коронавирусот, изјави владин извор за „Ројтерс“. Владата во март усвои пакет итни мерки од 25 милијарди евра за да ги ублажи негативните ефекти од епидемијата на коронавирусот.

Пакетот вклучува и пет милијарди евра гаранции за банкарски заеми и за ликвидност на компаниите и домаќинствата, што на крајот би можело да достигне и до 340 милијарди евра.

Министерството за економија не сака да ги коментира наводите.

 

Италија е епицентарот на коронавирусот во Европа и е прва меѓу западните земји што воведе сеопфатна забрана за движење и суспензија на економската активност, откако го потврди присуството на вирусот пред скоро шест недели.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија ги затвора обложувачниците, казината, вежбалниците, фризерските салони…

Објавено пред

Српската влада донесе нови мерки во борбата со ширењето на коронавирусот.

„Танјуг“ пренесува дека Владата донела одлука за затворање на сите објекти кои подразбираат близок физички контакт, како што се фризерски и козметички салони, фитнес-клубови, вежбалници…

Донесена е одлука и за затворање на сите обложувачници и казина. Од денеска тие може да работат само преку електронски пат.

Српската влада одлучи знамињата на сите јавни институции од денес да бидат спуштени на половина копје, на неодредено време.

Одлучено е и за одредени професии домашната самоизолација да важи 14, наместо 28 дена, а тоа се однесува на здравствените работници, како и за припадниците на Министерството за внатрешни работи и војската.

„Своите работни задачи ќе продолжат да ги извршуваат со целосна заштитна опрема и нивната здравствена состојба редовно ќе се следи“, соопштија од Владата.

Прикажи повеќе...

Свет

Сите крузери во американски води ќе останат на море поради епидемијата

Објавено пред

Крајбрежната стража во САД нареди сите крузери во американски води да останат на море поради епидемијата со коронавирусот.

Како што објавија американските медиуми, патниците кои се во критична состојба ќе бидат пренесени на копно во земјите каде што се регистрирани крузерите.

Од бродовите во американски води дополнително се бара да го пријават бројот на луѓе кои се болни и кои починале од коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија2 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија4 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија4 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија5 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија5 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет5 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет6 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија7 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија7 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет7 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа8 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа9 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет9 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет10 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион10 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет10 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија10 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион21 час

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Досие