Контакт

Свет

САД го потврдија ставот дека Западниот Брег е окупирана територија

Објавено пред

Стејт департментот на САД ја потврди својата позиција дека го смета Западниот Брег како територија окупирана од Израел, пренсува „Мидл Ист монитор“.

„Историски факт е дека Израел ги окупира Западниот Брег, Газа и Голанската Висорамнина по војната во 1967 година“, изјави портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Појаснувањето дојде откако Стејт департментот ги објави своите годишни извештаи за човековите права во земјата за 2020 година.

Извештајот ги потврди чекорите преземени од претходната администрација на Доналд Трамп, кој ги призна Ерусалим како главен град на Израел и суверенитетот на Израел над Голанската Висорамнина. Исто така, ја зачува и промената направена во извештајот на поранешниот претседател Трамп, во која тој ја замени фразата „Израел и окупираните палестински територии“ со „Израел, Западен Брег и Газа“.

На прашањето дали САД сметаат дека Западниот Брег е окупирана територија од Израел, Прајс одговори потврдно.

„Всушност, во извештајот за човекови права во 2020 година се користи терминот ‘окупација’ во контекст на сегашниот статус на Западниот Брег“, рече Прајс додавајќи дека ова е долготрајната позиција на претходните администрации на двете страни.

Претходно во средата, еден репортер ја запраша помошничката-државен секретар за демократија, човекови права и труд, Лиза Петерсон, дали Стејт департментот смета дека Западниот Брег е окупиран од Израел. Петерсон рече дека делот за Израел и палестинските територии е претставен слично на претходните години.

„Овој извештај за човековите права се однесува на најчесто користените географски имиња на областа што ја опфаќа извештајот. Значи, Израел, Западниот брег и Газа. Ова е наменето за разграничување на географските области и ги става во согласност со остатокот од извештајот“, рече Петерсон.

„Тие географски индикатори немаат цел да пренесат каква било позиција за какви било прашања за конечниот статус за кои треба да се преговара меѓу страните во конфликтот, вклучително и специфичните граници на израелскиот суверенитет во Ерусалим или границите меѓу Израел и која било идна палестинска држава“, додаде таа.

Свет

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на употребата на нивната вакцина против Ковид-19 на адолесценти на возраст од 12 до 15 години.

Вакцината е одобрена во САД за лица постари од 16 години.

Со клиничкото испитување се утврдило дека вакцината е безбедна, ефикасна и дава силни реакции на антитела кај деца на возраст од 12 до 15 години, соопштија компаниите.

Прикажи повеќе...

Свет

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Објавено пред

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини против Ковид-19 до средината на годината.

Директорот на ГАВИ, Сет Беркли, истакна дека програмата испорачала речиси 38,4 милиони дози вакцини во 102 држави на шест континенти, шест недели откако почна да издава залихи.

Во Македонија, преку Ковакс механизмот досега пристигнаа 24.000 дози вакцини од производителот „Астра Зенека“. Според предвиденото, вкупно 100.800 дози од оваа вакцина би требало да проистигнат во земјава. Во моментот, со „Астра зенека“ се вакцинираат лицата постари од 77 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин ја обвини Украина за опасни провокативни акции во Донбас

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, за време на разговорот со својот турски колега Реџеп Таип Ердоган, ја обвини Украина за опасни провокативни акции во источниот регион Донбас, објави Кремљ.

Двајцата лидери разговараа за можното заедничко производство на вакцината „спутник В“, објави ТАС.

Путин и Ердоган изразија подготвеност да ја зголемат соработката во борбата против коронавирусот.

Претходно, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави дека евентуалното влегување на Украина во НАТО би довело до голема ескалација на тензиите на југоистокот на таа земја и може да има неповратни последици за украинската државност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија19 часа

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија20 часа

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет22 часа

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа23 часа

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија23 часа

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет23 часа

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа1 ден

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа1 ден

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион1 ден

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер: Ердоган е диктатор, тој сакаше да ја понижи Фон дер Лајен

Италијанскиот премиер, Марио Драги, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека неделава сакал да ја понижи претседателката на Европската...

Македонија2 дена

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот...

Свет2 дена

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донор на...

Македонија2 дена

35 смртни случаи и 1.163 новозаразени од коронавирус

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи...

Македонија2 дена

„Астразенека“ останува забранета за лица под 60 години, не се знае дали ќе има втора доза за оние кои се вакцинираа во Србија

Вакцинацијата со „Астразенека“ на лица помлади од 60 години останува забранета. Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека оваа одлука...

Македонија2 дена

Во Битола почина 19-годишна девојка со симптоми на коронавирус

Деветнаесетгодишна девојка суспектна на коронавирусот почина во битолскиот ковид-ценатар. Од Битолската болница за „Макфакс“ велат дека пациентката била со Даунов...

Досие