Контакт

Свет

САД го притискаат Иран да го прекрши нуклеарниот договор за да го прогласат за безбедносна закана  

Објавено пред

САД го притискаат Иран да направи грешка и да ги прекрши своите обврски во рамките на заедничкиот сеопфатен план за акција, попознат како ирански нуклеарен договор, изјави дипломатски извор во Брисел за „Спутник“.

„Во таков случај САД ќе имаат причина да му посочат на светот дека Иран претставува закана за меѓународната безбедност“, објасни изворот.

Претходно истиот ден Иран ги информира петте преостанати потписници на договорот – Русија, Франција, Велика Британија, Кина и Германија – дека ќе прекрши дел од своите обврски и ќе почне да ги зголемува нивоата за збогатување ураниум по 60-дневниот рок што им го даде.

Во писмото на претседателот Хасан Рухани предадено на амбасадорите на петте земји се наведува дека Техеран покажал самовоздржаност и трпеливост по одлуката на Вашингтон за еднострано повлекување од договорот во мај минатата година и им даде на другите потписници значително време да надоместат за излезот на САД.

Говорот на Рухани доаѓа точно една година откако САД се повлекоа од нуклеарната спогодба од 2015 година, во која беше предвидено кревање на санкциите против Иран во замена за мирнодопска природа на неговата нуклеарна програма. Вашингтон исто така ја објави одлуката за враќање на сите санкции против Исламската Република и серија нови рестрикции со намера да го сведе иранскиот извоз на нафта на нула.

Европа

Во Франција повеќе од 52.000 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Франција објави 52.010 нови случаи на Ковид-19 во неделата, што е најголем број на нови случаи во еден ден од почетокот на пандемијата.

Новиот највисок дневен биланс го надмина бројот на новозаразени, што беше потврдено во саботата – 45.422, и кое во тој момент е најголемо од почетокот на пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Франција се зголеми на 1.138.507, а бројот на смртни случаи на 34.761, откако беа пријавени нови 116 смртни случаи од последиците на Ковид-19 во претходните 24 часа.

Франција во моментов е рангирана на петтото место во светот според бројот на заразени со коронавирус, по САД, Индија, Бразил и Русија, откако потврди поголем број случаи на Ковид-19 од Аргентина и Шпанија.

Прикажи повеќе...

Свет

Парламентот на Шри Ланка затворен два дена поради коронавирус

Објавено пред

Парламентот на Шри Ланка е затворен поради дезинфекција, откако беше утврдено дека еден полицаец во комплексот бил позитивен на коронавирус.

Во овој период, Шри Ланка забележа повторно зголемување на бројот на случаи.

Парламентот беше затворен два дена како мерка на претпазливост за просториите да можат да се дезинфицираат, изјави официјалниот претставник Нарендра Фернандо.

Тестирани се и блиски соработници на полицаецот, а резултатите се очекуваат во текот на денот, додека утре ќе бидат тестирани уште 22 вработени во Собранието.

Шри Ланка забележа ново зајакнување на коронавирусот од почетокот на октомври, кога се појави нов кластер на инфекции околу фабрика за облека во близина на главниот град Коломбо.

Денес се потврдени 351 нов случај на инфекција. Повеќето од новозаразените се врзани за кластер околу фабрика за облека, каде што бројот на случаи се искачи на 4.400. Тоа е повеќе од половина од вкупниот број на заразени во земјата, 7.872.

Еден починат од коронавирус е пријавена во неделата, а од инфекцијата досега починале 16 лица.

Во обид да се запре ширењето на инфекцијата, владата воведе полициски час во многу делови на густо населената Западна провинција, каде се наоѓаат фабриката за облека и главниот град Коломбо и каде што е заразен најголемиот број.

Владата исто така ги затвори училиштата, забрани митинзи и воведе ограничувања на јавниот превоз низ целата земја.

Прикажи повеќе...

Европа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Објавено пред

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади компании, како и продолжување на трендот на висока невработеност.Поради короната, австрискиот јавен долг годинава ќе се зголеми од 70,5 проценти на 84 проценти од бруто домашниот производ (БДП), додека следната година ќе се зголеми на 84,8 проценти, а во 2022 година на 85 проценти.

За да се надмине корона-кризата, австриската Влада стави на располагање 50 милијарди евра, а добар дел од тие пари се обврски и одложувања на данок.

Во услови на економска криза, предизвикана од пандемијата на коронавирус, директорите за финансии на австриските компании се насочија кон намалување на трошоците и забрзување на дигитализацијата, што ќе резултира во многу компании дополнително да се намалат бројот на вработени во следните месеци, според истражувањето на „Делоит“

Дури 92 проценти од финансиските директори во следните 12 месеци им даваат приоритет на мерките за намалување на трошоците и проширување на дигитализацијата, додека аквизициите или зголемените инвестиции играат мала улога во нивните планови. Бројот на невработени во Австрија во моментов изнесува 413,24 илјади, што е за 71 илјади повеќе отколку во истиот период минатата година. Најголем број на невработени е регистриран во средината на април, како резултат на почетокот на пандемијата. Во тоа време, имаше 588,2 илјади невработени регистрирани во Службата за вработување.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа47 минути

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа1 час

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ2 часа

Стејт департмент: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет2 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија2 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија13 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет13 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија15 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија16 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион17 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион20 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа20 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион22 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ23 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион2 дена

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Досие