Контакт

Свет

САД издадоа визи, Рохани и Зариф доаѓаат во Њујорк

Објавено пред

САД издадоа визи за иранскиот претседател и министерот за надворешни работи, Хасан Рохани и Џавад Зариф, така што тие ќе опатуваат во Њујорк за годишното Генерално собрание на Обединетите нации, соопшти иранската мисија во ОН.

Портпаролот на иранската мисија, Алиреза Мирјусефи, за „Ројтерс“ потврдил дека визите се издадени.

Зариф претходно денеска изјави дека американскиот државен секретар, Мајк Помпео, се обидува да го одложи издавањето на визи за иранската делегација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во светот повеќе од четири милијарди луѓе се во карантин

Објавено пред

Повеќе од четири милијарди луѓе во околу 100 земји и територии се во принуден или предложен карантин за цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објави агенцијата „Франс прес“, повикувајќи се на официјални податоци.

Тоа е повеќе од половина (околу 52 проценти) од светската популација. ООН проценува дека 7,77 милијарди луѓе живеат во светот. Кинеската провинција Хубеи и градот Вухан, каде започна пандемијата, беа првите области ставени во карантин, воведен кон крајот на јануари.Овој регион постепено започна да ги олеснува ограничувањата на движењето.

Повеќе од 500 милиони луѓе беа ставени во карантин на 18 март, повеќе од една милијарда на 23 март, повеќе од две милијарди на 24 март и повеќе од три милијарди на 25 март.Синоќа, на 7 април, 4.06 милијарди луѓе се наоѓале во карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Објавено пред

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус.

Во серијата објавувања на „Твитер“, тој рече дека тој износ е 28 проценти од неговиот имот. За да ја достигне таа сума, тој постепено ќе продава акции на неговата друга компанија „Сквер“, која е специјализирана за дигитални плаќања.

„Кога се бориме против пандемијата, ќе ги пренасочиме парите кон здравството, образованието и универзалниот доход“, додаде милијардерот, чие богатство според „Форбс“ се проценува на 3,3 милијарди долари.

Тој гледа можно решение за проблемот со кој се бори целиот свет.

Како што рече, еден од нив е токму основниот еднаков приход, односно универзалниот приход, кој станува сè позначаен во време кога луѓето ги губат работните места.

„Тоа е генијална идеја која треба да се испита“, додаде тој.

Планот за исплата што го објави покажува дека првите 100.000 американски долари се наменети за американскиот Фонд за храна.

„Се надевам дека ова ќе ги поттикне и другите. Животот е краток, па ајде да сториме сè што можеме за да им помогнеме на луѓето веднаш“, рече сопственикот на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Објавено пред

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од Русија.

Според германската новинска агенција ДПА, кампањата EUvsDisinfo собрала повеќе од 150 дезинформации и лажни вести поврзани со официјална Москва за коронавирусот.

Јурова рече дека немаат доволно докази дека државата наредила да се пласираат такви дезинформации, но рече дека имало официјални изјави на руските власти против ЕУ, за кои рече дека биле наменети да предизвикаат страв и нервоза во јавноста.

Кина, од друга страна, се потпира кон пропаганда, според извештајот на Европската комисија, во кој се прецизира дека се воочени тврдења дека Европа без помош на Кина нема да може да се справи со пандемијата на коронавирус. Јурова вели дека најдобриот начин за борба против лажните информации и пропаганда е да се инсистира на факти, додавајќи дека има огромна потреба од факти и веродостојни информации.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија1 час

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет1 час

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет1 час

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет2 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет2 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион2 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија14 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија14 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија15 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија16 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет16 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија17 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија18 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија19 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија19 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија19 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија20 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија21 час

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет21 час

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Досие