Контакт

Свет

САД и ЕУ го критикуваат планот на Иран за збогатување ураниум до 60 отсто

Објавено пред

САД и европските земји, кои се потписнички на иранскиот нуклеарен договор, вчера се спротивставија на одлуката на Техеран да збогати ураниум со чистота од 60 отсто, при што врвен американски дипломат го оцени овој потег како провокативен и посочи дека ја доведува во прашање сериозноста на Иран во врска со разговорите, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Иран најави дека ќе збогати ураниум до 60 отсто – голем чекор поблиску до 90 отсто, што е материјал за оружје – како одговор на, како што рече, актот на саботажа од Израел против клучниот нуклеарен објект на Иран минатата недела.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, рече дека намерата на Техеран иницира прашања во врска со неговата сериозност во текот на разговорите во Виена меѓу Иран и светските сили за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Нуклеарниот договор се распаѓа откако поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, се повлече од него во 2018 година и ги врати економските санкции кон Исламската Република. Минатата недела Иран и неговите потписнички одржаа конструктивни разговори за враќање на договорот.

Велика Британија, Франција и Германија исто така рекоа дека новата одлука на Техеран е во спротивност со разговорите. Тие рекоа дека ги отфрлаат сите ескалациски мерки од кој било актер – очигледен сигнал до Израел.

„Опасната неодамнешна комуникација на Иран е во спротивност со конструктивниот дух и добрата волја на овие дискусии“, се вели во соопштението на европските земји за разговорите, кои продолжуваат меѓу Иран и глобалните сили во Виена, со цел спасување на договорот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Најмалку 42 загинати во новите израелски напади на Газа, срушени се три згради

Објавено пред

Во израелски воздушни напади врз градот Газа урнати се три згради и убиени најмалку 42 лица, соопштија денес палестинските здравствени власти.

Ова е најкрвавиот напад од жестоките борби што избувнаа пред една недела помеѓу Израел и Палестинците во Појасот Газа, со кои управува исламистичкото движење Хамас.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навестува дека борбите меѓу Израел и Палестинците во Газа ќе продолжат и покрај меѓународните напори да се постигне прекин на огнот.

Во телевизиско обраќање, Нетанјаху рече дека нападите продолжуваат со полна сила и дека ќе биде потребно време.
Израел, како што посочи тој, сака да наплати висока цена од милитантната управа на Газа од движењето Хамас, пренесува АП.

Премиерот исто така посочи дека во високата зграда во Газа, која израелската армија ја гранатираше и ја уништи во саботата, биле сместени разузнавачките штабови на палестинската „терористичка“ група, а таму биле и канцелариите на американската новинска агенција АП.

„Имаше разузнавачки штаб на палестинската терористичка организација, од каде беа организирани терористичките напади врз израелски цивили, така што тоа беше потполно легитимна цел“, изјави Нетанјаху денеска, а објави Ројтерс.

Претходно, израелската служба за итни случаи на „Твитер“ објави дека се забележани директни удари на ракети истрелани од Газа во Лачиш и Негев.

„Во последните неколку минути, голем број ракети беа испукани кон областите Лачиш и Негев. Пристигнуваат извештаи за директни удари. Екипите за итни случаи се на терен и им помагаат на луѓето кои се во шок откако биле повредени на пат до нивните засолништа“, велат од брзата помош.

Од ескалацијата на судирите во понеделникот, најмалку 148 лица, од кои 41 дете, се убиени во Газа. Израел пријави десет смртни случаи, од кои две деца.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во конфликтот со Хамас, а меѓу нив е и Македонија.

Во пораката објавена на неговиот профил на „Твитер“, Нетанјаху напиша: „Ви благодарам што решително сте со Израел и што го поддржавте нашето право на самоодбрана од терористички напади“.

Заедно со пораката, се поставени знамиња на 25 земји од различни континенти, од САД до Југоисточна Европа, вклучувајќи ги Словенија, Македонија, но и Босна и Херцеговина, каде што најновиот израелско-палестински конфликт наиде на спротивставени ставови.

Имено во Федерацијата БиХ, во деловите со бошњачко мнозинство, јавноста, медиумите, но и политичарите претежно застанаа на страната на Палестинците, осудувајќи го Израел. Од друга страна, во Република Српска изразија јавна поддршка за еврејската држава.

Откако се прошири веста дека БиХ е меѓу земјите на кои Израел им се заблагодарува за поддршката, бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ порача дека израелскиот премиер е малку збунет.

„Мојата порака до премиерот Нетанјаху е дека Босна и Херцеговина не поддржува и не може да поддржува убиства на невини цивили во Газа од страна на израелските воени сили“, напиша Џаферовиќ на социјалните мрежи.

Македонскиот премиер Зоран Заев исто така на „Твитер“ објави став за ситуацијата со Израел и Палестина. Порача дека животите на луѓето се бесценети и насилството мора да запре.

„Не смее да има толеранција за антисемитистички напади. Не смее да има толеранција за напади врз цивили на која било страна. Дијалогот е решение“, напиша Заев.

Прикажи повеќе...

Свет

Седум лица во Индонезија се удавија поради селфи на брод

Објавено пред

Седум лица од Индонезија се удавија кога преоптоварен брод се превртел на езеро на островот Јава, бидејќи 20 туристи преминале на едната страна од бродот за да направат групна фотографија.

Началникот на полицијата во Јава, Ахмад Лутфи изјави дека бродот бил пренатрупан кога се превртел.

Според Лутфи, со бродот управувал тринаесетгодишник.

Полицијата соопшти дека 11 лица биле спасени, а две лица се водат како исчезнати.

Несреќи со брод се чести во Индонезија, главно поради слабите регулативи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет2 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија3 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија4 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет6 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет7 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет8 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет9 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет22 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие