Контакт

Свет

САД и Северна Кореја ги продолжуваат разговорите на 5 октомври

Објавено пред

Северна Кореја и САД се договорија да одржат работен состанок на 5 октомври, соопшти севернокорејската државна агенција КЦХА. Тоа ќе биде прв состанок по самитот на Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, кој без резултат беше одржан во февруари.

Двајцата лидери се договорија да ги продолжат работните состаноци за време на ненајавената средба на границата меѓу Јужна и Северна Кореја во јуни годинава.

Договорот на двајцата лидери беше неизвесен поради тестирањето на балистичка ранета на Северна Кореја и критиките упатени кон американската страна поради честите заеднички воени вежби со јужнокорејската војска.

Договорено е првиот контакт на претствници на двете земји да се одржат на 4 октомври, пренесува КЦХА повикувајќи се на заменик-министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Чо Сон Хуија. Другите детали, вклучително и местото на средбата, не се соопштени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Објавено пред

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три дена во долниот дом на Парламентот.

По гласањето, Џонсон изјави дека ќе ја стави на пауза легислативата за брегзитот и ќе се консултира со лидерите од Европската Унија. Тој претходно рече дека ако неговиот план пропадне, ќе излезе на нови избори.

Претходно, 329 пратеници гласаа „за“ предлог-законот за излез на Велика Британија од ЕУ да се испрати на понатамошно разгледување и за евентуални амандмани, а 299 беа „против“. Пратениците потоа со големо мнозинство го отфрлија обидот на владата законот да се усвои по брза постапка во рок од три дена.

Владата побара долниот дом на Парламентот да го одобри нацрт-законот до четврток, 24 октомври, а потоа да го испрати до горниот дом на Парламентот за да стане закон пред 31 октомври. Со тоа Велика Британија би можела да ја напушти ЕУ во закажаниот рок на 31 октомври. Сепак, 322 пратеници гласаа против краткиот рок, кој на долниот дом на Парламентот му даваше само три дена да расправа за нацрт-законот, а 308 беа „за“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Објавено пред

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти дека нашле решение за ситуацијата на сириско-турската граница. Ердоган изјави дека со Путин постигнал договор курдските борци да се повлечат 30 километри од пограничната област на североистокот на Сирија во рок од 150 часа. Тој додаде дека периодот од 150 часа ќе почне да тече утре напладне.

Двајцата, по состанокот одржан во претседателската канцеларија во рускиот град Сочи, одржаа прес-конференција, на која турскиот претседател изрази очекување дека Уставниот комитет на Сирија ќе го отвори патот за сеопфатна политичка промена во рамките на легитимните и праведните очекувања на Сиријците.

Според Ердоган, на средбата станало збор за состојбата во зоната за деескалација. „Задоволувачки е да видиме дека во оваа фаза во Идлиб е обезбедена релативна смиреност и се забележува намалување на нападите“, рече Ердоган и додаде: „Ние сме земја која во последните осум и пол години прифативме 350.000 курдски и три милиони и 650 илјади сириски браќа. Веќе треба да направиме чекори преку кои ќе се исполни нивниот копнеж за својата татковина“.

Според агенцијата „Анадолија“, тој изјавил дека со Путин постигнале историски договор во насока на осигурување на територијалниот интегритет и политичкото единство на Сирија, како и за враќањето на бегалците.

Путин повторил дека сите странски воени сили мора да ја напуштат Сирија за да се зачува територијалниот интегритет на таа земја, а дека сириската влада и Курдите треба да преговараат.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина се надева дека тензиите во Сирија ќе се решат со политички договор

Објавено пред

Кина се надева дека тензиите, по изјавата на САД дека се подготвени да иницираат напад врз Анкара поради нејзиното дејствување во северна Сирија, може да се решат со политички договор и заеднички напори за борба против тероризмот во регионот, изјави портпаролката на кинеското МНР, Чунинг.

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, во понеделникот за Си-ен-би-си изјави дека Трамп е целосно подготвен да нареди воена акција на САД против Турција ако биде потребно во услови на тековната криза на Блискиот Исток. Помпео не прецизира какви активности може да предизвика американската воена реакција.

„Кина внимателно го следи развојот на ситуацијата во Сирија и Турција и веќе ја повикавме Анкара да престане со воената операција. Се надеваме дека сите страни вклучени во конфликтот ќе се соберат во своите напори за борба против тероризмот и промовирање политичко решение во Сирија со цел поддршка на мирот и стабилноста во регионот“, рече портпаролката.

Изјавата следува кога турското МНР одржа брифинг еден ден претходно за воените аташеи од 63 земји за својата тековна операција во северна Сирија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет6 часа

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија7 часа

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија7 часа

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ8 часа

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија11 час

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија13 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија14 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија14 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија15 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија16 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија16 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет17 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет18 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион18 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет18 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион18 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион1 ден

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Досие