Контакт

Свет

САД и уште 13 држави се сомневаат во извештајот на СЗО за потеклото на коронавирусот

Објавено пред

САД и десетина други земји изразија сомнежи во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина укажувајќи на доцнење и недостиг на пристап до примероци и податоци.

Заедничката студија на СЗО и Кина за потеклото на новиот коронавирус, објавена вчера, вели дека пренесувањето на вирусот од лилјаци на друго животно и потоа на луѓето е, најверојатно, сценарио и дека изглегувањето на вирусот од лабораторијата е крајно неверојатно.

Студијата бара понатамошни студии, а генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека сите хипотези се отворени.

По објавувањето на студијата, Стејт департментот рече дека 14 земји бараат поттик да спроведат втора фаза од испитувањето и ја посочи потребата од дополнителни студии врз животни со цел да се утврди начинот на пренесување на вирусот на луѓето.

Тие држави изразија поддршка за експертите и персоналот на СЗО поздравувајќи ја нивната неуморна работа за ставање крај на пандемијата и разбирање за нејзиното потекло за да се спречи повторување на пандемијата.

Но, тие рекоа дека студијата значително задоцнила и нема пристап до целосни, оригинални податоци и примероци.

Критичарите велат дека на кинеските власти им требало премногу време дури на почетокот на оваа година во земјата да пуштат тим на СЗО за да го истражи потеклото на вирусот.

Стејт департментот соопшти дека заедничката изјава е издадена од Австралија, Велика Британија, Канада, Чешка, Данска, Естонија, Израел, Јапонија, Летонија, Литванија, Норвешка, Словенија и во Јужна Кореја.

Европа

Ублажување на анти-ковид мерките во Велика Британија

Објавено пред

Од денеска, во Велика Британија ќе следи ублажување на анти-ковид мерките што ќе значи дека луѓето ќе можат да купуваат но и да посетуваат фризер.

Сите продавници, фризери и салони за убавина ќе можат да ги отворат вратите за клиентите, а во рестораните и пабовите ќе им биде дозволено да служат храна и алкохолни пијалоци во своите градини, објави Би-Би-Си.

Од денеска е дозволена и работа на теретаните, сауните, зоолошките градини, тематските паркови, домови и домови на културата, а престанува да важи и забраната
за членови на семејството, кои живеат во заедници, да одат на заеднички одмор со самостојно сместување.

15 лица ќе можат да присуствуваат на венчавка, додека на 30 лица ќе им биде дозволено да присуствуваат на погреб.

Децата ќе можат да излегуваат на игралишта.

Премиерот Борис Џонсон ги повика граѓаните и натаму да бидат одговорни, и покрај ублажувања на мерките.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразил гради уште една огромна статуа на Христос, меѓу трите најголеми во светот

Објавено пред

Нова огромна статуа на Исус Христос се гради на југот на Бразил и ќе биде повисока од славниот Христос Откупителот кој се издига над Рио де Жaнеиро.

Статуата се гради од 2019 година во градот Енкантадо, во бразилската држава Рио Гранде до Сул. Завршувањето е планирано за втората половина на оваа година. Основач на идејата е градоначалникот Адроалдо Конзати, кој почина минатиот месец од Ковид-19.

Христос Заштитник со постамент ќе биде висок 43 метри, а распонот на раката ќе биде 36 метри. Ќе има внатрешен лифт и белведер во близина на врвот.

За споредба, Христос Откупителот е висок 38 стапки со пиедестал, а распонот на раката е 28 стапки. Таа статуа ќе „наполни 90 години“ во октомври.

Енкантадо, во бразилска смисла, мал град со 22.000 жители, се наоѓа на 150 километри северозападно од Порто Алегре, главниот град на таа држава. Статуата се поставува за да се поттикне религијата и туризмот во областа, велат локалните власти. Автори на скулптурата се татко и син, Генесио и Маркус Моура.

Цената на проектот е два милиони реали (2,2 милиони куни) и тој е целосно финансиран од донации.

Тоа ќе биде трета највисока статуа на Исус во светот. Хесус Бунту Бураке во Индонезија и статуата на Кралот Христос во Сиебоџин, Полска, се високи повеќе од 50 метри.

Прикажи повеќе...

Свет

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Објавено пред

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила чувството за вкус и мирис на почетокот на пандемијата. Една година подоцна, таа стравува дека сетилата никогаш нема да и се вратат.

Таа разговарала со оториноларинголози и невролози, испробала многу спрејови за нос и е дел од група пациенти експериментално третирани со рибино масло.

Таа е една од ретките луѓе со долготрајна анозмија, нарушување што е потценета последица од пандемија со Ковид-19.

Повеќето од оние кои го изгубиле чувството за вкус и мирис во пандемијата се опоравуваат „за три до четири недели“, вели Валентина Парма, психолог од Универзитетот Темпл во Филаделфија.

Но, 10 до 15 проценти од нив страдаат со месеци, додаде Парма.

Губењето на чувството за мирис и вкус од пандемијата погоди околу десет милиони луѓе ширум светот. Вкусот и мирисот честопати се сметаат за помалку важни од видот и слухот и нивната загуба се смета како помалку сериозна од другите последици на долгиот Ковид-19.

Парма не се согласува со ова бидејќи губењето на вкус и мирис може да доведе до вознемиреност, па дури и депресија.

Најчестото прашање што го поставуваат луѓето кои ги изгубиле овие чувства е „Дали сетилата ќе се вратат некогаш?“

Парма вели дека тоа е тешко да се предвиди.

„Држете се, не губете ја надежта и ви посакувам се најдобро“, додаде Парма.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија3 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија18 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија20 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија21 час

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија21 час

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет22 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија23 часа

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие