Контакт

Свет

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Објавено пред

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на еден од двата нападнати нафтени танкера во Оманскиот Залив.

Централната команда на американската армија, исто така, објави фотографија на која наводно се гледа магнетна мина која е прикачена на едната страна од јапонскиот брод пред да биде отстранета, објави агенцијата „Ројтерс“.

Портпаролот на централната команда, Бил Урбан, соопшти дека бродот на иранската револуционерна гарда бил забележан вчера во 16.10 часот по локално време, како се приближува до јапонскиот танкер.

„Тој беше надгледуван и фотографиран како ја отстранува неексплодираната магнетна мина од бродот ‘Кокук курејџес’“, вели Урбан во соопштението, а пренесува „Ројтерс“.

Претходно, „Гласот на Америка“ објави дека два танкера за нафта биле оштетени во напади во Оманскиот залив во текот на вчерашниот ден, во близина на брегот на Иран – еден од најпрометните морски патишта во светот за превоз на нафта.

Норвешката поморска агенција објави дека три експлозии се случиле на еден норвешки танкер, а претходно бил нападнат и танкер во сопственост на Јапонија.

Од друга страна, Иран категорично одбива дека земјата е поврзана со нападите на бродовите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Французите ги вратија каталонските демонстранти преку граница

Објавено пред

Француските специјални сили растераа стотици каталонски просепаратистички демонстранти, кои речиси 24 часа го блокираа главниот пат што го поврзува шпанскиот регион со Франција.

Полицијата од француската страна на границата ги потисна демонстрантите кон шпанската страна во Ла Џункера, отстранувајќи ги парчињата од автопатот АП-7, главниот пат од Франција до јужна Шпанија, кој беше блокиран во двата правци.

Автомобилите и камионите беа упатени кон друг помал пат кога демонстрантите подигнаа бетонски бариери на автопатот и подготвија бина за концерти, пренесува „Ројтерс“.

На прашањето што ќе направи каталонската полиција со демонстрантите кои се вратени од Франција преку границата, водачот на каталонската влада рече дека нема причина да се подигне обвинение.

„Побаравме оваа операција да се изврши многу внимателно, така што никој нема да биде повреден“, рече тој за каталонското радио.

Прикажи повеќе...

Свет

Клинтон: Срамно е тоа што Британија не го објавува извештајот за руското мешање во изборите

Објавено пред

Необјасниво и срамно е што владата на Велика Британија сè уште не објавила извештај за наводното руско мешање во британската политика, изјави Хилари Клинтон за Би-Би-Си. Британската влада соопшти дека извештајот иако има формално безбедносно одобрение, нема да биде објавено до изборите на 12 декември.

„Секој што гласа во оваа земја заслужува да го види тој извештај пред да се случат вашите избори“, рече поранешниот претседателски кандидат на САД.

Во извештајот на парламентарната Комисија за разузнавање и безбедност се испитува руската активност во демократијата во Велика Британија. Вклучува обвинувања за шпионажа, субверзија и мешање во избори.

Содржи докази од разузнавачките служби на Велика Британија, како што се GCHQ, MI5 и MI6, во врска со тајните руски обиди да влијаат на исходот од референдумот за ЕУ во 2016 година и општите избори во 2017 година.

Извештајот беше финализиран во март и се однесуваше на број 10 на 17 октомври.

Но, одобрувањето за негово објавување нема да се случи сè до денот на гласањето.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ со Макрон разговарал за иницијативата за „мини шенген“

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во Париз дека имал многу срдечен, отворен и пријателски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон. Вучиќ му пренел на Макрон дека Србија би сакала јасно да и се каже што може да очекува и на што да се надева во иднина кога станува збор за европските интеграции.
        
Претседателот на Србија им рече на новинарите дека на Макрон му ги пренел деталите за иницијативата со Северна Македонија и со Албанија за „мини Шенген“.
       
Францускиот претседател се интересирал дали Вучиќ очекува и други држави од регионот да учествуваат во иницијативата, а Вучиќ истакнал дека се надева на тоа, пренесуваат медиумите.

Вучиќ вели дека е уверен дека Макрон и јавно ќе ја поддржи иницијативата.Претседателот на Србија рече дека за време на вечерата, која Макрон претходно ја подготви за учесниците на Парискиот мировен форум, разговарал со многу светски официјални претставници, а имал средба и со генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш за Косово.
        

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет1 час

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион2 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија13 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет13 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија19 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија19 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија20 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија20 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија20 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија21 час

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија23 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија24 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија24 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија1 ден

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа1 ден

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет1 ден

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија1 ден

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Досие