Контакт

Свет

САД сакаат да го сменат режимот во Иран како што го направија тоа во Ирак

Објавено пред

Американското повлекување од нуклеарниот договор со Техеран во вторникот е првиот чекор од американскиот план за промена на режимот во Иран спроведен речиси идентично со ирачкото сценарио, вели експертот за Блискиот Исток, Сами Рамадани, за РТ.

„Ако внимателно го слушате она што го кажа Трамп, САД не само што унилатерално се повлекуваат од овој мултилатерален меѓународен договор, со што го укинуваат, тие исто така, се закануваат со промена на режимот во Иран”, вели Рамадани.

„И тонот во неговиот говор; зборовите што ги користеше потсетуваат на говорот на Џорџ Буш Помладиот пред американската инвазија во 2003 година, кога беа искористени лаги за почнување  геноцидна војна против народот на Ирак”, рече тој.

Рамадани истакна дека не само што ирачкиот режим беше соборен поради американската воена вмешаност, туку и целата земја беше уништена.

„САД со децении се обидуваат да го дестабилизираат Иран“, вели тој.

Вашингтон сака многу повеќе од Техеран отколку отстапките во врска со нуклеарниот договор што  иранските власти не можат да ги прифатат поради силното незадоволство од договорот дома, смета Рамадани.

„Не верувам дека Иран е способен да прави понатамошни отстапки – тие велат дека никогаш не планирале да развијат нуклеарно оружје, а нивното почитување на договорот во повеќе  наврати беше потврдено од страна на Меѓународната агенција за атомска енергија,“ додава тој.

Според Рамадани, САД сакаат Иран да се откаже од својата независност.

„САД не сакаат независна, силна нација во светот, особено не на блискиот Исток. И, без оглед што мислиме ние за неговиот политички систем, Иран го избра патот на независност од САД. Иран не сака да биде лакеј на американската политика во регионот, а САД им велат: Ќе ве казниме за тоа,“ објаснува експертот.

Новинарот Макс Блументал вели дека зад одлуката на Трамп да се повлече од договорот стои Тел Авив.

„Израелското влијание е апсолутно клучно “, вели новинарот.

Кон крајот на април, израелскиот  премиер Бенјамин Нетанјаху презентираше наводни податоци од израелската разузнавачка служба за неисполнувањето на договорот од страна на Иран. Меѓутоа, презентацијата, според Блументал, беше неуверлива.

„Тоа е уште една разузнавачка измама која нè вовлекува во војна”, рече тој, нарекувајќи ги разузнавачките информации што ги цитираше Нетанјаху  најверојатно фабрикувани.

 

Свет

Ким со воз тргна кон Виетнам на средба со Трамп

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун со воз тргна во Ханој каде би требало да се состане со претседателот на САД, Доналд Трамп.

Блиндираниот воз тргна од Пјонгјанг околу 5 часот по локално време, а како што се наведува, возот до виетнамската престолнина ќе патува 48 часа, пренесе „ТАСС“.

Виетнамското министерство за надворешни работи соопшти претходно дека Ким ќе допатува во Виетнам пред самитот, во пријателска посета на земјата, но не е објавено кога точно ќе дојде, ниту пак е објавен распоредот за посетата.

Возот на Ким ќе патува до границата со Виетнам до местото Донг Данг, од каде до Ханој ќе продолжи со автомобил, поради што локалните власти најавија затворање на патиштата.

Самитот на Трамп и Ким е закажан за 27 и 28 февруари.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силно невреме го погоди Балканот: Летаат контејнери, паѓаат дрва, хаос во сообраќајот

Објавено пред

Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора беа погодени од силна бура која предизвика проблеми. Во делови на Далмација дува силен ветер, а утрово во Сплит ветрот дувал со речиси 176 километри на час.

Бурата во Далмација е најголемата што досега е измерена во овој град, пишуваат хрватските медиуми. Во Сплит паѓаа гранки, контејнери и дрва на партиштата, а ветрот собори и сообраќајни знаци, пишува „Далмација данас“. Поради силната бура, во прекин се траектите кон островите, а забележани се и неколку потонати јахти.

Во Хрватска бројни патишта се затворени за сообраќај.

Во текот на ноќта, силен ветер дуваше и во Херцегнови кој направи големи проблеми во сообраќајот, а едно лице е повредено.

Сараевските медиуми пренесоа дека ветер со удари до 100 километри на час крши стебла, а едно лице од Мостар се здобило со полесни повреди кога стебло паднало врз неговото возило.

Во Црна Гора силниот ветер направил голема штета откако откорнал цели дрва и се урнале покриви на објекти, како и градежни скелиња.

Прикажи повеќе...

Регион

Група мигранти тргнаа од Бихаќ кон Сараево

Објавено пред

Група мигранти тргнаа денеска од Бихаќ кон Сараево каде ќе бидат сместени во кампот Ушивак.

Во Министерството за внатрешни работи на Сараево велат дека се е подготвено за нивниот прием, пренесуваат медиумите во земјата.

„Синоќа бевме известени дека стотина мигранти ќе бидат префрлени во Сараево. Тие утрово во 9.30 часот тргнаа кон главниот град на Босна и Херцеговина и ќе бидат сместени во кампот Ушивак“, рече портпаролката на министерството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Осудениците од Диво Насеље се закануваат и напаѓаат за Заев побрзо да ги пушти од затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во однос на заканите од кумановската група упатени до поранешни функционери од партијата изјави дека...

Регион2 часа

(Видео) Силно невреме го погоди Балканот: Летаат контејнери, паѓаат дрва, хаос во сообраќајот

Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора беа погодени од силна бура која предизвика проблеми. Во делови на Далмација дува...

Македонија3 часа

(Видео) Бејли пред истекот на мандатот: Ги сакам луѓето, не го сакам воздухот

Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото...

Топ4 часа

Прегазена жена на улица во Скопје, возачот е непознат

(Фото: Илустрација) Седумдесет и двегодишна жена почина по удар од автомобил во Скопје. Како што соопшти полицијата, вчера во жената...

Топ4 часа

Aвтомобил се преврте во река, потешко повредени три млади лица

Утрово по полноќ, на крстосницата од регионалниот пат Куманово-Свети Николе се преврте патничко возило управувано од 26-годишно лице од Скопје....

Свет4 часа

Tрамп ќе стави вето на резолуцијата за блокада на вонредната состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека ќе стави вето на резолуцијата која би го блокирала неговото прогласување на вонредна...

Македонија7 часа

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Крвав четврток19 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Свет22 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ22 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија23 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата24 часа

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија24 часа

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија1 ден

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 ден

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија1 ден

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија1 ден

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија1 ден

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија1 ден

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Досие