Контакт

Свет

САД се надеваат дека ќе има состанок меѓу Трамп и Ким

Објавено пред

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп сè уште се надева дека самитот со Северна Кореја ќе се одржи и покрај заканите за откажување, објави Би-би-си. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека претседателот на САД е подготвен за самитот.

Неколку часа претходно Северна Кореја објави луто соопштение, преку кое најави можно откажување од состанокот поради притисокот на САД за денуклеаризација на Северна Кореја. Инаку, состанокот на највисоко ниво, меѓу Трамп и Ким, е закажан за 12 јуни.

„Претседателот е подготвен ако состанокот се одржи. Ако не се одржи, тогаш продолжуваме со кампњата со максимален притисок“, соопшти портпаролот на Белата куќа, Сара Сандерс.

Администрацијата на Трамп, сепак, потврди дека ќе продолжи да инсистира на денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

Регион

Во Србија обид за шверц на заштитен вид на папагали

Објавено пред

Српските царински службеници на граничниот премин Бачки Виногради, со Унгарија, спречиле обид за шверц на 11 живи папагали кои во Србија се обиделе да ги прошверцуцаат двајца српски државјани, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Птиците биле откриени при контрола на автомобил од Суботица, а папагалите биле завиткани во мрежести вреќи за компири, ставени во торба во багажникот, во резервното тркало, на подот под нозете на совозачот и во внатрешниот џеб на јакната што ја носел возачот.

Истрагата покажала дека пет папагали се од вид заштитен со Конвенцијата на CITES.

Меѓу нив имало и три примероци на Amazona albifrons, кои на пазарот достигнуваат цени и до 800 евра.

Српските медиуми информираат дека птиците се згрижени во зоолошката градина во Палиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Авион од Хургада принудно слетал во Белград, патник доживеал срцев удар

Објавено пред

Авион на нискобуџетната холандска авиокомпанија „Трансавиа“, кој полетал од Хургада за Амстердам, принудно слетал на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград откако еден патник доживеал срцев удар.

Пилотот на авионот во рамки на прицедурите побарал вонредно слетување на аеродромот во Белград, што му било одобрено, а по слетувањето патникот со возило на брза помош бил пренесен во болница.

По кусото задржување во Белград, авионот полетал за Амстердам. Од болницата во Белград навеле дека пациентот сè уште е кај нив и дека е примен на одделот за кардиологија. Неофицијално станува збор за државјанин на Холандија.

Прикажи повеќе...

Регион

Девојка во Хрватска се пофали со добитното ливче и остана без својата добивка

Објавено пред

Полицијата на Умаг, Хрватска, доби пријава од 27-годишна девојка дека е измамена за повеќе стотици куни. На 17 јануари, откако дознала дека остварила добивка на спортска прогноза, таа објавила фотографија од добитното ливче на социјалните мрежи, но потоа не можела да ја подигне добивката бидејќи дознала дека тоа веќе некој го сторил пред неа.

Полицијата сега трага по непознатиот сторител, а во исто време ги предупредува граѓаните да бидат претпазливи при објавувањето информации и фотографии на социјалните мрежи.

Освен што не треба да се објавуваат  лични податоци и фотографии од документи, исто така не треба да се објавуваат ни фотографии од добитни ливчиња. Во такви случаи, сторителот со помош на компјутер на веб-страницата на обложувалницата може да го внесе вашиот број на ливчето и кодот и да ја пренесе добивката на својата корисничка сметка.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија12 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5 односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски22 минути

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овојпат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски1 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести2 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија2 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет2 часа

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет2 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија3 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион4 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет4 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет6 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија20 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија21 час

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 часа

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт23 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија1 ден

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Досие