Контакт

Свет

САД соопштија дека уапсиле кинески шпион

Објавено пред

Едвард Пенг, американски државјанин со кинеско потекло е уапсен во околината на Сан Франциско под сомнеж дека работел како кинески шпион.

Како што пренесе „Ројтерс“, Пенг работел како туристички водич, а истовремено и како агент, на кинеската влада и доставувал доверливи информации за американската национална безбедност од 2015 до 2018 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Хамас најави примирје, ќе трае 2 часа и ќе важи само за Тел Авив

Објавено пред

Палестинската организација Хамас најави примирје со Израел, во траење од 2 часа, кое ќе започне во 22 часот по локално време, објавуваат светските агенции.

Според најавите, примирјето ќе се однесува само на Тел Авив.

Претходно, американскиот претседател Џозеф Бајден денеска телефонски разговараше со палестинскиот претседател Махмуд Абас за последните конфликти меѓу Израел и Палестинците, како и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Претседателот Абас доби важен телефонски повик од американскиот претседател Џо Бајден“, рече портпаролот на Абас.

Тоа беше првиот разговор меѓу двајцата лидери откако Бајден ја презеде функцијата во јануари.

Според светските гласила, претходно денеска, палестинската група Хамас, со седиште во Газа, изјави дека нејзините ракетни напади се засноваат на принципот на одмазда за секој израелски напад врз опколениот појас Газа.

Претставник на военото крило на Хамас, бригадата Ал-Касам, Абу Убаида, рече дека движењето ќе престане да пука кон Тел Авив на два часа – во сабота од 22 часот до полноќ по локално време.

Според изјавата, примирјето ќе важи само за Тел Авив, вториот по големина град во Израел.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден оствари телефонски разговор со Абас и Нетанјаху

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговараше со палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за тековниот израелско-палестински конфликт.

Портпаролот на Махмуд Абас објави дека Абас разговарал со Бајден на телефон, првпат од избувнувањето на последната криза.

Тоа е воедно и првиот разговор меѓу американскиот и палестинскиот претседател откако Бајден влезе во Белата куќа во јануари годинава.

Деталите за разговорите со Абас не се познати, а Бајден претходно разговараше и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, по бомбардирањето на Газа, во кое беше урната зградата што ја користеа одредени медиуми.

Џо Бајден рече дека е загрижен за цивилните жртви.

Израелскиот премиер му порача на Бајден дека Израел „прави сè за да избегне повреда на луѓе кои не се вклучени во борбата со Хамас и другите групи во појасот Газа“, соопшти неговиот кабинет.

Во соопштението се вели дека доказ за тоа е фактот дека „луѓето кои не биле вклучени во конфликтот“ биле евакуирани од зградата во Газа, во која се наоѓале канцелариите на повеќе светски медиуми, пред израелските сили да ја демолираат, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Демонстрации во Грција за поддршка на Палестина, со водени топови и солзавец се растеруваат демонстрантите

Објавено пред

По демонстрациите во поголем број европски градови за поддршка на Палестинците, денеска демонстрации се одржаа и во Атина.

Агенциите во регионот пишуваат дека во Атина се одржаа протести за поддршка на Палестинците со извици „Слобода за Палестина“, а грчката полиција употребила солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите.

Демонстрантите во Атина, носејќи палестински знамиња, се упатија кон израелската амбасада, која беше опколена од полициските сили, пренесува Ројтерс.

Протестите во Атина се одржаа по слични такви демонстрации во бројни градови низ светот, предизвикани од интензивните вооружени конфликти меѓу Израел и палестинскиот Хамас.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Хамас најави примирје, ќе трае 2 часа и ќе важи само за Тел Авив

Палестинската организација Хамас најави примирје со Израел, во траење од 2 часа, кое ќе започне во 22 часот по локално...

Свет2 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија6 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет7 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија8 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија9 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија10 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија11 час

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија12 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет13 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија1 ден

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет1 ден

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет2 дена

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Досие