Контакт

Свет

САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“, вакцинацијата ќе почне за 24 часа

Објавено пред

Здравствените власти на САД, компаниите за транспорт и болниците се подготвени итно да започнат кампања за масовна вакцинација без преседан откако федералните регулатори ја одобрија првата вакцина против Ковид-19 во САД. Претседателот во заминување, Доналд Трамп, кажа дека вакцинацијата ќе започне за помалку од 24 часа, пренесува „Ројтерс“.

„Првата вакцинација ќе се изврши за помалку од 24 часа. Горд сум што можам да кажам дека обезбедивме бесплатна вакцина за сите Американци“, кажа Трамп во видеото објавено на „Твитер“.

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) вчера одобри итна употреба на вакцината развиена од „Фајзер“ со нејзиниот германски партнер „Бионтек“, што покажа 95 процентна ефективност во спречувањето на Ковид-19.

Велика Британија, Бахреин, Канада, Саудиска Арабија и Мексико веќе ја одобрија вакцината на „Фајзер“, а Советодавниот одбор на САД следната недела треба да разговара за одобрување на вакцината на „Модерна“.

Бројот на починати од коронавирус во САД се приближува до 300.000, а здравствените системи се веќе преоптоварени. Уште 2.902 смртни случаи беа регистрирани во САД во четвртокот, еден ден по рекордните 3.253, и таа стапка се предвидува да продолжи во текот на следните два до три месеци, дури и со зголемувањето на распределбата на достапните резерви на вакцини.

Државата Њујорк очекува да добие 346.000 дози од вакцината на „Модерна“ во недела на 21 декември, заедно со 170.000 дози од вакцината на „Фајзер“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција: Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

Објавено пред

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот Институт за геодинамика.

Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако прелиминарните резултати покажале дека тој бил 4,6 степени, објави веб-страницата „Екатимерини“.

Засега нема информации дали има штети или повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални.

Захарова им порача на странските политичари кои го критикуваат апсењето на Навални, кој беше уапсен на московскиот аеродром, да ги почитуваат меѓународното право и рускиот закон и да се справат со нивните проблеми.

Тоа се случи откако Џејк Саливан, кого Џо Бајден има намера да го назначи за помошник на националната безбедност, повика на итно ослободување на Навални.

„Што се однесува до Саливан (и други странски службеници кои објавуваат претходно подготвени коментари): почитувајте го меѓународното право, не навлегувајте во националното законодавство на суверена држава и справувајте се со проблемите во вашата земја“, напиша Захарова на „Фејсбук“, како што објави „Спутник“.

На веста за апсењето на Навални реагираа и други светски официјални лица, вклучително и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој оцени дека апсењето на рускиот опозиционер е недозволиво и ги повика руските власти да го ослободат.

Рускиот опозициски политичар, најгласниот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен.

Бирото за извршување на кривични санкции објави дека Навални ќе биде во затвор до следната судска одлука.

Службата објави дека за Навални е распишана потерница на 29 декември 2020 година, за повеќекратно кршење на правилата додека бил под условна казна.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

Објавено пред

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка Маркотиќ, директорка на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“.

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите подготвени ја пречекале и ја решиле ситуацијата.

Д-р Маркотиќ во ХТВ дневно изјави дека некои несакани ефекти, како што се треска и болка во раката се очекуваат по втората доза на вакцинација, но дека не се регистрирани опасни несакани ефекти за време на клиничката студија или за време на вакцинацијата во земјите каде што повеќе луѓе примиле вакцина.

„Епидемиолошката слика е подобра, но треба да бидеме претпазливи при олеснување на мерките бидејќи се шири нов вид коронавирус“, рече Алемка Маркотиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

Грција: Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот...

Свет26 минути

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион52 минути

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти,...

Свет2 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет2 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет2 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет13 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ13 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет14 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет15 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион15 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија19 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија19 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија22 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет23 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт1 ден

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион1 ден

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија1 ден

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија2 дена

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт2 дена

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Досие