Контакт

Свет

Во САД 776 луѓе умреле од коронавирус во последните 24 часа

Објавено пред

Во САД во изминатите 24 часа починале 776 лица од коронавирус, што е најмал број од март, а вкупниот број смртни случаи се искачи на 79.522.

Веќе неколку недели бројот на жртвите е помеѓу 1.000 и 2.500 на ден. Универзитетот во Балтимор соопшти дека имало 1.329.072 случаја на инфекција во земјата, која е најмногу погодена од пандемијата, иако тој број би можел да биде поголем како и на други места во светот поради недоволно тестирање.

Регион

Жена во Хрватска која се опоравила од коронавирусот, повторно позитивна

Објавено пред

Хрватските здравствени власти забележле т.н. „корона повратник“ во Задар. Имено, една жена која веќе го прележала вирусот, повторно е позитивна на Ковид-19, пренесоа тамошните медиуми.

Според информациите од Штабот за цивилна заштита во Задарската жупанија, едно лице е повторно позитивно на коронавирусот, по првичното опоравување.

Станува збор за постара жена која го прележала вирусот, а откако повторно ги добила симптомите, била одново тестирана и резултатот бил позитивен.

Бидејќи станува збор за специфичен случај, испратено е барање за мислење од Хрватскиот институт за јавно здравје и се очекува одговор, пренесува „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Русокоса жена се преправала дека тој е нејзината голема љубов, тој и подарил 250.000 евра

Објавено пред

Полицијата во Хаген, Германија бара русокоса жена, која летото во 2019 година измамила маж кој верувал во голема љубов.

Тој на интернет се запознал со жена која се претставила како лекарка од САД и дека е во Ирак. Таа се преправала дека тој на крајот станал нејзина голема љубов.

Поради таа љубов, мажот во неколку наврати и префрлил вкупно 250.000 евра, а подоцна таа само исчезнала.

Меѓу другото, таа тврдела дека го наследила авионот од нејзиниот татко. За да може да го продаде, таа морала да плати разни такси однапред, а мажот и поверувал.

Полицијата на Хаген ја истражува измамата и бара сведоци кои можат да дадат информации за осомничената.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска со овие платформи.

Гневот на американскиот претседател е насочен пред се кон неговата омилена платформа „Твитер“, која неделава за прв пат, покрај твит на Трамп, објави предупредување дека е неопходно да се проверат фактите во неговите наведени изјави, кои според многумина не биле вистинити.

„Републиканците сметаат дека социјалните мрежи целосно ги задушуваат конзервативните гласови. Ние ќе донесеме силни регулативи или попрво ќе ги затвориме отколку да допуштиме такво нешто да се случува“, напиша Трамп на „Твитер“.

Доцна синоќа, секретарката за медиуми на Белата куќа, Кејли Мек Енејни објави дека Трамп ќе потпише извршна наредба во врска со социјалните медиуми, без да прецизира детално за што станува збор.

Синоќа, основачот на „Твитер“, Џек Дорси индиректно му одговори на претседателот, велејќи дека компанијата ќе продолжи да укажува на неточни или контроверзни информации за изборите воопшто.

„Ова нас нè прави арбитри на вистината“, напиша Дорси на „Твитер“.

„Клучно е да се даде поголема транспарентност од наша страна“, истакна тој.

„Твитер“ им порача на луѓето дека може да ги обезбеди линковите до нови вести кои честопати се во спротивност со оние што ги нуди Трамп. Тој неодамна изнесе теорија на заговор дека ТВ презентер, кој претходно бил пратеник, ја убил својата помошничка за време на неговиот мандат на парламентот.

Семејството на жената, која починала од природна смрт, побарала од „Твитер“ да ги отстрани објавите, но компанијата одбила.

Со години во републиканските кругови се создава јаз кон некои големи социјални мрежи кои ги обвинуваат дека промовираат либерални идеи и политики.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

МВР набавува ремени за 300.000 евра, а во полициската станица во Танушевци нема струја и вода

Осум дена полициската станица за обезбедување на границата во Танушевски е без струја, а два дена е без вода, алармираше...

Македонија59 минути

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири...

Македонија1 час

Независен синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија3 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија3 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија3 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион3 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија18 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа18 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа22 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион22 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија22 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија23 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија23 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија24 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија24 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Досие