Контакт

Свет

Саливан: Вашингтон е подготвен да разговара со Русија

Објавено пред

За време на разговорот со неговиот руски колега Јуриј Ушаков, Џејк Саливан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, ја изразил подготвеноста на Вашингтон да се вклучи во дипломатијата преку повеќе канали, вклучително и билатерални разговори, соопшти Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Саливан му рекол на Ушаков, советник за надворешна политика на рускиот претседател Владимир Путин, дека секој дијалог мора да се заснова на реципроцитет и треба да одговори на загриженоста на САД и нивните сојузници за дејствијата на Русија, објави Ројтерс.

Агенцијата наведува дека Москва го вознемирила Западот со акумулација на војници во близина на Украина и дека минатата недела презентирала листа на безбедносни предлози за кои сака да преговара, вклучувајќи и барање, НАТО да се откаже од каква било воена активност во Источна Европа и Украина.

„Саливан кажа дека САД се подготвени за дипломатски контакти преку различни канали. Можеме да зборуваме и за билатерални контакти, преку Советот Русија-НАТО или во рамките на ОБСЕ“, се вели во соопштението на Советот за национална безбедност на САД.

Свет

Не Путин, туку неговиот двојник беше во Мариупол, тврдат некои украински функционери

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин викендов дојде во ненадејна посета на окупираните територии на Украина, повторно поттикнувајќи ги теоретичарите на заговори, но и некои украински функционери да шпекулираат дека тој користи девојници.

dobivaj vesti na viber

Критичарите укажуваат на еден дел од неговото тело за да ги докажат своите наводни тврдења – неговите уши и подбрадокот.

Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, украинскиот град што Путин го посети, на „Телеграм“ напиша дека „Путин или еден од неговите двојници“ бил во ноќна посета на окупираниот регион.

Иако заговорот може да звучи лудо, понекогаш се користат политички двојници на меѓународната сцена.

Антон Герашченко, украински функционер сподели фотографии на кои ги посочи наводните разлики во брадата на Путин направена во Москва и Путин во Мариупол.

„Што мислите, кој е вистинскиот?“, праша тој преку Твитер.

Претходно во интервју за „Дејли Мејл“, шефот на воената разузнавачка служба на Украина, генерал-мајор Кирил Буданов, објави дека рускиот претседател користи тим од двојници. Двојниците, рече Буданов, и порано го менувале Путин само во посебни прилики, но по инвазијата на Украина, тие наводно станале вообичаена практика.

„Знаеме конкретно за три двојки, но не знаеме колку се вкупно“, рече Буданов во интервјуто во ноември.

„Сите направија пластична операција за што повеќе да личат на него. Една од работите што ги поврзува е нивната висина. Тоа е видливо на снимките и фотографиите. Но, говорот на телото и ушите е нешто што е уникатно за секој човек“, рече тој.

Корисниците на „Твитер“ гласно шпекулираат дека двојникот на Путин отишол во Украина, фокусирајќи се и споредувајќи го обликот на неговото уво, како и неговата брада со фотографии од 2006 и 2018 година.

Тврдењата на Буданов за употребата на двојници не можат да се потврдат, но користењето на ушите во контекст на единствениот „човечки отпечаток“ се практикува со децении.

Од 1950-тите, форензичарите користеа мерења на ушите за да ги идентификуваат осомничените, а во ерата на дигиталните алгоритми, угледниот Wired еднаш објави дека софтверот што ги идентификува луѓето по нивните уши може да биде поефективен идентификатор од, да речеме, отпечатоците од прсти.

Во 2018 година, Интернешнл Бизнис Тајмс ја нарече идејата дека Путин користи двојници „една од најчестите теории на заговор“ – но скептиците не се убедени.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија отвори кривична постапка против обвинителите и судиите на Хашкиот трибунал

Објавено пред

Истражниот комитет на Русија соопшти дека отворил кривична постапка против обвинителите и судиите во Меѓународниот кривичен суд (МКС), кои во петокот издадоа налог за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

dobivaj vesti na viber

Комитетот, кој е одговорен за истрага на сериозни злосторства, рече дека нема основа за кривично да одговара рускиот претседател Путин и дека шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет од странска јурисдикција.

Постапките на обвинителите на МКС покажуваат знаци на кривично дело според рускиот закон, рече Комитетот, истакнувајќи дека станува збор за свесно обвинување невино лице за кривично дело и „подготвување напад врз претставник на странска држава, кој ужива меѓународна заштита, со цел да се комплицираат меѓународните односи“.

Потегот на Русија е симболичен гест на пркос како одговор на налогот за апсење на Путин, кој ги обвини него и комесарот за правата на децата за воено злосторство за депортирање деца од Украина во Русија.

Кремљ ја нарече одлуката на МКС срамота, но правно неважечка, бидејќи Русија не е потписник на договорот со кој беше основан МКС.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот систем, во чиј центар се ОН, во денешниот турбулентен свет и да се залага за светски поредок заснован на меѓународното право.

dobivaj vesti na viber

„Кина и Русија како големи сили и постојани членки на Советот за безбедност на ОН играат важна улога во меѓународните работи. Во свет далеку од мирен, Кина е подготвена заедно со Русија одлучно да го брани меѓународниот систем во чиј центар се ОН, да го зачува светскиот поредок заснован на меѓународното право и основните норми на меѓународните односи засновани на целите и принципите на Повелбата на ОН придржувајќи се до вистинскиот мултилатерализам, промовираат глобална мултиполарност и демократизација на меѓународните односи, промовираат развој на глобалното владеење на поправедна и порационална насока“, рече Шји по пристигнувањето во Москва.

Како што јави „РИА новости“, претседателот на Кина рече дека има намера да разговара со претседателот на Русија за важни регионални и меѓународни теми од заеднички интерес.

„За време на посетата очекувам да имам темелна размена на мислења со претседателот Владимир Путин за прашања од билатералните односи и важни регионални и меѓународни теми од заеднички интерес, како и да изложам план за развој на стратешка интеракција и практична соработка“, рече тој.

Убеден е дека неговата посета на Москва ќе биде плодна.

„Уверен сум дека посетата ќе биде плодна и ќе даде нов поттик за здрав и стабилен развој на кинеско-руските односи на сеопфатно партнерство и стратешка соработка во новата ера“, рече кинескиот претседател.

Кинескиот лидер рече дека двете земји имаат долгогодишно пријателство меѓу нивните народи. Џјинпинг до 22 март е во посета на Русија на покана на рускиот претседател Владимир Путин.

Оваа посета е негово прво патување во странство откако беше реизбран за шеф на државата трет мандат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет1 час

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија1 час

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија3 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија3 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ5 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија6 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија6 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет6 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет6 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа21 час

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...