Контакт

Свет

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Објавено пред

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти.

Како што се наведува, расте бројот на луѓе во Москва кои се излекувале од коронавирусот. Досега се излекувале 115.

Инаку, во моментот под медицински надзор се над 201.000 луѓе во Русија. Од нив најголем број се во Москва.

Според најновите податоци, во Русија се заразени 2.337 лица, а починале 17.

Свет

Саудиската коалиција соборила два дрона лансирани од јеменските Хути кон кралството

Објавено пред

Воздушната одбрана на коалицијата предводена од Саудиска Арабија наводно соборила две беспилотни летала кои летале кон Саудиска Арабија, ландирани од јеменските хаутии, пренесува „Сауди прес енјџенси“, повикувајќи се на портпарол на коалицијата.

Коалицијата тврди дека беспилотните летала биле насочени кон цивилни цели во саудискиот град Камис Мушаит.

Изјавата доаѓа истиот ден кога Хутите ја обвинија саудиската коалиција за изведување 30 интензивни воздушни напади во јеменските провинции Мариб, Саада и Хаџа. Претходно, на 30 мај, Хутите пријавија 111 саудиски воздушни напади за два дена.

Очигледниот судир доаѓа откако коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која води војна против Хутитее од 2015 година, најави унилатерален прекин на огнот по повикот на ОН во екот на глобалната пандемија на коронавирус. Ријад најави прекин на огнот на 8 април, но истиот беше прекршен набргу откако Хутите лансираа ракета кон кралството.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија интервенираше во внатрешниот конфликт во Јемен откако Хутите го соборија претседателот Абдуд Рабух Мансур Хади во 2014 година и ја презедоа контролата над главниот град.

Хади и силите лојални на него се повлекоа во градот Аден и оттогаш се обидуваат да ги истиснат Хутите без никаков напредок дури и со поддршка од коалицијата, која се обидува да ја врати контролата на владата на Хади врз целата земја.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија веќе пет години води војна против јеменските Хути, но со мал успех бидејќи групата продолжува да контролира приближно половина од земјата и лансира дронови и ракети со кои ја напаѓа саудиската инфраструктура, вклучувајќи и рафинерии.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Иран ќе продолжи да испраќа нафта во Венецуела ако тоа го побара владата на Мадуро

Објавено пред

Техеран е подготвен да ја продолжи испораката на гориво во од криза погодената Венецуела ако нејзината влада побара тоа, рече иранското Министерство за надворешни работи, додека иранската танкерска флотила го растовара својот товар во пристаништата на Каракас, пренесува ИРНА.

„Исламската Република ги практикува своите права за слободна трговија со Венецуела и подготвени сме да испратиме повеќе танкери ако Каракас бара повеќе испораки на нафта од Иран“, изјави Абас Мусави, портпарол на иранското МНР.

Петтиот танкер со нафта влезе во водите на Венецуела во неделата со последната пратка од повеќе од 1,5 милиони барели нафта од Иран. Двете нации се соочуваат со строги санкции од САД.

Вашингтон претходно предупредуваше никој да не ѝ помогне на иранската флота да дојде до Венецуела. Иако Белата куќа не кажа експлицитно дека има намера да ги пресретне танкерите, Венецуела претходно предупреди дека бродовите може да се соочат со закана од непосредна употреба на воена сила од страна на САД.

Техеран предупреди за какво било попречување на танкерите, предупредувајќи дека тоа ќе значи пиратство и голема опасност за меѓународниот мир и безбедност.

И покрај тоа што Венецуела има огромни резерви на нафта, нејзиниот капацитет за рафинирање  е ограничен, а нејзината енергетска криза се влоши поради санкциите од САД. Ограничувањата доведоа до болен удар врз нафтениот сектор во земјата кој има најголем удел во приходите од буџетот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го поддржува дијалогот на сите полиња по повикот на Трамп за самитот на Г7

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, го поддржува дијалогот на сите полиња, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја поканата на Вашингтон за Москва да учествува на самитот на Г7.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, рече дека ќе го одложи самитот на Г7 до септември или подоцна, за кој се надеваше дека ќе се одржи следниот месец. Списокот на поканети земји е проширен на неколку земји, вклучително и Австралија, Русија, Јужна Кореја и Индија, рече лидерот на САД.

Песков, пак, изјави дека Русија мора да види повеќе детали пред да одговори на американскиот предлог и да дознае дека поканата е официјална.

Бројни теми остануваат отворени, вклучувајќи го дневниот распоред на самитот и формата на руското учество, рече Песков. Тој исто така рече дека постојат убедливи и ефективни механизми за меѓународен дијалог, како што е Г20 – групата најголеми светски економии, пренесува „Раша тудеј“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија57 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија2 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија3 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион4 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија4 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија5 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија6 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија7 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет7 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет7 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет18 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија20 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие