Контакт

Свет

Сандерс му честиташе победа на Бајден: „Борбата само што започнува“

Објавено пред

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, му ја честиташе „очигледната изборна победа на Џо Бајден“ со порака дека „борбата само што започнува“.

Додека светот ги очекува конечните резултати од изборите, некои американски медиуми му ја припишаа победата на претседателските избори во САД на Бајден. На социјалните мрежи почнаа да пристигнуваат и првите честитки за Бајден. Тој досега собра 253 изборни гласови, наспроти 213 за Трамп, а во шест држави гласовите сè уште се бројат.

Си-ен-ен објави дека Бајден е во водство и во Џорџија и во Пенсилванија, кои носат 16 и 20 изборен глас.Во Пенсилванија, каде беа преброени 96 проценти од гласовите. Според досега достапните информации, Бајден има предност од 49,4 проценти (2 461 455) и Трамп 49,3 (2454 207).

Ситуацијата во Невада, која носи шест изборни гласови, каде што Бајден е во водство, внимателно се следи. Тој собра 49,8 проценти од гласовите (632,558), а Трамп 48 проценти од гласовите или 609 901 гласови. Тука беа преброени 93 проценти од гласовите. Бајден води и во Аризона, која носи 11 изборни гласови. По пребројувањето на 95 проценти – неговата предност е 1 процент или во бројки: 49,6 проценти (1.604.067) за Бајден, наспроти 48,6 проценти (1.574.206) за Трамп.

Трамп најверојатно ќе победи на Алјаска, каде има скоро 30 проценти предност пред својот противник, како и во Северна Каролина, каде има нешто помалку од 2 проценти предност пред Бајден. Алјаска носи три изборни гласа, додека Северна Каролина има 15.

На целокупното гласање во САД, Џо Бајден е во водство. Тој собра 50,5 проценти од гласовите во САД или 74 391 066 гласови, а Трамп доби 47,7 проценти од гласовите или 70 206 345 гласови.

Истакнатиот американски Бизнис Инсајдер го прогласи победникот на изборите. Според нивните пресметки, Бајден го победи Доналд Трамп и веќе ги собра потребните 273 гласови. Победата на Бајден ја објавија некои други големи американски медиуми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Објавено пред

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

„Најпрво, би сакале да нагласиме дека предлог- резолуција за ’потребата за признавање на Република Нагорно-Карабах‘, усвоен од францускиот Сенат, беше директно поставен од страна на група отворено проерменски сенатори“, велат од министерството.

Оттаму соопштуваат дека француските Ерменци го користат конфликтот во Нагорно-Карабах за изборни цели, додавајќи: „Прифаќањето на комплетно пристрасна резолуција од Сенатот може само да се смета како провокација“.

Иако резолуцијата усвоена од Сенатот не е правно обврзувачка, Министерството соопшти дека тоа фрла сомнеж на неутралноста на земјата со посредувачка улога.

„Исто така ја поткопува репутацијата на Франција како фер посредник во азербејџанското општество. Наместо да прифаќа пристрасни резолуции, вклучувањето на францускиот Сенат во активности кои служат за мир, стабилност и напредок во регионот би одговарало на интересите на Франција и би довело до одржлив развој во регионот“, се додава во соопштението.

Францускиот Сенат вчера усвои резолуција која повикува на признавање на Република Нагорно-Карабах.Односите меѓу двете поранешни советски републики се тензични од 1991 година, кога ерменската војска ги окупира Нагорно-Карабах, меѓународно призната територија на Азербејџан и седум соседни региони. Новите судири избија на 27 септември и завршија по шест недели откако беше постигнато примирје со посредство на Русија.

Прикажи повеќе...

Регион

Државните службеници во Грција започнаа 24-часовен штрајк

Објавено пред

Вработените во јавниот сектор во  Грција започнаа 24-часовен штрајк, со кој се очекува да се наруши јавниот превоз и другите услуги, барајќи, меѓу другото, и подобра заштита од коронавирус на работното место.

Сообраќајот на траектите, како и на метрото и трамвајот во Атина е запрен, а автобусите сообраќаат и денес.

Летовите, кои беа откажани порано, повторно се во функција затоа што контролорите на летот го откажаа штрајкот откако судот пресуди дека нивното учество во штрајкот е незаконско.

Грчките новинари ќе престанат да работат два часа и нема да емитуваат вести.

Синдикатите на државните службеници повикаа на штрајк за низа барања, вклучително и зголемена заштита од коронавирус на работното место и во училиштата, масовно вработување во јавниот превоз и во здравството и зголемени плати за државните службеници.

Вработените во јавниот превоз исто така бараат работниците да бидат тестирани на Ковид-19 на трошок на нивните компании.

Грција забележа значително зголемување на бројот на заразени со коронавирус и смртни случаи кои го оптоваруваат здравствениот систем на земјата.

Грција во моментов има повеќе од 97.000 потврдени случаи на коронавирус, а нешто повеќе од 1.900 луѓе починаа во земјата со 11 милиони жители. Според податоците објавени синоќа, скоро 600 лица биле интубирани во одделенијата за интензивна нега низ целата земја.

Прикажи повеќе...

Свет

Оперативец на ЦИА убиен во Сомалија

Објавено пред

Оперативец на ЦИА и поранешна морнаричка „фока“, наводно, бил убиен во борба во Сомалија само неколку дена откако критичарите предупредија дека наводниот план за повлекување на Трамп ја поткопува националната безбедност на САД и ги загрозува Американците, пренесува РТ.

Оперативецот ѝ припаѓал на паравоената дивизија на ЦИА и бил убиен неодамна за време на борбите во источноафриканската држава, објави во средата „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на анонимни американски официјални лица. Неговиот идентитет, мисија и точните околности на неговата смрт сепак остануваат нејасни, а ЦИА сè уште нема коментар за наводната жртва.

Извештаите за смртта на оперативецот доаѓаат во време на дискусија на високо ниво за можно повлекување на американските трупи од Сомалија, за кое пишуваа Ројтерс, „Блумберг“, „Тајмс“ и други медиуми. Според тековните проценки, во Сомалија има околу 700 американски војници кои работат заедно со локалните безбедносни сили во борбата против Ал-Шабаб, исламистичка милитантна група поврзана со Ал-Каеда. Не е познато колку разузнавачи се стационирани во земјата.

И покрај тоа што повлекувањето од Сомалија би било во согласност со повлекувањето на трупите што Трамп ги нареди на други места, како што се Ирак и Авганистан, предлогот наиде на отпор и од критичарите на претседателот, како и од неговиот персонал.

Неколку часа по извештајот од октомври во „Блумберг“, во кој се истакнува дека Трамп побарал план за повлекување, портпаролот на АФРИКОМ – кој го надгледува американското воено присуство во Африка – предупреди дека Ал-Шабаб претставува идна закана за Америка, тврдејќи дека на сомалиските сили сепак им е потребна меѓународна помош.

Смртта на оперативецот на ЦИА веројатно ќе го зацврсти тој колеблив став, што го повторија голем број експерти за борба против тероризмот, а многумина тврдат дека повлекувањето ќе ги зајакне локалните терористички групи.Сепак, критичарите на постојаното присуство на САД во Сомалија возвратија дека повлекувањето веројатно само ќе ги репозиционира американските сили во блиските земји наместо да ги испраќа дома, исто така сугерирајќи дека ЦИА и другите разузнавачки оперативци нема да заминат со војниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија50 минути

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија3 часа

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија3 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ5 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија5 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија6 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет6 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет6 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија17 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија18 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија19 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет20 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен21 час

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија23 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Досие