Контакт

Европа

Санкциите кон Русија ќе останат сѐ додека не се постигне примирје во Украина, изјави Меркел

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека санкциите кон Русија нема да бидат укинати додека не се постигне примирје во Украина.

Говорејќи на состанокот со лидерите на балтичките земји во главниот град на Литванија, Вилнус, Меркел рече дека враќањето на мирот и територијалниот интегритет во Украина останува цел на ЕУ.

Таа додаде дека нема да се разговара за укинување на санкциите кон Русија, додека не се примени мировниот договор постигнат во Минск во 2015 година.

Германија и Франција посредуваа во постигнувањето на договорот за ставање крај на насилството во источна Украина, но повеќето негови одредби сè уште не се исполнети.

Европа

Полициските кордони се повлекуваат од центарот на Лондон

Објавено пред

Лондонската полиција преку „Твитер“ изјави дека сомнителното возило што беше забележано на левиот брег на реката Темза, во центарот на Лондон, е истражено и утврдено е дека немало ништо сомнително.

По спроведената акција, полицискиот кордон почна да се повлекува од центарот.

„Денес, полицијата во пладневните часови го забележа напуштеното возило во Воксхал и по спроведената истрага, заклучивме дека возилото не е сомнително. Кордоните се повлекуваат“, објавија од полицијата.

Претходно, „Ројтерс“ објави дека полицијата го блокирала главниот пат во Воксхал во центарот на Лондон за да го испита напуштеното возило.

Беше објавено дека портпаролот на полицијата објавил дека полициските службеници го испитуваат потенцијално сомнителниот автомобил на левиот брег на реката Темза.

Агенцијата потсети и дека во Велика Британија во сила е второто највисоко ниво на заштита од безбедносни закани по неколкуте напади извршени во таа земја минатата година.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Блокиран центарот на Лондон поради сомнителен автомобил

Објавено пред

Британската полиција го блокира главниот пат во Воксхал, во центарот на Лондон, поради сомнителен автомобил.

Како што пренесе „Ројтерс“, центарот е блокиран бидејќи полицијата го истражува сомнителното напушетно возило.

Се наведува дека портпаролот објавил оти полициските службеници го испитуваат потенцијално сомнителниот автомобил на левиот брег на реката Темза.

Агенцијата вели дека во Велика Британија на сила е второто највисоко ниво на заштита од безбедносни закани по неколкуте напади извршени во таа земја минатата година.

Прикажи повеќе...

Европа

Загина работник при експлозија во фабрика за оружје во Романија

Објавено пред

При експлозија во фабрика за оружје во западниот дел на Романија загина еден работник.

По експлозијата, која се случила во тунелот каде што се тестирало оружјето, избувнал и пожар во фабриката.

Во тунелот имало 19 луѓе и сите успеале да се спасат, освен 50-годишната жена, која според сведоштвата на работниците за тамошните медиуми, нивната колешка се вратила по својата чанта.

Портпаролот на службата за вонредни ситуации, Тристан Фогараси, за АП изјави дека пожарникарите го изгаснале пожарот по два часа.

Во оваа државна фабрика, каде што работат 1.000 луѓе, се произведуваат повеќе модели на пиштоли и друго оружје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија2 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија4 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија4 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија6 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ7 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија9 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија10 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет10 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија11 час

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа11 час

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион14 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија15 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Досие