Контакт

Свет

Саудиска Арабија го обвини Иран за обука на терористички ќелии

Објавено пред

Владата на Саудиска Арабија соопшти дека тројцата припадници на терористичка ќелија разбиена во понеделникот од саудиската државна безбедност биле обучени од Иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), пренесува „Сауди прес ејџенси“.

Во врска со ќелијата беа извршени десет апсења, при што беа запленети ножеви, пиштоли, „калашникови“, муниција, воени униформи, уреди за прислушување, материјали за правење бомби – вклучувајќи пет килограми барут и 17 пакети со хемикалии и најмалку девет импровизирани експлозивни направи.

Саудиската разузнавачка агенција, позната како Претседателство за државна безбедност, соопшти дека извршила рација во две скривалишта што ги користела терористичката банда. Станува збор за куќа и фарма. Тројцата членови на ќелијата, наводно поврзани со ИРГЦ, добиле воена и теренска обука, вклучително и инструкции како да се направи експлозив.

Ниту еден од осомничените сè уште не е јавно идентификуван бидејќи истрагата сè уште трае. Саудиските медиуми соопштија дека осомничените ќе бидат официјално обвинети кога ќе бидат сослушани од Претседателството за државна безбедност.

Слична антитерористичка акција беше изведена од сојузникот на Саудиска Арабија, Бахреин на 21 септември. Терористичката група разбиена во Бахреин на почетокот на оваа година беше именувана по убиениот генерал на ИРГЦ, Касем Солејмани, и наводно имала поддршка од Иранците за да извршат напад како одмазда за смртта на Солејмани.

Иранското Министерство за надворешни работи во вторникот ги негира наводите на Саудиска Арабија за вмешаност во терористичката ќелија.

„Повторливите и безвредни обвинувања на саудиските владетели не се начин Ријад да ги постигне своите цели и нашата препорака е Саудиска Арабија да го избере патот на чесноста и мудроста наместо безвредни сценарија“, рече иранскиот портпарол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Германија 6.868 новозаболени од коронавирус, во Украина 113 починати

Објавено пред

Во Германија во последните 24 часа се регистрирани 6.868 нови случаи на коронавирус, а 47 лица починаа, објави Институтот „Роберт Кох“.

Вкупно 373.167 лица се заразени во земјата од почетокот на епидемијата, од кои 9.836 починале, пренесува „Ројтерс“.

Во последните 24 часа во Украина е забележана рекордна смртност кај ковид-пациенти – 113 смртни случаи.

Украинскиот Совет за национална безбедност објави дека досега се потврдени вкупно 309.107 случаи на Ковид-19, 5.786 починати и 129.533 излекувани пациенти, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година.

„До следното лето, од денешна гледна точка, можеме да се вратиме во нормала“, рече Курц во изјавата за австрискиот јавен сервис ОРФ.

Тој не исклучи воведување на целосен или делумен карантин во Австрија.

Курц посочи дека има многу земји со значително поголем број заразени лица, каде што училиштата и рестораните се повторно затворени и воведена е забрана за излез од регионот.

„Сакаме да го спречиме тоа во Австрија, ако е можно“, рече Курц.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Објавено пред

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб.

„Четириесет и девет пациенти со коронавирус, кај кои беше дијагностицирана пневмонија, починаа во Москва“, се вели во соопштението, пренесува агенцијата ТАСС.

Бројот на смртни случаи поврзани со вирусот од почетокот на пандемијата во руската престолнина достигна 6.058.

Тас наведува дека Москва е еден од најпогодените региони на Русија кога станува збор за бројот на пациенти, како и дека се зголемува бројот на смртни случаи во главниот град.

Од почетокот на пандемијата, во Москва се регистрирани 367.629 случаи на коронавирус, додека 275.648 пациенти оздравеле.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа37 минути

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија57 минути

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија1 час

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет1 час

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет2 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Македонија16 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет17 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија19 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија20 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија20 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет21 час

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ21 час

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија21 час

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија23 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет1 ден

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа1 ден

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет1 ден

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет1 ден

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет1 ден

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Досие