Контакт

Свет

Саудиска Арабија почна воздушни напади во Сана по смртоносните експлозии во Аден

Објавено пред

Коалицијата Саудиска Арабија-ОАЕ, која се бори против бунтовничките Хути во Јемен, наводно извршила воздушни напади во делови на главниот град Сана неколку часа по експлозиите што го погодија главниот аеродром во јужниот град Аден, при што загинаа најмалку 26 лица, пренесува „Ал џезира“.

Коалицијата ги започна воздушните напади на меѓународниот аеродром Сана и на две локации на Хутите во Рима Хамид во областа Санхан и Вади Рјам во областа Бани Хашиш лоцирана во јужна Сана, пренесува телевизијата „Ал Масира“, управувана од Хутите.

Засега нема извештаи за жртви, а изведени се повеќе од осум напади.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го осуди смртоносниот напад на аеродромот во Аден, кој се случи неколку моменти по слетувањето на авионот со членови на новоформираниот кабинет за единство, поддржан од Саудиска Арабија.

Неколку часа по нападот, се слушна втора експлозија близу претседателската палата Маашек во Аден, каде што членовите на кабинетот, вклучително и премиерот на Јемен, Маеин Абдулмалик, како и саудискиот амбасадор во Јемен, Мохамед Саид ал-Џабер, беа однесени на безбедно.

Двајца вработени во Меѓународниот комитет на Црвениот крст исто така беа убиени во нападот, а еден е исчезнат, се вели во соопштението на МКЦК. Премиерот Абдулмалик рече дека сите членови на кабинетот се добро, а нападите ги нарече предавнички и кукавички.

Ниту една група не презеде одговорност за смртоносниот напад. Хутите, кои се поврзани со Иран, негираа дека стојат зад нападот.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија подоцна соопшти дека соборила беспилотно летало со експлозив на Хутите, чија цел била претседателската палата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Десетте најбогати луѓе би можеле да ги купат сите вакцини во светот

Објавено пред

Десетте најбогати луѓе во светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација „Оксфам“.

Нивното вкупно богатство се зголеми за 540 милијарди долари за време на пандемијата на коронавирусот и сега изнесува 11,95 трилиони долари, се наведува во извештајот на организацијата под наслов „Вирус на нееднаквост“.

Тие пари се доволни за да се спречи речиси секој поединец да падне во сиромаштија за време на пандемија и да му обезбеди вакцина против коронавирусот, пресметале истражувачите од „Оксфам“, пренесува „Ројтерс“.

Количината на богатство што ја имаат овие 10 лица е еднаква на вкупното трошење на членките на Г20 за да закрепнат од пандемијата. Затоа „Оксфам“ ги повикува владите да размислат за оданочување на супер богатите.

Некои од нив дадоа значителен придонес за итен одговор на пандемијата.

Меѓу 10-те најбогати луѓе се наоѓаат лидерот на Амазон, Џеф Безос, лидерот на Тесла, Илон Маск и основачот на Фејсбук, Марк Закерберг.

Прикажи повеќе...

Свет

Москва и Техеран заинтересирани за целосна обнова на нуклеарниот договор во Иран

Објавено пред

И Москва и Техеран се заинтересирани за целосно обновување на иранскиот нуклеарен договор, познат и како Заеднички сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на состанокот со неговиот ирански колега Џавад Зариф, пренесува „Спутник“.

„Спасот на ЈЦПОА е една од најакутните теми на агендата. И Русија и Иран се длабоко заинтересирани за целосно враќање на земјите потписнички кон исполнување на нивните обврски согласно договорот“, рече Лавров.

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, пак, изрази благодарност до Москва за нејзината конструктивна и непоколеблива позиција по прашањето на ЈЦПОА.

Рускиот министер за надворешни работи истакна дека поради улогата на Москва и на Техеран во регионот, двете држави се заинтересирани и за проширување на дијалогот за низа други прашања, како што се безбедноста во Персискиот Залив, решавањето на домашниот конфликт во Авганистан и состојбата во Нагорно-Карабах.

Иако новиот американски претседател Џо Бајден изрази интерес за преговори за враќање на иранскиот нуклеарен договор, Вашингтон допрва ќе започне разговори со Техеран. Договорот претрпе голем удар во 2018 година, откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја повлече својата земја од договорот и наметна санкции кон Исламската Република.

Прикажи повеќе...

Свет

Пронајдени 22 мигранти во камиони на граница со Унгарија

Објавено пред

Романската погранична полиција открила 22 илегални мигранти во три камиони. Мигрантите се од Авганистан, Сирија, Либан, Турција и Ирак. Тие биле скриени во посебни прегради во камионите, пренесе агенцијата „Адјерпрес“.

Седуммина мигранти од Ирак, на возраст од 16 до 26 години, биле откриени во камион кој го возел државјанин на Романија на граничниот премин Надлак II со Унгарија.

На истиот граничен премин, но во друг камион биле откриени петмина мигранти од Турција и Ирак.

На преминот РТФ Борс 2 во камион со полски регистарски таблички, кој го возел државјанин на Белорусија биле откриени 10 мигранти од Авганистан, Сирија и Либан, кои барале азил во Романија.

Како што се наведува, во сите случаи полицијата истражува дали возачите на камиони се вмешани во криумчарење луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет2 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа3 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа3 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија4 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија4 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа5 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа5 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија6 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија6 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија7 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа7 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет7 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет18 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет20 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија20 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет21 час

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ22 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија1 ден

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Досие