Контакт

Европа

Саудискиот принц во прва посета на ЕУ по убиството на новинарот Кашоги

Објавено пред

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман денеска го напушти Ријад за да ги посети Грција и Франција, што е прва посета на членките на Европската унија по убиството на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги пред речиси четири години.

dobivaj vesti na viber

Владетелот на Саудиска Арабија беше во голема мера избегнуван од Западот по убиството на Кашоги, колумнист на Вашингтон пост кој го критикуваше кралството. Тој беше убиен во саудискиот конзулат во Истанбул во 2018 година.

Тој ќе се сретне со лидерите на Франција и Грција

Мохамед ќе се сретне со лидерите на Грција и Франција за да разговараат за билатералните односи и начините за нивно подобрување во повеќе области и прашања од заеднички интерес, се вели во соопштението на официјалната саудиска агенција за печат. Не се наведува колку ќе трае посетата.

Неговата посета започнува десет дена откако американскиот претседател Џо Бајден ја посети Саудиска Арабија и се сретна со Бин Мохамед. Посетата на Бајден беше дочекана со критики во Соединетите Американски Држави, а беше осудена и од меѓународните групи за човекови права.

Американските разузнавачки служби тврдат дека Мохамед бин Салман го наредил убиството на Кашоги, но Ријад го отфрла тоа тврдење.

Саудискиот престолонаследник минатата година посети неколку арапски земји, а во јуни беше во Турција. Двете земји се обидуваат да ги нормализираат односите што се влошија по убиството на Кашоги.

И францускиот претседател Емануел Макрон и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис минатата година ја посетија Саудиска Арабија.

Европа

Пелоси: „Посетата на Тајван беше апсолутно корисна“

Објавено пред

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, изјавила дека нејзината посета на Тајван била апсолутно корисна.

dobivaj vesti na viber

Таа додала дека САД не можр да дозволат Кина да го изолира островот.

„Не можеме да дозволиме кинеската влада да го изолира Тајван“, рекла Пелоси во интервју за Ен-би-си, а пренесе „Ројтерс“. Таа додала дека кинеската влада нема да определи кој може да оди на Тајван.

Пелоси направи кратка и ненајавена посета на Тајван на 3 август, што наиде на остра осуда од Кина и доведе до зголемени тензии во тајванската теснина.

Тоа беше прва посета на претседател на Претставничкиот дом на Тајван од 1997 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Прв случај на мајмунски сипаници кај дете во Германија

Објавено пред

Прв случај на мајмунски сипаници е откриен кај дете во Германија. Досега во таа земја се регистрирани повеќе од 2.900 случаи на мајмунски сипаници.

dobivaj vesti na viber

Германскиот институт за јавно здравје „Роберт Кох“ соопшти дека е заразено четиригодишно девојче од градот Форхајм на југозападот на Германија.

Девојчето, кое живее во заедничко домаќинство со двајца заразени, засега нема никакви симптоми. Болеста била откриена при преглед кога му зеле брис од грлото. Девојчето немало контакт со никој надвор од нејзиното домаќинство.

Првиот случај на мајмунски сипаници е потврден во Германија пред неполни три месеци, а од тогаш се регистрирани над 2.900. Повеќето од заразените се мажи, а само седум се жени.

Институтот „Роберт Кох“ нагласи дека според досегашните сознанија вирусот се пренесува преку близок контакт, главно при сексуален однос. Според нив, повеќето од заразените немаат тежок тек на болеста.

Во почетокот на мај мајмунските сипаници почнаа да се шират во светот од земјите од Западна и Централна Африка, каде што болеста е ендемична.

Најмногу нови случаи на инфекција се регистрирани во Западна Европа. Според Светската здравствена организација, само неколку деца се заразени во светот.

Прикажи повеќе...

Европа

Премиерката на Естонија: Треба да престанеме да им даваме визи на Русите

Објавено пред

Каја Калас, премиерката на Естонија, ги повика европските земји да престанат да издаваат туристички визи за Русите поради инвазијата на Украина, пишуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

„Посетата на Европа е привилегија, а не човеково право. Авиосообраќајот од Русија е затворен. Тоа значи дека додека членовите на шенген-зоната издаваат визи за руските граѓани, соседите на Русија го носат товарот. Време е да се запре туризмот од Русија“, напишала Калас на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Повторно активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула

Пожарот во с.Вапила е повторно активиран према с.Сирула, соопшти Центарот за управување со кризи. Се работи за карпест предел со...

Свет12 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет13 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија14 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија17 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија20 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија20 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион21 час

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет22 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет23 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет23 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион23 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија1 ден

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија1 ден

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија2 дена

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа2 дена

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ2 дена

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија2 дена

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 дена

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....