Контакт

Свет

Саудискиот принц Мохамед тврди дека не го наредил убиството на Кашоги

Објавено пред

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман повтори дека презема целосна одговорност за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, но ги отфрли тврдењата дека го нарачал.

„Тоа е грозоморно дело. Како водач на Саудиска Арабија, јас ја преземам целата одговорност, особено затоа што злосторството го извршиле лицата што работат за саудиската влада“, изјавил принцот во емисијата „60 минути“ на американската телевизија Си-би-ес.

На прашањето дали го наредил убиството на Кашоги, кој го критикува во колумна во „Вашингтон пост“, принцот Мохамед одговори: „Апсолутно не“.

Тој додаде дека убиството на новинарот е грешка.

Тој исто така рече дека не може да знае што прават три милиони вработени во саудиската влада секој ден.

Истакнатиот новинар и колумнист на „Вашингтон пост“ е убиен по влегувањето во саудискиот конзулат во Истанбул во 2018 година.

За убиството се обвинети 11 лица, но се одржани само неколку рочишта, пренесува „Ројтерс“.

Европа

(Видео) Италијанската полиција употреби водени топови, солзавец и шок-бомби потив демонстрантите во Рим

Објавено пред

За време на протестот на екстремната десница во Рим, против мерките воведени за спречување на ширењето на епидемијата од новиот вид коронавирус, дојде до судир меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните сили, пренесува РТ.

Десничарските екстремисти повторно се собраа во знак на протест против рестриктивните мерки за сузбивање на епидемијата на плоштадот „Попол“, негодувајќи поради полицискиот час што беше воведен од саботата кон неделата.

Преземајќи опсежни безбедносни мерки на и околу плоштадот, безбедносните сили ги контролираа патиштата што водат до Кабинетот на премиерот.

Безбедносните сили интервенираа со водени топови и солзавец врз групата која извикуваше „Слобода, слобода“ и ја скандираше италијанската химна палејќи факли.

Меѓу демонстрантите и безбедносните сили дојде до судири. Демонстрантите фрлаа со камења и шишиња кон безбедносните сили, а палеа и контејнери за отпадоци. Италијанските медиуми наведуваат дека се приведени 16 лица.

Во меѓувреме, за време на протестот на плоштадот „Пополо“, премиерот Џузепе Конте, кој најави нов пакет помош за сопствениците на ресторани кои ќе бидат погодени од најновите мерки, исто така, рече дека се свесни за болката, но дека не го одобрува насилството за време на демонстрациите.

Протестите што започнаа во Италија минатиот викенд како одговор на полицискиот час воведен најпрво во Неапол, а потоа и во Рим, се проширија низ целата земја поради најавата за нови рестриктивни мерки од страна на премиерот Конте во неделата. Насилни инциденти имаше и во Милано, Торино и Трст.

Според истражувањето на јавното мислење на компанијата за истражувања СВГ (SWG), 28 отсто од испитаниците сметаат дека преземените мерки се соодветни на сегашната состојба, 36 отсто ги сметаат за недоволни, додека 25 отсто за прекумерни.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тајфун го погоди Виетнам: најмалку две жртви и повеќе од 20 исчезнати

Објавено пред

Најмалку две лица загинаа, а два рибарски брода со 26-член екипаж се потопени во налет на тајфунот Молава во Виетнам, кој се смета за еден од најсилните во последните 20 години.

Ветрот со брзина до 150 километри на час усмрти еден човек, соборувајќи го од покривот додека се обидувал да го засили во провинцијата Куанг Нгаи во јужниот дел на земјата, објави АП.

Друг човек почина кога дрво падна врз него во крајбрежната провинција, објави официјалната виетнамска новинска агенција.

Морнарицата распореди два чамци за спасување во потрага по 26 рибари во близина на провинцијата Бин Дин, јави ВТВ.

Најмалку 40.000 луѓе од крајбрежните села се евакуирани во засолништа. Провинциските власти затворија канцеларии, фабрики и училишта и побараа од жителите да останат во затворени простори.

Најмалку пет аеродроми беа затворени кога тајфунот се приближуваше, а повеќе од 200 летови беа откажани.

Запрен е и железничкиот сообраќај, кој ќе биде обновен кога временските услови ќе го дозволат тоа, објави ВТВ.

Прикажи повеќе...

Свет

Сателитски снимки покажуваат изградба на ирански нуклеарен објект

Објавено пред

Иран започна со изградба на својот нуклеарен објект Натанц, покажуваат сателитските снимки објавени во средата во момент кога нуклеарната агенција на ОН призна дека Техеран гради напредна подземна фабрика за склопување центрифуги откако последната експлодираше како резултат на саботажа минатото лето, пренесува „Њујок пост“.

Изградбата се случува во период кога САД се приближуваат до денот на изборите на која силите ќе си ги одмерат актуелниот претседател Доналд Трамп, чија максимална кампања на притисок против Иран го натера Техеран да ги напушти сите ограничувања на својата атомска програма, и Џо Бајден, кој изрази подготвеност да се врати на нуклеарниот договор. Исходот од гласањето најверојатно ќе одлучи кој пристап ќе го прифатат САД.

Зголемените тензии меѓу Иран и САД за малку ќе испровоцираа војна на почетокот на годината.

Од август, Иран гради нов или пренаменува постар пат јужно од Натанц кон, според аналитичарите, поранешен полигон на безбедносните сили во објектот за збогатување ураниум, покажуваат снимките од „Планет лабс“ со седиште во Сан Франциско. Сателитската снимка од понеделникот покажува дека локацијата е расчистена и таму има градежна опрема.

Аналитичарите од Центарот за проучување на нуклеарното оружје „ Џејмс Мартин“ при Институтот за меѓународни студии во Мидлбери веруваат дека на ова место се вршат ископувања.

„Тој пат оди и во планините, па може да значи дека тие копаат некаква конструкција што ќе биде во предниот дел и дека ќе има тунел на планините“, вели Џефри Луис, експерт во институтот што ја проучува иранската нуклеарна програма.

Мисијата на Иран во ОН не одговори на барањето за коментар. Али Акбар Салехи, шеф на Организацијата за атомска енергија на Иран, минатиот месец за државната телевизија изјави дека уништениот надземен објект се заменува со објект во срцето на планините околу Натанц.

Рафаел Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, во вторникот изјави дека неговите инспектори се запознаени со градбата. Тој рече дека Иран претходно ги информирал инспекторите на МААЕ, кои продолжуваат да имаат пристап до локациите во Иран и покрај распадот на нуклеарниот договор.

„Тоа значи дека тие започнале, но не е завршено. Тоа е долг процес“, рече Гроси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Утре ќе се одржи седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи...

Свет27 минути

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија1 час

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет2 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Свет3 часа

Турција остро ја осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли ебдо“

Водечките турски претставници ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“....

Македонија3 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет4 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет4 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет4 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа4 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет15 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија15 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа17 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија18 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија19 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија19 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт22 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет22 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет23 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија23 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Досие