Контакт

Свет

Сведоштво на девојче од Дума: Фрлија буре што шиштеше, потоа нè полеваа со вода

Објавено пред


Седумгодишната Маса го преживела наводниот хемиски напад во Дума, Сирија, а за Би-би-си опишала како изгледало криењето во подруми, a потоа и бегството од местото на нападот. Снимката на која се гледа девојчето пред речиси една недела го обиколи светот. На неа се наоѓаат Маса и многу други деца што ги полеваат со вода по наводниот хемиски напад.

„Бевме во подрум, Дума беше нападната. Одеднаш фрлија буре, но тоа не експлодира. Се слушна шиштење. Слушнавме гласови што велеа ‘одете нагоре, одете нагоре’. Отидов на последниот кат и паднав на подот по што не можев да станам. Тогаш мајка ми ме повика, вујко ми ме зеде в раце и ме однесе. Дојдоа лекари, нè зедоа сестра ми и мене. Нè доведоа до првата болничка станица и нè полија со вода, ни дадоа инјекции“, изјави Маса за Би-би-си.

Како што додава таа, потоа отишле да спијат, а гранатирањето продолжило.

„Бевме покриени со прашина. Се вративме во подрум каде што почувствувавме мирис на крв“, рекла Маса.

Колку за потсетување, нападот се случи пред една недела во Дума, предградие на Дамаск, а оттогаш избувнаа тензии помеѓу Западот, од една страна, и Сирија и Русија, од друга. Како одговор на нападот, САД, заедно со Велика Британија и Франција, ја бомбардираа Сирија.

Европа

Седумдесет земји ќе преземат мерки против финансирањето на тероризмот 

Објавено пред

Од

Седумдесетина земји ветија дека ќе преземат нови мерки за спречување на финансирањето терористички организации на дводневната конференција во Париз. Голем број европски и арапски држави ветија дека целосно ќе го криминализираат финансирањето на патувања и регрутирање за терористички цели, дури и кога тоа не е е поврзано со конкретен терористички напад.

Учесниците на конференцијата се обврзаа да преземат акции за справување со ризиците поврзани со начините на плаќање што потешко се следат, како што се готовина, припејд-картички и системот за пратки „Хавала“, често застапен во некои африкански земји. На конференцијата е договорено да се преземат чекори за да се обезбеди спроведување на антитерористички финансиски стандарди во однос на непрофитните организации, а притоа да не се обесхрабруваат активностите на граѓанското општество.

Француските организатори на конференцијата истакнаа дека воените порази на терористичката Исламска држава не ја спречуваат групата да ги извршува своите терористички активности, заедно со Ал каеда, особено во нестабилните региони, како што се Авганистан, Малезија, Филипини, Јемен, Египет и супсахарска Африка. Освен припејд-картички и готовина, ИД исто така инвестира во бизниси и недвижности за да обезбеди финансирање на своите активности. Приходите на ИД се проценети на 2,5 милијарди американски долари помеѓу 2014 и 2016 година според канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Српската влада одлучи: Хрватскиот министер не е добредојден

Објавено пред

Од

Владата на Србија одлучи дека хрватскиот министер за одбрана, Дамир Крстичевиќ, во иднина нема да биде добредојден во нивната земја.

Одлуката следеше како одговор на нотата на Хрватска да забрани влез за министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин.

„Владата на Србија смета дека ваквите постапки на Хрватска се спротивни на духот на добрососедските односи и почитување на основните европски вредности, каде што спаѓа и слободата на движење на луѓето“, се наведува во владиното соопштение.

Српската влада, како што велат, во иднина останува определена за изградба на добрососедски односи со Хрватска, воздржувајќи се од постапки кои би можеле да придонесат кон нарушување на односите.

На 21 април Загреб соопшти дека српскиот министер Александар Вулин не е добредојден во Хрватска. Претходно, односите меѓу двете земји се влошија по скандалот што го предизвика лидерот на радикалите, Воислав Шешељ, кој го газеше хрватското знаме и ја пцуеше хрватската делегација пред Собранието во Белград. Потегот на Шешељ наиде на осуда од сите високи функционери во Србија, но и покрај тоа, Хрватска тогаш одлучи да ја повлече делегацијата назад.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Ѓуриќ: Ако е тоа ставот на ЕУ за Косово, сѐ е бесмислено

Објавено пред

Од

Шефот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ реагираше на изјавата на шефицата на канцеларијата на ЕУ во Приштина, Наталија Апостолова.

„Нејзината изјава претставува директен удар врз преговарачкиот процес. Таа недвосмислено го напушта и напаѓа принципот на статусна неутралност, повикувајќи ги земјите членки на ЕУ, кои ја немаат признаено косовската независност, да го направат тоа“, изјави Ѓуриќ.

Истакна дека e факт оти шефицата на Канцеларијата на ЕУ на Косово дала поддршка за резолуцијата на приштинските власти, во кои тие бараат преговорите да бидат нужно диктирани, за како резултат да изнудат независност на Косово.

„Со тоа се обесмислува можноста за воење на преговори, се онемозжува да се дојде до одржливо решение. Доколку ова е став на ЕУ, тогаш со таквиот став се губи смислата на преговорите и напуштен е статусот на неутралност“, рече Ѓуриќ.

Додаде дека со оваа изјава, Апостолова застанала на страната на Приштина, па ако е тоа во име на ЕУ, тогаш се е бесмислено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната...

Македонија41 минута

Протест за одбрана на името: „Да направиме жив штит преку кој нема да помине никакво преименување на државата“

„Дојдовме заедно за да бидеме дел од живиот штит преку кој не ќе смее да помине и нема да помине...

Економија5 часа

Обвинувањата од „Транспаренси“ се неосновани, тврди стечајниот управник на „Фени“

Нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“, тврди стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл...

Македонија5 часа

(Видео) Костовски: Надвор од умот е да се собираат политички поени за случајот „Монструм“

Правда за жртвите кај Смилковското Езеро побараа и дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ присутни на протестот пред кривичниот суд, од...

Македонија5 часа

(Видео) Грабар Китаровиќ: Македонија да го изоди патот до ЕУ побрзо од соседите кои пред неа ги почнаа преговорите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, која е во официјална посета на земјава, по средбата со Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија,...

Македонија6 часа

Бартол: По решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане 30. земја членка на НАТО

Горазд Бартол, шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, на денешната конференција во МНР, која се однесуваше на евро-атлантските интеграции...

Економија7 часа

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот...

Македонија7 часа

(Видео) Правда за жртвите кај Смилковско Езеро побараа граѓани пред кривичниот суд

Стотина граѓани  пред кривичниот суд побараа правда за жртвите кај Смилковско Езеро со транспаренти „Спиеш ли мирно Заев“, „Ги сонуваш...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ со чочек на пратеничките прашања, Џафери ги опомена

Денешната седница за поставување пратенички прашања до владата ВМРО-ДПМНЕ ја почна со пуштање музика за чочек од нивните телефони. Координаторот...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски: Со негативна пропаганда го спречуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Се гледа светлото на крајот од тунелот, тоа го потврдува извештајот од Европската комисија. Но, позитивен извештај не се случува...

Македонија10 часа

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè...

Економија11 час

Тевдовски: Инструментите како 30-годишната обврзница го раздвижуваат пазарот на капитал

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот во своето обраќање како панелист...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското...

Македонија12 часа

(Видео) Колинда Грабар Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како нејзин...

Македонија12 часа

Пратенички прашања во Собрание, со присуство на опозицијата

Во Собранието, денес ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, каде пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат за...

Македонија12 часа

Граѓански протест „Правда за жртвите од Смилковско Eзеро“

Денесka пред Основниот суд во Скопје со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Двете страни се посветени на решавање на спорот за името

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју...

Македонија1 ден

(Видео) Тезата на СЈО падна како круша во вода, рече Груевски

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски...

Економија1 ден

(Видео) Кривични пријави за стечајниот управник и за стечјаната судијка на „Фени“ поради договорот со швајцарски ГСОЛ

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена должност против стечајниот управник Мирослав Анастасиевски и стечајната судијка...

Економија1 ден

(Видео) Антикорупционери од Брисел, Берлин и Скопје ќе го испитуваат влијанието на Анѓушев врз стечајот за „Фени“

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев,...

Досие