Контакт

Свет

Светот ја дочекува 2022 година во сенка на коронавирусот

Објавено пред

Светот се подготвува за почетокот на 2022 година, по уште една турбулентна и пандемична година оптоварена со нови ограничувања, сè поголем број случаи на коронавирус, со слаба трошка надеж за подобри времиња кои претстојат, анализираат светските медиуми.

Пандемијата, која сега влегува во третата година, беше таа што повторно доминираше во животите на поголемиот дел од човештвото.

Повеќе од 5,4 милиони луѓе починаа откако коронавирусот првпат беше пријавен во централна Кина во декември 2019 година.

Надежта се појави откако вакцините кои спасуваат живот станаа достапни за околу 60 отсто од светското население, иако многу од сиромашните земји во светот сè уште имаат ограничен пристап, а некои од богатите веруваат дека вакцините се дел од заговор.

Но, како што се приближуваше на крајот на 2021 година, појавата на новиот сој омикрон го зголеми бројот на нови случаи на дневна основа од коронавирус, пишуваат агенциите.

Велика Британија, САД, па дури и Австралија, уриваат рекорди во нови случаи од Ковид-19.

Од Сеул до Сан Франциско, новогодишните прослави се повторно откажани или скратени. Рио ќе биде домаќин на прослави кои обично носат три милиони луѓе на плажата Копакабана.

Како и на Тајмс Сквер во Њујорк, официјалните настани во бразилскиот град ќе бидат ограничени, но сепак се очекуваат толпи весели луѓе.

„Луѓето имаат само една желба, да ги напуштат своите домови, да го прослават животот по пандемијата што ги принуди сите да се затворат себеси“, рече 45-годишниот келнер на плажата Копакабана, Франциско Родригес. Некои Бразилци се повнимателни откако една од најсмртоносните епидемии во светот зад себе остави 618.000 починати.

Во Јужна Кореја расположението не е толку празнично. Традиционалната церемонија на ѕвонење на полноќ е откажана втора година по ред, а властите најавија продолжување на построгите правила за растојание на две недели за да се справат со постојаниот пораст на инфекциите.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида на својот официјален канал на „Јутјуб“ ги повика луѓето да носат маски на забавите и да го ограничат бројот на луѓе кои доаѓаат.

Нов Зеланд, познат по својот успех во борбата против коронавирусот, ќе овозможи некои прослави. Неговиот најголем град, Окленд, ги олесни ограничувањата оваа недела за да им овозможи на луѓето да уживаат во песната и танцот.

Најголемиот австралиски град Сиднеј, исто така, одлучи да приреди огномет што ќе го осветли култното градско пристаниште. За разлика од минатогодишниот настан без публика, се очекува десетици илјади луѓе да се соберат на брегот.

Австралиските власти велат дека нивниот ненадеен пресврт, напуштање на политиката на нулта толеранција кон коронавирусот во корист на „живеење со Ковид“, се заснова на високата стапка на вакцинација кај возрасните и сè поголемиот доказ дека омикронот е помалку смртоносен.

Сепак, не е сè така црно. Во Јужна Африка, првата земја што го пријави новиот сој омикрон, полицискиот час е укинат од полноќ до 4 часот наутро за да може да се одржуваат прослави.

Тамошните здравствени власти рекоа дека падот на бројот на заразени минатата недела укажува дека врвот на сегашниот бран е поминат. Експертите се надеваат дека трендот ќе се повтори на друго место и дека 2022 година ќе биде запаметена како нова, помалку смртоносна фаза на пандемијата. Но, Светската здравствена организација предупреди на претстојните времиња.

„Ова создава и ќе продолжи да создава огромен притисок врз исцрпените здравствени работници, а здравствените системи се на работ на колапс“, велат од СЗО.

Европа

Нов црн рекорд во Турција, повеќе од 93.000 случаи на коронавирус за 24 часа

Објавено пред

Турција забележа 93.586 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа, што е најголем дневен број за време на пандемијата, покажуваат денешните податоци на Министерството за здравство.

Во истиот период имало 210 смртни случаи поврзани со Ковид-19, покажуваат податоците на турските здравствени власти, што е највисоко од почетокот на декември и повеќе од 174 регистрирани претходниот ден.

Дневните случаи во последните недели се искачија на рекордно ниво со ширењето на сојот омикрон, но министерот за здравство Фахретин Коча верува дека новата варијанта на коронавирусот ќе ја намали сериозноста на пандемијата поради пониските стапки на хоспитализација.

„Вирусот не е толку силен како порано. Нема потреба да се грижите за зголемениот број на зарази“, напиша Коча на Твитер, повикувајќи го населението уште еднаш да се вакцинира.

На крајот на декември, дневниот број на случаи во Турција беше околу 20.000 лица, пред да се зголеми бројот на инфекции поради омикронот, пишуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен: Можно запирање на „Северен тек 2“ доколку Русија ја нападне Украина

Објавено пред

Проектот за гасоводот „Северен тек 2“ може да биде запрен доколку Русија ја нападне Украина, предупреди шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, мислејќи на гасоводот, кој сѐ уште не е во функција и кој треба да транспортира гас од Русија до Германија.

„Сакам да бидам јасна: Ништо не е за отфрлање, сè е на маса“, рече Фон дер Лаeн во интервју за Си-ен-ен одговарајќи на прашањето дали „Северен тек 2“ треба да се запре доколку Русија ја нападне Украина.

„Она што го гледаме е загрижувачко. Гледаме акумулација на руски воени сили околу Украина, најголема од Втората светска војна. Значи, има многу јасни знаци дека Русија врши огромен притисок врз Украина и многу јасно се заканува со воена агресија врз Украина, а тоа нема да се толерира. И за тоа се подготвуваме“, изјави првиот човек на Европската комисија.

Продолжуваат дипломатските напори за смирување на тензиите, предизвикани од руската акумулација на речиси 100.000 војници недалеку од границата со Украина, пренесуваат агенциите.

„Европската комисија е одговорна за дизајнирање, обликување и за развивање санкции против Русија – во финансиската, економската и во технолошката област“, ​​рече Фон дер Лаен.

„ЕУ е најголемиот трговски партнер на Русија со приближно 40 отсто од трговијата со стоки и најголем странски инвеститор во Русија со 75 отсто од странските директни инвестиции што доаѓаат од Унијата“, потсети шефот на Европската комисија.

„Овие бројки ви кажуваат дека тоа може да биде многу болно за Русија доколку ескалира агресијата врз Украина“, рече Фон дер Лаен додавајќи дека работи во детали со американскиот претседател Џозеф Бајден на стратешко партнерство за енергетска безбедност.

На прашањето дали Русија треба да биде исклучена од глобалниот платен систем SWIFT доколку ја нападне Украина, Фон дер Лаен повтори дека ништо не е исклучено. Сепак, таа одби да даде детали за пакет-санкциите на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Цртежи од штрумфовите и Таличниот Том во новиот белгиски пасош

Објавено пред

Од 7 февруари официјалните пасоши на Белгија ќе бидат илустрирани со цртежи на најпознатите белгиски стрип-херои почнувајќи од штрумфовите, преку Таличниот Том до Тин Тин и Марсупилами.

Новите белгиски пасоши со тоа ќе станат едни од најуникатните во светот, а тоа ќе биде можност за понатамошна промоција на стрипот како национална уметност со која Белгијците многу се гордеат.

„Белгискиот пасош е еден од најдобрите во светот, тој е извор на гордост за нас, но и предмет на желбата на фалсификаторот. Затоа, постојано работиме на подобрување на неговата безбедност“, изјави шефицата на дипломатијата на Белгија, Софи Вилмес.

Новите пасоши ќе вклучуваат 48 безбедносни техники и треба да бидат двојно побезбедни од сегашните кога станува збор за злоупотреба.

Белгискиот пасош моментно е седми најценет по слободата на движење што му ја обезбедува на имателот на глобално ниво од 199 национални пасоши.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија4 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија5 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет5 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет5 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион7 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија7 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ8 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет9 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија10 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет11 час

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет13 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет13 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие