Контакт

Свет

Свештеник со хеликоптер ќе спроведе масовен егзорцизам врз град во Колумбија

Објавено пред

Монсињор Рубен Дарио Монтоја е бискуп во Буенавентура, најголемиот пристанишен град на пацифичкиот брег на Колумбија, со повеќе од 300 илјади жители.

За спасение на душите на граѓаните бискупот овој викенд ќе спроведе акција за егзорцизам (истерување на демони) врз целиот град и ќе прска со осветена вода од хеликоптер, со изговарање молитви кои треба да направат чистка на градот од, како што вели тој, демонската инвазија.

Градот Буенавентура, спротивно на неговото име („добра среќа“), веќе долго време е место на насилен криминал, трговија со кокаин и сиромаштија, а титулата за најнасилно место во Колумбија ја има добиено уште пред пет години.

„Хјуманс рајтс воч“ истакнува дека голем број градски населби се под доминација на моќни криминални групи кои вршат разни злочини, вклучително и киднапирање и распарчување на луѓе, неретко додека се се уште живи и фрлање на тела во морето. Според извештајот на оваа организиација, ваквите криминални групи имаат куќи наменети за мачење на жртвите, а тоа го потврдуваат сведоштва на локалнитете жители, црквата и официјални лица.

Иако во последниве неколку години, ситуацијата е малку подобрена, во првите пет месеци од годинава регистрирани се 51 убиство, што е за 20 загинати повеќе отколку во истиот период лани.
По смртниот случај на 10-годишно девојче кое било мачено и убиено, бискупот Монтоја се одлучил за радикален потег како масовен егзорцизам.

„Треба да го изгониме ѓаволот од Буенавентура, да видиме дали можеме да го вратиме мирот и спокојството што нашиот град ги изгуби поради големото ниво на криминал, корупција и толку многу зло и трговија со дрога кои затропаа на нашите порти“, изјавил тој за локалното радио, а пренесе британски „Гардијан“.

Во овој чин на свештеникот ќе помогне хеликоптер на колумбиската армија, а егзорцизмот ќе биде извршен за време на празник посветен на светецот кој е заштитник на градот.

Регион

(Видео) Mомче од Хрватска пронајдено мртво во шума во Германија

Објавено пред

Mомче од Хрватска е пронајдено мртво во шума во Германија. Сибирач на печурки во пронашол телото на момчето во неделата по што повикал полиција. телото на 27 годишниот Кристијан Б. е дадено на обдукција. На неговото телот се пронајдени повеќе повреди, како и убоди од нож. Полицијата привела брачен пар од германската федеранла покраина Баварија. Тие се осомничени за убиството.

Според медиумите, 31-годишен маж е заджан во притвор, додека неговата жена е пуштена да се брани на слобода. Полицијата ги утврдува причините за убиствоот, но првичните сомнежи се дека момчето се заљубило во погрешна жена.

Полицијата се сомнева дека младиот човек бил убиен во саботата попладне и дека телото потоа со возило било однесено во шумата и било оставено таму. Полицијата го пребарала неговиот мобилен телефон и утврдила дека момчето дента на убиството комуницирало со осомничениот пар. Тие го заплениле и возилото во кое телото на убиениот било однесено во шумата.

,,Тие се обиделе да ги скријат трагите во автомобилот, но пронајдовме траги од крвта на убиениот. Двојката даде контроверзни изјави и го негираа убиството”,велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО по грешка објави 6 тајни локации во Европа каде се чува американско нуклеарно оружје

Објавено пред

Во извештај на Парламентарното собрание на НАТО, случајно се појавија информации за точните локации на кои во Европа се складира американското нуклеарно оружје, објави „Вашингтон пост“.

Според информациите на весникот, овој извештај бил објавен во април под името „Нова ера во нуклеарното задржување“, меѓутоа веднаш по објавувањето, документот бил избришан, бидејќи во него е напишано каде точно се лоцирани околу 150 нуклеарни боеви глави во Европа.

Во документот се наведени шест локации односно шест воени бази: Клајн Брогел во Белгија, Буел во Германија, Авиано и Геди-Торе во Италија, Вокел во Холандија и Инџирлик во Турција.

Американскиот весник исто така додава дека минатата недела била објавена финалната верзија на извештајот, но овојпат без локациите на американските нуклеарни проектили, пренесува „Спутник“.

Авторот на овој извештај и покрај обвинувањата за објавување на доверливи информации, рече дека сите информации содржани во документот се собрани од јавни извори.

Меѓутоа, неименуван извор на НАТО, вели дека ваков вид на информации не постојат во официјални документи на Алијансата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата на Израел кој најдолго останал на таа функција.

Бен-Гурион беше на чело на владата на Израел 4.875 дена, околу 13 ипол години, од 14 мај 1948 до 26 јануари 1954 година и повторно од ноемвеи 1955 до крајот на јуни 1963 година. Нетанјаху беше премиер од јуни 1996 до јули 1999 година, а од крајот на март 2009 година без прекин е на оваа функција.

Во петок тој ќе го изедначи стажот со Бен-Гурион, а во сабота ќе го надмине и ќе влезе во историјата на Израел.

Тој, според годините поминати на функцијата, меѓу лидерите на земјите членки на Организацијата за економска соработка и безбедност (ОЕЦД), е трет – после Реџеп Таип Ердоган во Турција и Ангела Меркел во Германија.

Нетанјаху ја предводи преодната влада до изборите закажани за 17 септември оваа година. Тој се соочува со обвиненија за корупција. Но, законот му дозволува на премиерот да остане на функцијата сè додека не биде осуден и сите негови жалби не бидат одбиени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот на оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет51 минута

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, тој...

Свет2 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа2 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет2 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија12 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион14 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа15 часа

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет15 часа

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија18 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа19 часа

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија19 часа

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија20 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт20 часа

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија21 час

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија23 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет24 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион1 ден

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Досие