Контакт

Свет

Северна Кореја во мај ќе ги затвори полигоните за нуклеарни тестирања

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг – ун  предложил затворање на полигоните за нуклеарни тестирања во мај, соопштија јужнокорејските власти. Ваквата одлука следи по самитот кој се одржа во петокот меѓу Ким и јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, на кој стана збор за постигнување мировен договор и денуклеаризација.

Ким кажал дека „не е тип на човек кој би испукал нуклеарно оружје кон Југот или Кон САД“, изјави синоќа портпаролот на Мун. Ким му кажал на Мун дека наското ќе повика експерти и новинари од Јужна Кореја и САД за да обезбеди транспарентност при затворањето на комплексот Пунгје ри, им изјави Јун Јонг Чан на новинарите. Севернокорејскиот лидер ги негирал тврдењата на кинеските геолози кои изјавија дека местото за нуклеарни тестирања на Северна Кореја е уништено.

Ким стана првиот севернокорејски лидер кој влегол во Јужна Кореја од крајот на борбите во Корејската војна во 1953 година. Првата средба на лидерите на двете Кореи од 2007 заврши со договор за целосна денуклеаризација, официјален крај на Корејската војна и поздравување нова ера на мир.

 

Европа

(Видео) Украина: 146 пожари, 10 хоспитализирани и осуммина загинати

Објавено пред

Во неколку шумски пожари, кои го зафатија источниот дел на Луганск, Украина загинаа осум лица, а 10 се хоспитализирани, соопшти денеска службата за итни случаи.

Пожарите загрозиле 22 населени места и зафатиле површина од околу 9.300 хектари, соопшти службата за итни случаи, додавајќи дека 120 лица биле евакуирани, пренесе „Ројтерс“.

Локалните власти изјавија дека имало вкупно 146 пожари, од кои 82 биле изгаснати.

Украински власти соопштија дека пожарите можеби биле предизвикани од гранатирање од блиската област контролирана од проруски активисти.

Прикажи повеќе...

Европа

Србин во Швајцарија паднал низ прозорец на бордел и загинал

Објавено пред

Србин на возраст од 28 години паднал низ прозорец на бордел во Цирих и починал, пишуваат швајцарските медиуми.

Несреќата се случила минатиот петок, а вчера швајцарските власти објавија детали за инцидентот.

Досега, според информациите од медиумите, нема докази дека во несреќата учествувало друго лице, па настанот се третира како несреќен случај.

Несреќата се случила утрото, околу 10:45 часот. Минувачите виделе човек како лежи на улицата и веднаш повикале полиција.

Жена што живеела во соседната зграда, рекла дека слушнала гласови, како расправија меѓу маж и жена.

За настанот сведочел и еден Сириец. Тој бил на другата страна од улицата и разговарал со пријател по телефон.

„Мажот по расправијата се обидуваше да излезе низ прозорецот. Едната нога му беше надвор, другата внатре. Се обиде да стигне до соседниот балкон. Се лизна и падна на глава“, објаснил сведокот.

Тој додал и дека човекот имал перница во раката.

Прикажи повеќе...

Регион

Црногорски епидемиолог: Короната ни се шири како во Бергамо на почетокот на епидемијата

Објавено пред

Интензитетот на трансмисија на коронавирусот во Црна Гора е дури и поголем отколку што беше во италијанскиот град Бергамо на почетокот на пандемијата, тврдат епидемиолозите од Црна Гора.

Епидемиологот од црногорскиот институт за јавно здравје, Драган Лаушевиќ за РТЦГ изјави дека разликата помеѓу моменталната состојба во Црна Гора и ситуацијата во Бергамо на почетокот на пандемијата е во тоа што во Италија било погодено постарото население, додека новите случаи во Црна Гора се претежно помлади од 40 години.

„Во текот на изминатата недела, процентот на позитивни достигна до 40 проценти од тестираните, што укажува на тоа дека интензитетот на пренесување е исклучително висок“, вели Лаушевиќ.

Лаушевиќ смета дека Црна Гора досега добро ја бранела постарата популација од вирусот, но потсети дека пред неколку дена Ковид-19 легол во дом за стари лица во Рисан, каде биле заразени 10 лица кои престојуваат во домот и седум вработени.

Здравствените власти на Црна Гора во понеделникот потврдија 197 нови инфекции со коронавирус и пет смртни случаи поврзани со Ковид-19, со што боројот на инфекции од почетокот на епидемијата се зголеми над 10.000 или 1,5 проценти од црногорското население. Од март до сега во земјата се регистрирани и 169 починати како попследица на Ковид-19.

Денеска откако почетокот на новата учебна година беше одложен за 1. октомври, црногорските училишта и градинки ги отворија вратите за учениците. Епидемиолозите тврдат дека училиштата ќе бидат побезбедни места отколку игралиштата каде што се собираат децата и строго ќе се контролира усогласеноста со епидемиолошките мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и искрено сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Регион2 часа

Пациент во Хрватска починал затоа што му било инјектирано средство за дезинфекција

Претседателката на Управниот одбор на болницата во Чаковец, Соња Тошиќ-Грлач, изјави дека пациентот на хемодијализа починал откако по грешка му...

Топ2 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Свет4 часа

Навални: Тврдам дека зад труењето стои Путин

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, за германски „Шпигел“ изјави дека не се сомнева оти рускиот претседател, Владимир Путин, стои зад...

Македонија4 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија5 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија18 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион24 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Досие