Контакт

Свет

Северна Кореја го поздравува новиот метод на САД за преговори

Објавено пред

Северна Кореја ја поздрави сугестијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „нов метод“ во нуклеарните преговори на Вашингтон со Пјонгјанг и ја пофали одлуката на претседателот за отпуштање на поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон.

Преговорите со месеци стоеја во место поради несогласувањата во врска со олеснувањето на санкциите и чекорите за разоружување. Во мај, Северна Кореја соопшти дека нема да ги продолжи разговорите, додека САД инсистираа на еднострано разоружување.

Во изјавата објавена од државните медиуми, севернокорејскиот дипломат Ким Мијонг Гил, кој ќе ги води планираните разговори на работно ниво со Вашингтон, рече дека односите ќе се водат „од попрактично гледиште“ сега кога Болтон го нема.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, изјави дека е оптимист во врска со повторното започнување на преговорите, кои би можеле да продолжат за неколку недели.

Пјонгјанг во неколку наврати бараше Вашингтон да го преиспита својот став по неуспешниот самит меѓу двете страни што се одржа во февруари во Ханој.

Болтон инсистираше дека Северна Кореја треба да го следи либискиот пример за денуклеаризација, со целосно елиминирање на својата нуклеарна програма однапред, во можен договор со Соединетите Држави.

Разоружувањето на Либија во 2004 година Пјонгјанг го смета за длабоко провокативна споредба затоа што либискиот автократ Моамер Гадафи беше убиен по воената акција поддржана од САД во неговата земја седум години откако се откажа од нуклеарната програма.

Во средата Трамп рече дека коментарите на Болтон ја уназадија Америка во преговорите со Северна Кореја, додавајќи дека можеби нов метод би бил добар.

Ким истакна дека не е целосно сигурен што значат коментарите на Трамп  за нов метод, додавајќи дека тој веројатно мисли на решение до кое ќе се стигне чекор по чекор, почнувајќи со оние прашања што се изводливи додека се гради доверба меѓу двете земји.

Свет

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Објавено пред

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од Русија.
        
Според германската новинска агенција ДПА, кампањата EUvsDisinfo собрала повеќе од 150 дезинформации и лажни вести поврзани со официјална Москва за коронавирусот.
        
Јурова рече дека немаат доволно докази дека државата наредила да се пласираат такви дезинформации, но рече дека имало официјални изјави на руските власти против ЕУ, за кои рече дека биле наменети да предизвикаат страв и нервоза во јавноста.
        
Кина, од друга страна, се потпира кон пропаганда, според извештајот на Европската комисија, во кој се прецизира дека се воочени тврдења дека Европа без помош на Кина нема да може да се справи со пандемијата на коронавирус. Јурова вели дека најдобриот начин за борба против лажните информации и пропаганда е да се инсистира на факти, додавајќи дека има огромна потреба од факти и веродостојни информации.

Прикажи повеќе...

Европа

Носачот на авиони „Шарл де Гол“ итно вратен од пловидба поради сомнежи за коронавирус

Објавено пред

Францускиот воен носач на авиони „Шарл де Гол“ се враќа во пристаништето откако неколку војници почнале да покажуваат симптоми на инфекција со коронавирус, соопшти француското Министерство за одбрана.

Министерството информира дека околу 40 вработени во моментов се под строг надзор на лекарите.

Прикажи повеќе...

Свет

Коронавирусот влезе во над 330 старски домови во Германија

Објавено пред

Во Германија коронавирусот влезе во најмалку 331 старски дом и установи за нега на лица. Бројот на погодени старски домови расте дневно, пренесе државната телевизија АРД.

Најмалку 226 лица во старските домови починале од Ковид-19, од нив 118 само во покраината Северна Рајна Вестфалија.

Низ Германија во старските домови и установи за нега на лица, споре АРД, се наоѓаат 818.300 луѓе. Од нив, 92 отсто се лица постари од 65 години.

Поради страв од ширење на инфекцијата во сите покраини е воведена забрана за посети во старските домови и установи за нега.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија54 минути

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет1 час

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет1 час

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет1 час

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет2 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион2 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија13 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија14 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија14 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија16 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет16 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија16 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија17 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија18 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија19 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија19 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија19 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија20 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет21 час

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Досие