Контакт

Европа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19, со што бројот на вакви случаи надмина повеќе од два милиона, јави денеска јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“, цитирајќи ја севернокорејската државна телевизија.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот бран на инфекции со Ковид-19 во Северна Кореја, прогласен минатата недела, предизвика загриженост поради недостатокот на вакцини, несоодветната медицинска инфраструктура и потенцијалната криза со храна во оваа 25-милионска земја, која одбива странска помош, држејќи ги границите затворени.

Вчеравечер имало 219.030 нови лица со знаци на треска, со што вкупниот број на такви случаи достигна 2.460.640, соопшти Корејската централна телевизија (КЦТВ), цитирајќи податоци од државната администрација за борба против епидемии. Бројот на смртни случаи достигна 66.

Со оглед на фактот дека во Северна Кореја нема национална кампања за вакцинација, додека капацитетот за тестирање е ограничен, експертите проценуваат дека бројките објавени од државните медиуми веројатно се помали од реалната ситуација, односно дека е тешко да се процени обемот на овој пандемиски бран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден Денот на независноста

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска нема да му честита на американскиот претседател Џо Бајден за независноста на САД поради „непријателските“ потези на САД насочени кон Москва, соопшти денеска Кремљ, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

„Честитките за денешниот ден не би биле соодветни. Причината е непријателската политика на Соединетите Американски Држави“, изјави за новинарите денеска гласноговорникот на Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Џо Бајден, уште од почетокот на руската инвазија на Украина остро ги осуди постапките на Русија и нејзиниот претседател Путин, кого го нарече воен злосторник и рече дека „не може да остане во својата земја“, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата негира дека планира да поднесе оставка

Објавено пред

Папата Франциско ги отфрли информациите дека планира да поднесе оставка во блиска иднина, велејќи дека овој месец ќе ја посети Канада и дека после тоа се надева дека ќе може да отпатува во Москва и Киев што е можно поскоро.

dobivaj vesti na viber

Во ексклузивното интервју во неговата резиденција во Ватикан, папата ги негираше и гласините дека има рак, шегувајќи се дека неговите лекари „не кажале ништо за тоа“ и за прв пат открија детали за состојбата на неговото колено.

Во 90-минутното интервју, спроведено на италијански јазик без присуство на консултант, 85-годишниот Папа исто така ја повторил осудата на одлуката за абортус по одлуката на Врховниот суд на САД минатата година.

Во медиумите кружеа гласини за серија настани на крајот на август, вклучително и средби со светски кардинали за да се разговара за новиот устав на Ватикан, дека би можеле да останат во сенка на оставката на Папата.

Папата Франциско кој беше внимателен и опуштен за време на интервјуто додека зборуваше за голем број меѓународни теми и црковни прашања, се насмевна на сугестијата дека може да поднесе оставка, јавуваат агенциите.

„Не во моментов, не во моментот“. Навистина!“, изјави Папата.

На прашањето што мисли кога сака да го направи тоа, тој рече: „Не знам, Бог ќе ви каже“, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Најмалку шестмина загинати во Италија при одрон на санта мраз

Објавено пред

Најмалку шест лица загинаа, а уште осум се повредени по вчерашната лавина на Доломитите, која се случи среде топлинскиот бран.

dobivaj vesti na viber

Уште десетина се сметаат за исчезнати, соопштија тамошните медиуми. На Твитер беше објавено дека сите спасувачки тимови се активни во областа, вклучително и кучиња трагачи и најмалку пет хеликоптери, пишува Си-ен-сн.

Одронот се случил на алпскиот врв наречен Мармолада, кој е нешто повисок од 3.300 метри. Повредените алпинисти, меѓу кои и едно лице кое е во критична состојба, се префрлени во неколку болници во околината, изјавиле спасувачите. Локалната служба за итни случаи преку твит напиша дека постои сомневање дека 15 планинари биле во група каде што имало несреќа.

Лавината се покрена во услови на рекордни температури за областа, кои достигнаа околу 10 степени Целзиусови. Многу делови на западна Европа, вклучувајќи ја и Италија, минатиот месец поминаа низ топлински бран.

„Она што започна како прекрасно патување со убав поглед на Мармолада во Италија, за жал, се претвори во нешто што нема да го заборавиме додека сме живи“, објави сведок на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „ Не...

Македонија2 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија2 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет3 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет3 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет4 часа

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет5 часа

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет6 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија16 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија17 часа

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија18 часа

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...

Македонија22 часа

(Видео) Францускиот предлог прифатлив за Пендаровски

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и...

Политика22 часа

Османи до Димовски: Наше е сега дали ќе се одлучиме да го затвориме прашањето за јазикот во ЕУ, еднаш засекогаш

Не се отворените писма начин, но еве нека биде тоа почеток, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните...

Македонија1 ден

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија1 ден

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно НЕ на ултиматуми, денес повторно протест пред Влада

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски...

Македонија1 ден

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа1 ден

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...