Контакт

Свет

Седејќи на прозорецот од болницата, внимавал на својата мајка до нејзината смрт од Ковид-19

Објавено пред

Триесетгодишниот Палестинец Џихад ал-Суваити секој ден седел на прозорецот од болницата за да ја гледа својата мајка која заболела од Ковид-19, сè до моментот кога таа починала.

Момчето се качувало на прозорецот преку олукот и седел на прозорецот со часови за да се увери дека мајка му ја има целата можна грижа.

„Тој ќе го поминеше поголемиот дел од денот така, набљудувајќи ја состојбата на неговата мајка, а се спушташе само кога мислеше дека таа спие“, рече едно болничко лице за „Ал Араби“.

Иако посетите во болницата биле забранети, синот не се откажал, барем на овој начин, секој ден да проверува како е неговата мајка.

„Џихад е најмалото дете и беше многу близок со мајката, особено по смртта на нашиот татко пред 15 години. Мајката страдаше од леукемија, а пред неколку недели ѝ беше дијагностициран Ковид-19. Кога дозна за нејзината смрт, Џихад беше многу лут и вознемирен. Но, сега се чини дека се помири со тоа“, рече брат му Расми.

Неговата фотографија се појави на социјалните мрежи и предизвика многубројни реакции. По смртта на неговата мајка, еден карикатурист му посвети илустрација.

Свет

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Објавено пред

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна.

Пожарот го гаснат повеќе пожарникарски екипи, соопшти началникот на противпожарната служба.

Три лица биле спасени од зградата, а причината за пожарот сè уште не е позната. Според последните информации, пренесени од „Тајмс оф Индија“, загинале пет лица. Информацијата дека има мртви ја потврди и извршниот директор на компанијата, Адар Пунавала.

Пожарот не ги зафатил магацините во кои имало околу 50 милиони дози од вакцината „Ковишилд“, ниту пак погоните во кои се произведува вакцината против Ковид-19, објави телевизијата НДТВ, повикувајќи се на извор од институтот. Уништени се неколку ката.

Индискиот институт за серуми е најголемиот производител на вакцини во светот. Оваа година планира да произведе милијарда дози вакцини против Ковид-19.

Индија планира да вакцинира 300 милиони луѓе до август. Го има вториот најголем број на заразени лица од почетокот на пандемијата, по САД.

Регистрирани се повеќе од 10,5 милиони случаи, а починале 153 000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) 15 мртви во пожар што избувна во украински дом за стари лица

Објавено пред

Најмалку 15 лица загинаа, а пет се повредени во пожар во приватен дом за стари лица во источниот украински град Харков, соопштија денеска службите за итни случаи. Деветмина луѓе успеале да се спасат.

Пожарот избувнал на вториот кат од двокатната зграда во 15:03 часот по локално време. Во објектот имало 33 лица, соопштија службите.

На фотографиите се гледа дека зградата има решетки на прозорците на првиот кат.

Пожарот бил изгаснат во 16:14 часот, а во гаснењето учествувале 28 пожарникари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од министерот за внатрешни работи да отвори истрага за инцидентот.

Прикажи повеќе...

Регион

Постои можност дека новиот вид коронавирус пристигнал во Косово

Објавено пред

Триесет примероци на коронавирусот од Косово пристигнаа денес во Берлин, а резултатите од лабораторискиот тест се очекуваат за две недели. Тестовите ќе покажат дали содржат нов вид коронавирус.

Косовските инфектолози се сомневаат дека новиот вид коронавирус пристигнал на територијата на Косово, пренесува „Газета експрес“.

Специјалистот за инфективни болести, Хамди Рамадани, изјави дека Светската здравствена организација објави оти новиот вид се проширил во 60 земји и дека поминала речиси една година од првиот случај на корона во Косово, па не е исклучено да се појави мутирана форма на вирусот.

Според него, оваа нова форма на мутација може да биде иста како онаа во Британија, но може да биде и друга форма на вирус.

Директорот на одделот за микробиологија, Џеват Јакупи, рече дека во Косово нема лабораториски услови за откривање нов вид коронавирус, па затоа повеќе примероци ќе бидат испратени во Берлин следниот месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет19 минути

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија2 часа

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината од „Фајзер“, која...

Македонија4 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија4 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија5 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија6 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија6 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија7 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа7 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет8 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија9 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет20 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет22 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет23 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија23 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија1 ден

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Досие