Контакт

Свет

Секоја трета мала компанија во светот отпуштила вработени за да опстане во корона-кризата

Објавено пред

Секоја трета мала компанија во светот била принудена да отпушти вработени за да остане отворена во мај во услови на пандемија, покажало истражувањето на „Фејсбук“, истакнувајќи ги тешките последици на пандемијата во светската економија.

Приближно 26 отсто од малите и средни компании, опфатени со истражувањето, спроведено од „Фејсбук“ во соработка со Организацијата за економска соработка и развој и Светската банка, рекле дека во периодот од јануари до мај биле затворени.

Истражувањето е спроведено од 28 до 31 мај меѓу повеќе од 30.000 сопственици на мали компании од над 50 земји.

Две третини од компаниите кои работеле во време кога е спроведено истражувањето навеле дека приходите им се намалени во последните месец дена во споредба со истиот период минатата година.

Една третина од помалите компании кои работеле во време кога е спроведена анкетата изјавиле дека биле принудени да го намалат бројот на вработените за да преживеат.

„Пандемијата не е само јавноздравствена туку и економска криза, која исклучително силно ги погодува малите и средни компании“, се наведува во извештајот.

Епидемијата на коронавирусот ги принуди владите во светот да воведат карантин, што ја закочи економската активност и турна некои економии во рецесија. Меѓународниот монетарен фонд проценува дека глобалната економија оваа година ќе се намали за 4,9 отсто.

Истражувањето на „Фејсбук“ покажало дека најтешко се погодени секторите фокусирани на потрошувачите. Околу 54 отсто од туристичките агенции и 47 отсто од малите компании кои работат во угостителството рекле дека не работат во моментот кога се спорведувала анкетата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Службеник на шведското МНР издал визи за 100 Авганистанци на лажна основа

Објавено пред

Вработен во Министерството за надворешни работи на Шведска се соочува со затворска казна откако беше уапсен за издавање на повеќе од 100 визи за мигранти од Авганистан на лажна основа, пренесува шведскиот радиодифузер СВТ.

Службеникот, сега поранешен вработен во министерството, им издал најмалку 121 виза за постојан престој на луѓе од Авганистан додека работел во Шведската амбасада во Исламабад, Пакистан.

Според обвинителот Арне Форс, службеникот ги игнорирал очигледните предупредувачки знаци кај авганистанските баратели, вклучително и фалсификувани документи што сугерираат дека шведската компанија „Ериксон“ поканила дел од Авганистанците да учествуваат на тениски турнир.

„Мислам дека ќе побарам затворска казна“, изјави Форс за СВТ.

Адвокатот на поранешниот вработен во Министерството, Томас Бодстром, ги отфрли сите обвиненија, тврдејќи дека целата работа се заснова на погрешна претстава од страна на Шведскиот миграциски одбор и дека неговиот клиент не направил грешки.

„Ова е конфликт со Законот за работни односи што излезе од контрола“, тврди Бодстром.

Во 2018 година, шведскиот Национален завод за ревизија откри многу неправилности во шведските амбасади во врска со издавањето визи. Една амбасада дури изгубила стотици визи за кои се сомневаше дека биле украдени и продадени на црниот пазар.

Шведска бележи пораст на масовната имиграција во изминатата деценија, при што земјата од 2007 година досега додели 1,2 милиони визи. Миграцијата продолжува да биде главниот двигател на растот на населението во Шведска. Во 2019 година, таа беше одговорна за 73 отсто од растот на населението.

Во меѓувреме, наталитетот на Шведска бележи постојан пад во последните години, а извештајот за 2018 година покажува дека просечниот наталитет е само 1,78 деца по жена.

За домородното шведско население, стапката е всушност нешто пониска од 1,78, додека кај жените со мигрантско потекло, стапката на наталитет е 2,2 деца по жена.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Невеста позира во венчаница во Бејрут, а потоа одекна експлозија

Објавено пред

Невеста од Бејрут позираше за време на нејзината венчавка за да направи фотографии, но во тој момент одекна експлозија од градското пристаниште, а сè е снимено од камера.

Исраа Себлани се наоѓала пред хотелот со сопругот во моментот на експлозијата во која загинаа 135 лица.

Венчавката ја снимал Махмуд Накиб, кој изјави дека на почетокот сè било свечено, но дека силната експлозија сменила сè.

Ударот го срушил Накиб, но неговата камера продолжила да снима и ги забележала хаотичните моменти на трагедијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Либан нема финансиски средства да се справи со последиците од експлозијата

Објавено пред

Либан нема доволно финансиски средства за да се справи со последиците од експлозијата во Бејрут, изјави либанскиот министер за економија и трговија, Раул Нехем, во коментар за телевизискиот канал „Скај њуз Арабија“.

„Либан нема финансиски средства за надминување на последиците од експлозијата. Бараме помош од меѓународната заедница. Штетата предизвикана од експлозијата се проценува во милијарди долари. Ќе треба време да ја процениме вкупната штета“, изјави тој .

Нехем додаде и дека единственото решение за Либан е соработката со Меѓународниот монетарен фонд.

Силна експлозија го потресе пристаништето во Бејрут на 4 август, при што беа уништени десетици згради и автомобили, оставајќи над 300.000 луѓе без покрив над главата.

Според последните извештаи, 137 лица загинале, а околу 5.000 се повредени додека десетици се водат како исчезнати.

Според полицијата, експлозијата е предизвикана од детонација при заварување во магацин со над 2.700 тони амониум нитрат, конфискувани од страна на царинските служби пред повеќе од шест години.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

МЖСПП: Опасниот отпад од Охис ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винил хлорид мономерот од поранешната фабрика Охис ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат...

Македонија48 минути

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 час

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за месеците април,...

Свет3 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет4 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет4 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет4 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет18 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет18 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет18 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион19 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет20 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија24 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија24 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Досие