Контакт

Свет

Секој нелегален мигрант во карантин ја чини Италија над 4.000 евра месечно

Објавено пред

Илегалните мигранти, кои беа ставени во карантин на бродот „Моби Заза“ откако стигнаа во Италија како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот, се проценува дека ги чинат италијанските даночни плаќачи повеќе од 4.000 евра месечно по човек, пренесува „Ил џорнале“.

На траектот, кој треба да биде закотвен на три до пет километри од брегот од сицилијанскиот град Порто Емпедокле,  има околу 250 лица, вклучувајќи 35-член медицински персонал за да им помогне на мигрантите кои ќе бидат ставени во карантин за да се потврди дека не се заразени од вирусот.

Алесандро Пагано, член на „Лига“ на Матео Салвини, откри дека владата ѝ дала повеќе од милион евра на компанијата „Моби Лајн“ за изнајмување на траектот од нив.

„Компанијата ‘Моби Лајн’ ќе добие помеѓу 900 илјади и 1,2 милиони евра: значи околу 4.210 евра месечно по мигрант“, рече тој.

„Тука не зборуваме за бротче, туку за брод опремен со ресторан за самопослужување, пицерија, сладоледџилница, паб со специјален асортиман на вино, простории за игра и видеосала, двокреветни и четворокреветни кабини, па дури и луксузни апартмани. Сето ова додека италијанските семејства и бизниси се на колена поради сериозната економска криза предизвикана од пандемијата  на Ковид-19“, додаде Пагано.

Италија забележа нов мирантски бран во последните неколку недели и покрај мерките за изолација поради коронавирусот кои ги донесе владата на премиерот Џузепе Конте.

Свет

Кина го усвои спорниот закон за национална безбедност за Хонгконг

Објавено пред

Кинескиот парламент речиси едногласно го усвои нацрт законот за национална безбедност за Хонгконг, како одговор на протестите во некогашната британска колонија.

Речиси 3.000 пратеници во парламентот го усвоија законот, кој веќе предизвика реакции во САД.

Американските власти вчера соопштија дека Хонгконг веќе ја нема автономијата која им беше ветена од кинеските власти, со што се отвора пат САД да го укинат преференцијалниот трговски и финансиски статус на поранешната британска колонија, која го имала од кога е вратена под управа на Кина во 1997 година.

Во меѓувреме, интервентна полиција е распоредена околу зградата на Законодавниот дом во Хонгконг, каде пратениците би требало да расправаат за нацрт законот, кој би го криминализирал непочитувањето на кинеската државна химна.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пожари и грабежи за време на протестот поради смртта на Афроамериканецот, демонстрантите фрлаа камења кон полицијата

Објавено пред

Полицијата и демонстрантите повторно, втора ноќ по ред, се судриле во Минаполис за време на протестот поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина кога го приведувала полицијата.

Полицајците, од кои некои биле на покривите, користеле солзавец, пластични куршуми и гранати за да ги стават од контрола демонстрантите, додека учесниците на протестот ја гаѓале полицијата со камења, шишиња со вода и други објекти.

Некои од нив ја гаѓале полицијата со канистери со солзавец, пренесува „Ројтерс“.

Демонстрациите започнале неколку часа откако градоначалникот Џејкоб Фреј го повикал обвинителството да поднесе кривична пријава против полицаецот, кој се гледа на видеото како држи колено на вратот на Афроамериканецот во лисици, кој се пожалил дека не може да дише и починал во полицискиот притвор.

Стотици демонстранти, од кои голем дел биле со покриено лице, излегле на улиците околу полициската станица, недалеку од местото каде што бил уапсен Флојд, извикувајќи „Нема правда, нема мир“ и „Не можам да дишам“, а во текот на ноќта нивниот број се зголемил на илјадници.

Телевизиската снимка, направена од хеликоптер, покажува како десетици луѓе ја ограбуваат продавницата „Таргет“ и излегуваат од неа со облека и колички полни со стока.

Откако се стемнило, во неколку претпријатија избувнал пожар, меѓу кои и во продавница за делови за автомобили, а очевидци велат дека биле подметнати.

Медиумите објавија дека мал протест, кој минал мирно, бил одржан во предградието, пред куќата на еден од полицајците.

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави на „Твитер“ дека го повикал Федералното биро за истраги (ФБИ) да ја забрза истрагата, додавајќи дека ја цени работата на локалните полициски сили.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Полициски дрон во Истанбул растерувал луѓе што отишле на излет и покрај забраната

Објавено пред

На последниот ден од карантинот во Истанбул, полициски дрон сними група граѓани кои отишле на излет наспроти забраната.

Непослушните граѓани, кои не ја почитувале забраната за излегување од дома за време на четиридневниот полициски час, на самиот крај на прославата за Рамазан, се распослале, извадиле храна, играле со децата, а кога над нив се појавил полициски дрон почнале да бегаат.

Луѓето потоа ги собрале своите работи и заминале дома, наведува турскиот сајт Хаберлер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија2 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија2 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион2 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија17 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа17 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа20 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион20 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија21 час

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија22 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија22 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија22 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија22 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие