Контакт

Европа

Семејството на напаѓачот од Крим: Со него беше многу тешко да се разговара

Објавено пред

Семејството на 18-годишниот Владислав Росилјаков, кој е виновен за масакрот во училиштето на Крим, вели дека ништо не укажувало на тоа дека тој е способен за вакво злосторство.

Неговиот татко на сослушувањето во полиција рекол дека со Владислав некогаш било многу тешко да се разговара. Неговите родители од неодамна биле разведени, но весникот „Комерсант“ наведува дека неговиот татко е хендикепиран.

Полициски извори за весникот „Ивестија“ рекол дека таткото на убиецот рекол дека неговиот син практично немал пријатели. Наводно во детството имал еден пријател, но тоа пријателство прекинало. Таткото додал дека синот никогаш не му се пожалил за ништо во врска со училиштето.

Владислав, според неговото семејство, бил опседнат со компјутерски игри во кои има многу пукање и убиства, но дека момчето било добро воспитано и дека никогаш не покажувало агресија.

Неговата баба рекла дека Владислав живеел со неговата мајка и дека биле сиромашни. Тој доаѓал кај баба му за да се истушира бидејќи во куќата каде што живеел немало тоалет. Таа нагласила дека тој воопшто не бил комуникативен. На прашањето дали нејзиниот внук се жалел на нешто, бабата рекла дека не се жалел и дека не се задржувал многу кај неа на гости.

Владислав во нападот во училиштето во градот Кирч на Крим усмрти 21 човек и рани над 40, по што си го одзеде животот. Руските власти се сомневаат дека некој му помогнал да го изведе масакрот.

Европа

Шест лица загинаа во напад во Германија

Објавено пред

Шест лица се убиени, а неколку повредени во пукање во градот Рот ам Зе, во југозападна Германија, потврди полицијата.

Осомничениот е уапсен непосредно по пукањето, што се случило нешто пред 13 часот по локално време, во близина на градската железничка станица.

Полицијата соопшти дека се верува оди нападот го извршило само едно вооружено лице.

„Според нашите информации, шест лица загинале, а неколку се повредени“, изјави портпаролот на полицијата, Ален Рудолф Билмајер, за германските медиуми.

Билмајер рече дека првите информации укажуваат оти осомничениот, германски државјанин, познавал една или повеќе од жртвите.

„Некои од жртвите се членови на исто семејство“, додаде тој.

Полицијата најави дека ќе соопшти повеќе информации на прес-конференција подоцна во текот на денот, објави АП.

Рот ам Зе се наоѓа на околу 170 километри северозападно од Минхен и на 135 километри југоисточно од Франкфурт.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Словенија ги воведе првите унисекс-тоалети, конзервативците се бунат

Објавено пред

Појавата на првите унисекс-тоалети во Словенија е придружена со идеолошка и политичка полемика, а особено внимание привлече отстранувањето на класичните писоари за мажи на Факултетот за политички науки во Љубљана.

Дел од јавноста тоа го сфаќа како левичарска провокација и помодарско наметнување на т.н. родова идеологија во образовниот систем, а другиот дел како фаќање чекор со духот на времето, пренесуваат словенечките медиуми.

„Имаме многу трансродни луѓе кои се чувствуваат загрозени во класичните тоалети затоа што се напаѓани поради различноста. Живееме во 21 век и сакаме тие да се чувствуваат безбедно. Ова е најмалку што можеме да направиме“, изјави деканката на факултетот, Моника Калин-Голоб, за порталот за Siol.net.

Конзервативните портали и здруженија имаат сосем поинакво мислење за унисекс-тоалетите.

Уредниците на порталот „Домовина“ се прашуваат дали отстранувањето на писоарите во елитна образовна институција, каде што студирале многу словенечки политичари, е еден вид симболична кастрација на машкиот род и знак за имитација на помодарските трендови во странство.

Покрај тоа, искуствата од странство веќе укажуваат дека воведувањето бесполни тоалети, соблекувални и тушеви предизвикува голем број проблеми поврзани со приватноста, пишува конзервативниот портал.

Прикажи повеќе...

Европа

Паника во Франција поради Кинезинка која се пофалила дека ја измамила аеродромската контрола

Објавено пред

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека пронашла жена од Вухан, која на социјалните мрежи објавила дека зела апчиња за намалување на температурата за да ги помине здравствените контроли на аеродромот.

Амбасадата потврди дека нејзините симптоми сега се под контрола.

Жената го напуштила Вухан пред да бидат суспендирани летовите поради новиот корона вирус, од кој досега починаа 26 лица, но термометрите веќе постоеле на аеродромите.

Таа на социјалните мрежи објавила фотографии од вечерата во ресторан во Лион, јавува Би-би-си.

„Пред да заминам имав слаба треска и кашлица. Се исплашив до смрт и побрзав да земам лек за да ја намалам температурата. За среќа, успеав да ја спуштам и да излезам без проблем“, напишала жената на социјалната мрежа.

Нејзината објава бргу се раширила и бил критикуван од многу корисници.

Кинеската амбасада во Париз соопшти дека добиле повици и имејлови за жената што зела антипиретици и дека биле во контакт со неа и ѝ советувале да се јави на лекар.

Во новата изјава од амбасадата се вели дека температурата на жената е под контрола, дека таа веќе нема треска, ниту симптоми на настинка и дека нема потреба од нови испитувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија28 минути

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија37 минути

(Видео) Достовски до Филипче и Дуковски: Бидете како Атиџе, половина канабис за вас, половина за пациентите

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија4 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија5 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија5 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет7 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет8 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија8 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет19 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет21 час

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион21 час

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија23 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Досие