Контакт

Свет

Сериозна закана за терористички напад во Кабул во последната фаза на евакуација

Објавено пред

Американските сили на аеродромот во Кабул се во завршна фаза на евакуација. Нешто повеќе од 1.000 цивили останаа на аеродромот, но точното време и датум за крајот на евакуацијата сѐ уште не е утврден.

Со договор со Талибанците, последниот ден за евакуација може да биде вторник.

Доцна синоќа американскиот претседател, Џо Бајден, предупреди дека во следните 24 до 36 часа многу е веројатно дека ќе се случи уште еден терористички напад на аеродромот.

Стејт департментот издаде предупредување до сите американски граѓани да ја напуштат областа во близина на аеродромот поради „специфична, веродостојна закана“, пренесува Би -Би -Си.

Во самоубиствен бомбашки напад во четвртокот во близина на аеродромот во Кабул загинаа околу 170 луѓе, вклучувајќи 13 американски војници.

Европа

(Видео) Актерот Жерар Депардје гласаше на руските избори во амбасадата во Париз

Објавено пред

Француската филмска ѕвезда Жерар Депардје, кој има и руски пасош, гласаше на руските парламентарни избори во амбасадата на Русија во Париз.

„Гласав затоа што тоа е моја должност. Се восхитувам на Русија, се восхитувам на рускиот претседател Владимир Путин“, рече актерот пред новинарите, а пренесе агенцијата ТАСС.

Депардје изјави дека ретко гласал во Франција, но дека гласа за Русија.

„Верувам дека има демократија во Русија“, посочи тој.

Актерот додаде дека често оди во Русија и планира таму да отпатува во март.

Во Франција, парламентарните избори во Русија се одржуваат во амбасадата во Париз, како и во руските конзулати во Стразбур и Марсеј и во Вилфранш сур Мер.

Прикажи повеќе...

Свет

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Објавено пред

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж дека слободното движење на граѓаните ќе доведе до уште повисока стапка на вакцинација.

Во некои европски земји, враќањето на стариот начин на живот, односно слободното движење и излегување како и пред пандемијата, веќе не е само сон.

Вакцинираните граѓани во Холандија ќе можат да танцуваат во преполни ноќни клубови од следната сабота (25 септември) без да мора да држат растојание. Наместо да се придржуваат до одредени мерки, тие на влезот ќе треба да приложат само ковид сертификат.

Минатата недела, Данска ги укина сите ограничувања и со тоа стана првата земја од ЕУ што се врати во „нормала“. На граѓаните не им требаат маски или доказ за вакцинација за да одат на концерт или во вежбалница. Кон крајот на август, министерот за здравство рече дека коронавирусот веќе не се смета за социјално критична болест.

На овие две земји им се придружува и Шведска, која и онака имаше најблаги мерки за време на пандемијата. Кон крајот на месецов, ќе бидат укинати ограничувањата за јавни и приватни собири, како и препораката за работа од дома.

Но, оние што ќе патуваат во овие три земји и натаму ќе треба да бидат тестирани и ставени во карантин доколку не се вакцинирани.

Солидна стапка на вакцинација

Според оксфордската база на податоци Our World in Data, три четвртини од вкупното население во Данска се вакцинирани со две дози. Од поголемите земји во ЕУ, само Португалија и Шпанија се пред нив.

Во Холандија и Шведска, околу 63 проценти од сите жители се вакцинирани.

„Меѓу најранливите категории на пациенти и граѓани, стапката на вакцинација е девет од десет такви случаи“, изјави Алан Рандруп Томсен, виролог на Универзитетот во Копенхаген.

Во Холандија, министерот за здравство Хуго де Јонг верува дека враќањето на претходните слободи, под услов на вакцинација, ќе мотивира многу повеќе луѓе да се вакцинираат.

Претседателот на здружението на општи лекари, Андреас Гасен, бараше нешто слично во Германија. Тој ги повика властите да го прогласат 30 октомври за Ден на слободата, кога сите мерки ќе бидат укинати.

„Се обложувам дека на крајот на октомври ќе ја надминеме стапката на вакцинација од 70 проценти, бидејќи многу луѓе ќе побрзаат да ја прифатат таа понуда“, рече Гасен. Неговите зборови не беа прифатени со голем ентузијазам.

Податоците од Европскиот центар за контрола на заразни болести покажуваат дека делта варијантата на вирусот хара особено во земјите каде стапката на вакцинација е ниска, иако не само таму.

Во Австрија и Норвешка, бројот на заразени расте и покрај сличните стапки на вакцинација како и во земјите што сега ги укинуваат мерките.

Доверба во властите

На крајот на мај, Данска го претстави својот ковид-пасош во форма на апликација или печатен QR-код. На други места, ваквите владини планови доведоа до масовни протести, како што беше во Франција, Италија и Грција.

Експертите велат дека во Шведска, Данска и Холандија постои огромно ниво на доверба во владините политики и дека тоа прави разлика.

„Имавме голема програма за тестирање што ни овозможи да ја следиме состојбата многу локално, така што имавме локални заклучувања кои беа многу ефикасни“, вели Камила Холтен Молер, епидемиолог од Државниот институт за серуми во Копенхаген.

Таа објаснува дека успеале да го сторат тоа бидејќи Данците едноставно историски имаат голема доверба во здравствените власти и програмите за вакцинација.

Овие земји сега го разгледуваат бројот на хоспитализации, а не бројот на нови инфекции, бидејќи вакцинираните луѓе, кога ќе се заразат, обично поминуваат со благи или без симптоми.

Сепак, укинувањето на сите мерки е потег на кој повеќето европски земји и натаму не се осмелуваат.

Прикажи повеќе...

Свет

Група храбри Авганистанки излегоа на улица, бараат право на работа и студирање

Објавено пред

Група од 20 Авганистанки уште еднаш се осмели да излезе на улиците во Кабул барајќи право на работа и студирање во услови на сè помрачна перспектива што ја создава талибанскиот исламистички авторитаризам.

Видеата споделени од локалните медиуми покажуваат група од околу 20 активистки за женски права собрани пред поранешното Министерство за женски прашања во главниот град на Авганистан, каде што гласно и храбро бараат почитување на женските и човековите права.

Талибанците неодамна го укинаа Министерството за женски прашања и го заменија со Министерство за постапки, насочување и промовирање на доблести и спречување пороци. Така, новоформираното министерство стана седиште на верската полиција, чија улога е да го зајакне доследното однесување во јавноста и да се придржува до строгиот начин на толкување на исламот од страна на талибанците.

Под режимот на талибанците во 90-тите, верската полиција беше извор на страв и трепет во Авганистан, бидејќи јавно тепаше и казнуваше жени кои се осмелуваа да излезат без да ги покриваат телата и лицата.

Засега, талибанците им забранија на девојчињата да посетуваат средно училиште и им дадоа инструкции на универзитетите дека момчињата и девојките повеќе не треба да посетуваат предавања во исто време.

Во принцип, тие открија многу малку за слободите што имаат намера да им ги дадат на Авганистанките. Откако талибанците дојдоа на власт, авганистанските жени одржаа неколкудневни протести низ целата земја, барајќи тврдокорните исламисти да ги почитуваат нивните човекови права. Но, протестите беа насилно задушени. Денешниот протест во Кабул помина без инциденти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Свет1 час

Група храбри Авганистанки излегоа на улица, бараат право на работа и студирање

Група од 20 Авганистанки уште еднаш се осмели да излезе на улиците во Кабул барајќи право на работа и студирање...

Македонија2 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија4 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија7 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ7 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет8 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет9 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа9 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет10 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија22 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Досие