Контакт

Свет

Се зголемува криминалот во Шведска, премиерот не ги обвинува мигрантите за тоа

Објавено пред

Со зголемувањето на криминалот на бандите во Шведска, премиерот Стефан Лофвен сè уште одбива да ја обвини миграцијата за проблемот. Статистиката докажува дека греши, но во Шведска социјалната правда е очигледно поважна од вистинската правда, пренесува РТ.

Среде бран бомбашки напади и вооружени престрелки, Данска минатата недела ја затвори границата со Шведска повторно воведувајќи пасошки контроли и полициски проверки првпат од 50-тите години.

„Затегнувањето на безбедноста е неопходно за да ѝ се спротивставиме на заканата од сериозен, прекуграничен криминал“, рече министерот за правда на Данска, Ник Хекеруп.

Тринаесет експлозии и двојно убиство во Данска предизвикаа блокада, но во Шведска проблемот е уште полош. Минатата година имало 162 бомбашки напада, а 120 се случиле во првите седум месеци од 2019 година.

Десницата ги обвини бандите предводени од мигрантите за криминалниот бран, но премиерот Лофвен не го прифаќа тоа. Иако призна дека заканата од насилство на бандите е реална и се зголемува, тој во неделата за шведската ТВ-мрежа СВТ изјави дека извор на проблемот се сегрегацијата, сиромаштијата и невработеноста.

„Сегрегацијата се јавува затоа што има премногу висока невработеност во овие области. Но, ќе беше исто без оглед на тоа кој живее таму. Ако ставите луѓе родени во Шведска под исти услови, ќе го добиете истиот резултат. Поради економскиот јаз, социјалните неправди би биле исти“, рече тој.

Стапката на невработеност во Шведска достигна 8,6 отсто во 2010 година како резултат на големата рецесија. Сепак, Швеѓаните не почнаа да се навредуваат меѓусебно и следната година во земјата имаше само 17 убиства од огнено оружје. До 2018 година стапката на невработеност опадна на 6,3 отсто, а сепак беа убиени 43 луѓе. Сè на сè, убиствата се зголемиле повеќе од двојно меѓу 2008 и 2018 година, според владината статистика.

Сакал да признае Лофвен или не, врската меѓу мигрантите и криминалот не е само нешто од десничарската фантазија. Истрагата за 2017 година на весникот „Дагенс Нихтер“ откри дека мигрантите стојат зад 90 отсто од пукањата во Шведска. Според извештајот, мнозинството извршители на кривични дела со пукање биле мажи по потекло од Блискиот Исток или Северна Африка.

Нападите со гранати се чини дека се увезена појава. Во Шведска имаше мал број експлозии годишно до 2016 година кога во нападите биле искористени 39 рачни гранати. Се разбира, 2015 година беше годината кога Шведска прими повеќе од 160.000 мигранти и баратели на азил. Но, фактот дека нападите со гранати се зголемија речиси 40 пати во исто време кога Шведска беше преплавена со нови мигранти, едноставно може да биде случајност.

Ако вистинската причина е навистина невработеноста, како што сугерира Лофвен, тогаш проблемот повторно е поврзан со имиграцијата. Минатата година во владиниот извештај се утврди дека стапката на невработеност за лица со мигрантско потекло била речиси 20 отсто. Друг извештај минатиот месец откри дека до 90 отсто од барателите на азил што пристигнале во мигрантската криза во 2015 година се невработени.

Свет

Насилство пред Пентагон – полицаец избоден до смрт, напаѓачот застрелан

Објавено пред

Во денешните инциденти на автобуска станица во близина на зградата на Пентагон во Вашингтон, еден полицаец од обезбедувањето на објектот е избоден до смрт, а најмалку едно лице е погодено при пукањето, потврдиле два добро информирани анонимни извори.

Во извештајот на АП се наведува дека напаѓачот бил убиен на самото место, дека зградата и околината на Пентагон биле под блокада повеќе од еден час и дека пукањето се случило пред самиот објект на Министерството за одбрана на САД, на постојка за градски автобуси, од која илјадници вработени во Пентагон влегуваат на работа.

Возовите од метрото и автобусите го заобиколуваат Пентагон поради полициската истрага која е во тек.

Прикажи повеќе...

Регион

Пожари во предградијата на Атина, илјадници луѓе ги напуштија домовите

Објавено пред

Грчките пожарникари се борат со исклучително голем пожар што денеска се приближи до северните предградија на Атина, а огнот ги зафати населбите Варибоби и Ахарнес, принудувајќи илјадници жители на бегство.

„Напуштете ги своите домови веднаш“, ги повика градоначалникот на Ахарнес жителите преку државната телевизија. Жителите добиле предупредувања и СМС-пораки од службата за цивилна заштита.

Густи облаци чад се видливи насекаде над грчката престолнина.

Метеоролозите со денови предупредуваат на можноста за големи пожари бидејќи голем топлотен бран ја погоди Грција, што не се очекува да стивне оваа недела. Температурите се искачуваат над 40 Целзиусови степени. Во другите делови на Грција, пожарникарите се борат со голем пожар на островот Родос, што ги принуди жителите на неколку општини да се евакуираат.

Властите ја предупредија јавноста дека ризикот од пожари ќе биде многу голем дури и кога ќе помине топлотниот бран бидејќи има голема суша, а метеоролозите најавуваат силен ветер.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во Шведска, ранетите се во тешка состојба

Објавено пред

Двајца мажи и една жена се ранети во пукање во шведскиот град Кристијанштад.

Тие биле итно префрлени во болница и се во сериозна состојба. Жената е на возраст од шеесет години, еден маж во дваесеттите години и еден во триесеттите.

Според „Експресен“, полицијата добила дојава за пукање во 15:44 часот.

Ранетите луѓе биле пронајдени на различни места во северниот дел на градот.

Полицијата ја блокирала таа област и се очекуваат повеќе информации околу овој инцидент.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ7 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија10 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија14 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија15 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија16 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија17 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија18 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет19 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа19 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија20 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија20 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија1 ден

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија1 ден

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија1 ден

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија1 ден

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија1 ден

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија2 дена

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ2 дена

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Досие