Контакт

Свет

Се подготвува голем протест за Навални, полицијата уапсила речиси 200 лица во цела Русија

Објавено пред

Руската полиција приведе десетици демонстранти во земјата на митинзите организирани од сојузниците на опозицискиот лидер Алексеј Навални поради влошената здравствена состојба, информираат руските медиуми.

Според нив, поддржувачите на најжестокиот критичар на Владимир Путин стравуваат дека Навални може да умре набргу и бараат да му се укаже соодветна медицинска помош.

Официјални лица посочуваат дека тој се третира како и секој друг затвореник и предупредуваат дека протестните собири се незаконски.

„ОВД-инфо“, организација што ги следи протестите и бројот на приведени, објави дека 199 лица биле приведени во врска со протестни митинзи на десетици места во целата земја. Според оваа организациј,а бројот може и да се зголеми.

Десетици полициски комбиња беа испратени до центарот на градот. Плоштадо,т на кој планираа да се соберат активистите, е опкружен со метални бариери, како и Црвениот плоштад, објавија медиумите.

Сојузниците на Навални соопштија дека првин ќе се соберат на две други локации во центарот на Москва.

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, рече дека е за жалење што најблиските соработници на Навални се притворени пред протестите.

Навални беше уапсен во јануари кога се врати во Русија по петмесечното закрепнување во Германија од труење за што тој самиот го обвинува рускиот претседател Владимир Путин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Париз: Водени топови за оние кои не ја почитуваат забраната за протести во знак на подршка на Палестинците

Објавено пред

Протести во знак за поддршка на Палестинците во Појасот Газа се одржуваат денеска во десетина француски градови, но фокусот е на Париз, објавуваат светските агенции.

Според нивните написи, таму е ангажирана полиција за спречување на немирите, бидејќи протестот беше забранет, но организаторите најавија дека нема да ја почитуваат таквата наредба.

Организаторите велат дека имаат намера да ја осудат последната израелска агресија и да го одбележат Денот на Накба (катастрофа), кој го одбележува споменот на 700.000 луѓе кои избегале или биле протерани од своите домови во денешен Израел за време на војната во 1948 година, после која е создадена оваа земја, анализираат медиумите.

Полицијата соопшти дека водени топови ќе се користат против оние кои и пркосат на забраната во Париз.

Протести беа дозволени во голем број други градови, вклучувајќи ги Лил на север и Марсеј на Медитеранот.

По ескалацијата на смртоносните ракетни напади меѓу Израел и палестинскиот Хамас во Газа, француските власти се во состојба на готовност, стравувајќи дека судирот може да се случи и во Франција, во вид на насилни протести, наведуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Свет

ООН ги предупреди Израел и Хамас: Намалете ги тензиите

Објавено пред

Високата комесарка на ООН за човекови права Мишел Башле ги предупреди Израел и Хамас да ги намалат тензиите и да престанат со „погрешните активности на двете страни“.

Башле посочи дека воинствената реторика што ја користат двете страни се чини дека сака да ја зголеми напнатоста наместо да ја смири ситуацијата и предупреди дека лансирањето огромен број ракети кон Израел, дури и во густо населените области, претставува јасно кршење на меѓународното хуманитарно право и е на работ на воени злосторства, пренесуваат светските агенции.

Таа исто така посочи дека во некои акции на израелската армија во Газа, мета биле цивилни објекти кои, според меѓународното хуманитарно право, не можат да се сметаат за воени цели и додаде дека непочитувањето и кршењето на меѓународното хуманитарно право може да претставува воен криминал .

Прикажи повеќе...

Свет

Иранскиoт министер за надворешни работи ја откажа посетата на Виена поради израелското знаме

Објавено пред

Иранскиот министер за надворешни работи ја откажа средбата со неговиот австриски колега за да го изрази неговото незадоволство од владата на канцеларот Себастијан Курц, кој го подигна израелското знаме во Виена за поддршка на земјата, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф требаше да се сретне со Александар Шаленберг, но тој го откажа своето патување, изјави портпаролката на австрискиот министер, потврдувајќи ги написите во весникот „Ди Пресе“.

„Жалиме за тоа и го имаме до знаење, но јасно ни е дека кога Хамас испука повеќе од 2.000 ракети врз цивилни цели во Израел, дека не можеме да молчиме“, рече портпаролката.

Бранот насилство доаѓа во време кога Виена преговара за повторно активирање на договорот од 2015 година со западните сили во кој Иран се согласи да ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за укинување на економските санкции.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги повлече САД од тој договор во 2018 година, по што Иран повторно започна да збогатува ураниум на нивоа забранети со договорот.

Про-израелскиот премиер Курц го нарече поставувањето на израелското знаме на зградата на владата во петокот како чин на солидарност во време на насилен конфликт. Овој потег беше критикуван и од Абас Аракчи, водачот на иранската делегација на разговорите во Виена.

„Виена е седиште на Агенцијата за нуклеарна енергија и Обединетите нации, а Австрија досега беше добар домаќин на преговори“, напиша Аракчи.

“Шокантно и болно е да се види знамето на окупаторскиот режим, кој брутално уби неколку десетици невини цивили, вклучувајќи и многу деца, во зградите на владините канцеларии во Виена за неколку дена. Ние стоиме покрај Палестина”, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет3 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија3 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија4 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија5 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија6 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија7 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет8 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија19 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија21 час

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет22 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет23 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Досие