Контакт

Свет

Се подготвува терен за средбата Путин-Трамп

Објавено пред

Во тек се подготовките за самитот меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп, и рускиот колега Владимир Путин. За таа цел американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, ќе отпатува идната недела во Москва за да го организира состанокот меѓу Путин и Трамп.

Информацијата ја потврди и Кремљ. „Колку што ние знаеме, таа посета ќе се одржи“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитириј Песков.

Медиумите јавуваат дека средбата треба да се одржи следниот месец за време на посетата на Трамп во Европа. Двајцата лидери можно е да се сретнат пред самитот на НАТО во Брисел на 11-12 јули или по посетата на претседателот Трамп во Лондон два дена подоцна.

Портпаролот на Путин, Димитри Песков, потврди дека Болтон ќе ја посети Русија следната недела на дискусии за евентуалниот самит. Локацијата сè уште не е утврдена, но средбата може да се одржи во некоја од европските престолнини по завршувањето на самитот на НАТО или во Виена.

Путин на почетокот од јуни рече дека е подготвен да се состане со Трамп додавајќи дека многу земји, особено Австрија, се подготвени да бидат домаќини на состанокот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Курти: Конфедерација на Албанија и Косово пред влез во ЕУ

Објавено пред

Од

Лидерот на политичкото движење Самоопределување на Косово, Албин Курти, изјави дека влегувањето во конфедерација на Албанија со Косово е многу добро во пресрет на влегувањето на Албанија во ЕУ. Курти во интервју за Албанската државна телевизија – ТВШ истакна дека проектот за конфедерација на Албанија со Косово не е во спротивност со Европската Унија.

„Јас сум силен поддржувач на ЕУ бидејќи сметам дека членството во Унијата ја гарантира стабилноста на земјите“, рече Курти и додаде дека внатрешниот мир е многу битен.

Според него и покрај тоа што проектот за обединување на Косово и Албанија е неприфатлив за меѓународниот фактор и тоа не го дозволува уставот на Косово, сепак во пресрет на влегувањето на Албанија во ЕУ, треба да се случи конфедерација.

Тој оценува дека интеграцијата на 6-те земи од регионот во ЕУ треба да биде во ист момент и покрај тоа што Македонија има проблеми со Грција, а Косово со Србија.

К.М.

Прикажи повеќе...

Свет

Самитот со Трамп беше успешен, рече Путин

Објавено пред

Од

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјавил дека дека неговиот прв самит со американскиот колега бил успешен и истовремено ги обвинил противниците на Доналд Трамп за попречување на напредокот во прашањата за кои разговарал со шефот на Белата куќа.

„Наивно е да се мисли дека проблемите можат да се решат за неколку часа. Но, тоа никој и не го очекуваше“, рекол Путин пред руските дипломати во Москва.

Како што пренесуваат медиумите, Путин ги пофалил посредничките напори на Трамп во Северна Кореја, но и ја нападнал неговата одлука да се повлече од меѓународниот договор со кој намалуваат нуклеарните активности на Иран.

Рускиот лидер отворено ги нападнал Европа и НАТО со кои доминираат САД, нагласувајќи дека Русија ќе возврати со еднаква одговорност на воспоставувањето база на НАТО во близина на границата со Русија и други агресивни чекори, но, притоа, не е објаснето на што мисли.

Путин оценил дека односите меѓу Москва и Вашингтон сега се полоши отколку во Студената војна, но дека состанокот со Трамп им овозможил да продолжат кон патот на позитивни промени.

Прикажи повеќе...

Свет

Москва протерува грчките дипломати

Објавено пред

Од

Русија ќе ги протера грчките дипломати, а времето и нивниот број сè уште не се познати, кажа денес рускиот амбасадор во Атина, Андреј Маслов.

„Веќе рековме дека ќе возвратиме со исти мерки. Не знам кога, ниту точниот број, но тоа ќе биде контрамерка, во согласност со сегашната практика“, изјави Маслов за агенцијата ТАСС.

Минатата недела Атина протера двајца руски дипломати и го забрани влезот во земјата за две лица поради обиди за поткуп на функционери и поттикнување демонстрации против договорот на Атина и Скопје за новото име на Македонија, потврдува „Ројтерс“.

Маслов додаде дека повеќе не е соодветен терминот за закажаната есенска посета на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во Грција.

Минатиот месец грчките власти го поканија Лавров да ја посети земјата во септември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија45 минути

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија57 минути

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија1 час

Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија5 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие