Контакт

Свет

Се самоуби внукот на Елвис Присли

Објавено пред

Единствениот внук на американската музичка легенда Елвис Присли починал вчера, потврди менаџерот на неговата мајка Лиза Мари Присли, а локалните медиуми објавија дека станува збор за самоубиство.

Бенџамин Кио (27) е пронајден во Калабасас во близина на Лос Анџелес со прострелна рана којашто самиот си ја нанел, изјавиле полициски извори за ТМЗ.

View this post on Instagram

Mama Lion with cubs ❤️🖤💚💙🦁🥰

A post shared by Lisa Marie Presley (@lisampresley) on

Менаџерот Роџер Видиновски не открива какви било детали и вели дека Лиза Мари Присли, единственото дете на Елвис од бракот со актерката Присила Присли, е „со скршено срце, неутешна и повеќе од уништена“.

„Таа го обожаваше своето момче. Тој беше љубовта на нејзиниот живот“, рече Видиновски, додавајќи дека сака да остане силна поради своите ќерки.

Кио ретко се појавуваше во јавноста, а фотографиите покажуваат дека наликувал на неговиот дедо. Лиза Мари Присли има уште три ќерки.

TMZ пренесува дека Кио бил музичар и дека се занимавал со глума. Легендата на рокенролот Елвис Присли почина во 1977 година на 42-годишна возраст.

Европа

Избеганиот поранешен шпански крал престојува во луксузен хотел во Абу Даби

Објавено пред

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос (82) престојува во ексклузивниот хотел „Емират палас“ во Абу Даби, каде што се наоѓа од понеделникот кога ја напушти Шпанија.

Ова го објави шпански „Еј-би-си“, а официјалните претставници на Обединетите Арапски Емирати и хотелскиот менаџмент не беа достапни за коментар, пренесува „Ројтерс“.

Порталот „Еј-би-си“ наведува дека поранешниот крал пристигнал во Абу Даби со приватен авион со четворица телохранители и уште едно лице преку Париз во понеделникот наутро, од каде што со хеликоптер бил префрлен во државниот хотел „Емират палас“.

Портпаролот на шпанската кралска палата рече дека не знае каде е поранешниот шпански крал во моментот, а неговиот адвокат не е достапен за коментар.

Некои шпански медиуми објавија дека поранешниот крал заминал во Доминиканската Република, а други изјавиле дека тој бил во Португалија, каде што го поминал најголемиот дел од младоста.

Шпанскиот Врховен суд почна истрага за вмешаност на Хуан Карлос во малверзации со договорот за брза железничка пруга со Саудиска Арабија, а швајцарски „Трибјун“ објави дека Хуан Карлос добил 100 милиони долари од починатиот саудиски крал.

Прикажи повеќе...

Свет

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Објавено пред

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи дека истражителите вршат увид дали во инцидентот биле користени ракета или бомба, пренесува „Спутник“.

Според изјавата на Аун издадена од неговиот кабинет, истрагата за смртоносната експлозија е поделена во три фази.

„Прво, како експлозивниот материјал влегол во земјата и бил складиран… второ, дали експлозијата е резултат на небрежност или несреќа… и, трето, можност дека имало надворешно мешање“, се вели во соопштението.

Аун додаде дека го замолил францускиот претседател, Емануел Макрон, да му обезбеди на Либан воздушни фотографии за да утврди дали има докази за авиони или ракети. Тој истакна дека ако не ги добие од Париз, Бејрут ќе побара од другите земји да го сторат тоа.

Голема експлозија се случи на пристаништето во Бејрут доцна на 4 август и зафати речиси половина од главниот град. До денес бројот на загинатите порасна на 154 и повредени се речиси 5.000, од кои 120 се во критична состојба.

Според либанските власти, експлозијата била поврзана со неправилно складирање 2.750 тони амониумнитрат во пристаништето. Тридневната жалост за жртвите од трагедијата почна во средата, а во тек е и дводневна вонредна состојба во Бејрут, со можно продолжување.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудискиот принц обвинет дека испратил платени убијци во Канада

Објавено пред

Престолонаследникот на Саудиска Арабија испратил платени убијци во Канада за убиство на поранешен саудиски разузнавачки агент, се вели во тужба поднесена во еден американски окружен суд, пренесува „Анадолија“.

Во тужбата на 106 страници, Саад Алџабри (39) посочува дека принцот Мохамед бин Салман сакал да го убие затоа што тој знаел премногу за наводно корумпираните деловни активности на принцот, како и за формирање група платеници наречена одредот Тигар. Алџабри е постојан жител на Канада.

Алџабри, ветеран од саудиската разузнавачка служба, вели дека одредот Тигар го убил саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудиската амбасада во Турција во 2018 година. Во тужбата тој додава дека има близок работен однос со американските разузнавачи и дека преку откритијата може да ѝ наштети на репутацијата на Бин Салман во Вашингтон.

„Малку места чуваат толку чувствителни, понижувачки и осудувачки информации за обвинетиот Бин Салман од умот и сеќавањето на д-р Саад – освен можеби снимките што д-р Саад ги направил очекувајќи го своето убиство“, се наведува во судскиот документ. „Затоа обвинетиот Бин Салман го сакал мртов и работел на постигнување на таа цел во последните три години“.

Канадската влада одби да коментира за тужбата, но министерот за јавна безбедност, Бил Блер, рече дека владата знае за ситуации кога странските субјекти им се заканувале на Канаѓани, како и на луѓе што живеат во земјата.

„Сосема е неприфатливо и ние никогаш нема да толерираме странски актери што ѝ се закануваат на националната безбедност на Канада или на безбедноста на нашите граѓани и жители“, се вели во изјавата на Блер.

Алџабри избегал од Саудиска Арабија во 2017 година пребегувајќи во Турција, а потоа и во Торонто, каде што престојува.

Ова не е прв случај Бин Салман да биде обвинет дека сакал да убие жител на Канада . На 22 јуни, Омар Абдулазиз, истакнат критичар на Саудиска Арабија, кој сега е во егзил во Канада, го предизвика гневот на саудискиот принц, а канадските власти го предупредија дека може да биде обележан за атентат или киднапирање од Саудијците.

И Абдулазиз побегнал во Канада и сега има сатирична емисија на „Јутјуб“ позната поради критиките кон Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет1 час

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет3 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија3 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија3 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија4 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет5 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет5 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет5 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет7 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет7 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет8 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион19 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет19 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет21 час

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет23 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија1 ден

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија1 ден

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион1 ден

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија1 ден

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Досие