Контакт

Свет

Се урна авион што носел ковид-тестови во Индонезија, загина американски пилот

Објавено пред

Американката Џојс Лин (40) загина кога авионот со кој управувала се урнал на патот кон градот Мамит. Џојс во авионот превезувала ковид-тестови за едно индонезиско село.

Се сомнева дека непосредно по полетувањето, имало дефект на моторот на авионот, што предизвикало несреќа.

Трагедијата се случила набргу по полетувањето од аеродромот во Сентана.

Според медиумите, само неколку минути по полетувањето, Џојс пријавила во контролната кула дека има проблеми со авионот. Набргу авионот се урнал во езерото, а спасувачките екипи го извлекле нејзиното безживотно тело од водата.

Регион

Турскиот амбасадор во Грција го демантираше наводниот прекуграничен упад

Објавено пред

Турскиот амбасадор во Грција, Бурак Озугергин, ги отфрли тврдењата за упад преку турската граница во областа Еврос минатата недела, изјавувајќи дека проблемот е едноставно технички, пренесува „Катимерини“.

Изјавата доаѓа по обвиненијата дека 35 турски војници во петокот окупирале област на западниот брег на реката Еврос, за која се вели дека ѝ припаѓа на Грција според Договорот од Лозана во 1923 година, и формирале мал камп во кој го кренале турското знаме.

И додека весниците како „Дејли меил“ го окарактеризираа упадот како инвазија, турскиот амбасадор во Грција рече дека малата област позната како Мелисокомео не е спор туку техничка работа што е сосема нормална меѓу соседите кај копнените граници“, пишува „Катимерини“.

„Ова не е проблем, па да не го претвораме во проблем“, додаде Озугергин и потврди дека Атина и Анкара разговараат за инцидентот.

И грчкиот министер за одбрана, Никос Панајотопулос, и министерот за надворешни работи, Никос Дендијас, во вторникот ја информираа владата за ситуацијата во областа откако и двете министерства во петокот поднесоа жалби до Турција за присуството на трупите.

Жалбата се однесува на турските трупи кои, наводно, ја отежнуваат работата на граничната ограда што Грција сака да ја прошири бидејќи се предвидува нов бран мигранти да се упати кон граничната област откако ќе се олеснат мерките за изолација поради пандемијата на корнавирусот.

Турските сили долж пограничниот регион се обвинети дека се обиделе да им помогнат на мигрантите да ја преминат границата пред појава на пандемијата, а еден војник во март изјавил за шведските медиуми дека добил директни наредби да го стори тоа.

„Потврдивме дека сè поминало добро и дека шверцерите не наплатуваат премногу. Имаме и разузнаваќки информации за тоа каде и кога е безбедно да се премине “, рекол војникот.

Грчката влада објави и видео снимки на кои се гледа како турско оклопно возило финансирано од Европската Унија, наводно урива дел од граничната ограда на почетокот на март.

Прикажи повеќе...

Регион

Поради губење на работата, секој петти Хрват не може да ги покрие трошоците за храна и комуналии

Објавено пред

Најмалку 18% од населението во Хрватска, или повеќе од 720.000 луѓе веќе во првите два месеци од економската стагнација не можат да ги намират основните животни потреби. Ова е резултат од истражувањето на Европскиот институт „Бругел“ од Брисел.

Кога започна пандемијата, хрватската влада почна да исплатува плати за околу половина милион работници на чекање, во износ до 500 евра, што треба да трае три месеци, пишува „Себиз“.

Доколку немаше државна помош, ситуацијата ќе беше неспоредливо потешка. Во тој случај, околу 50 проценти од хрватските граѓани – во период од два месеци, откако ќе изгубат работа или ќе ги намалат платите – нема да имаат доволно пари за храна и сметки, се вели во резултатите од истражувањето.

Ова укажува на непроценливата улога на државата, која издвои средства за спасување на работните места и компании. Меѓутоа, ако не се следат овие мерки и ако економијата не закрепне, сиромаштијата ќе се зголеми.

Хрватска е на дното на скалата на Европската Унија, под Литванија, Латвија и Словенија. Состојбата во Унијата е исто така загрижувачка. Наодите покажуваат дека скоро 100 милиони луѓе, во 21 земја, немаат доволно заштеда за двомесечни трошоци за храна, комунални услуги, станарина или кредит.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски лекари предупредуваат: Можна е повторна инфекција со коронавирус

Објавено пред

Повторна инфекција со коронавирусот е можна дури и кај оние пациенти кои развиле имунитет кон вирусот, тврдат руски лекари кои лекувале лица заболени од „ковид-19“.

Евгениј Шијато, шеф на работната група за спречување на коронавирусот во Санкт Петербург, тврди дека податоците што им се на располагање укажуваат дека инфекцијата со вирусот е можна дури и откако лицето веќе било заразено, пренесува ТАСС.

Шијато изјави дека денес е познато дека се потребни меѓу 100 и 120 дена за да се добие имунитет на вирусот, што значи дека теоретски постои можност за повторна инфекција во овој период.

Дури и кога некое лице го има прележано вирусот и има високо ниво на антитела, тоа не значи дека тој секогаш ќе биде заштитен од повторна инфекција, посочи овој руски лекар.

Јаков Накатис од Клиничката болница „Соколов“ бр. 122, во која се лекуваат пациенти со „ковид-19“, смета дека имунитетот на коронавирус може да биде сличен на имунитетот на грипот, од кој вакцината не заштитува секогаш. Накатис истакна дека степенот на имунитет не зависи од сериозноста на симптомите на болеста и дека зависи само од среќа дали некое лице повторно ќе се зарази или не.

Слично мислење има и Сергеј Петров од Градската болница „Свети Елизабета“ во Санкт Петербург, кој смета дека можна повторна инфекција и дека коронавирусот, како и секој друг вирус, може лесно да мутира, и тогаш стекнатиот имунитет веќе не би обезбедил заштита.

Во Русија, 362.342 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, закрепнати се 131.129 пациенти, додека 3.807 починале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија36 минути

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект можат да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија53 минути

Чулев: Владата да ја усвои Уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ја повика Владата да ја усвои Уредбата со која е превидена награда за полицајците....

Македонија57 минути

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени за 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број на поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, кажа...

Македонија3 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет3 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет4 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија5 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија5 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија5 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава8 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија17 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија18 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија18 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија18 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија18 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион23 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија24 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија1 ден

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија1 ден

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Досие