Контакт

Свет

СЗО: Внимателно го следиме новиот сој на коронавирусот откриен во Франција

Објавено пред

Експертот на Светската здравствена организација, Абди Махамуд, денеска изјави дека СЗО од ноември будно го следи новиот сој на коронавирусот Б.1.640.2, кој беше регистриран од научници во Франција.

Постојат три типа на соеви – оние што ги следиме, оние што предизвикуваат интерес и оние што предизвикуваат загриженост, рече Махамуд на брифинг во Женева, пренесуваат агенциите.

Тој додаде дека СЗО од ноември го следи сојот Б.1.640.2, како и две негови подваријанти.

Според Махамуд, СЗО ќе продолжи да го следи вирусот, вклучително и неговото можно ширење во другите европски земји.

Претходно, медиумите објавија дека експерти од Универзитетската болница во Марсеј откриле нов сој на коронавирус и привремено го нарекле Б.1.640.2. Според првите податоци, на југот на Франција од овој сој се заразени 12 лица.

Нултиот пациент е повратник од Камерун, пишуваат светските медиуми.

Свет

Обилни дождови во Мадагаскар – десет лица загинаа

Објавено пред

Обилните дождови во Мадагаскар предизвикаа поплави во делови од главниот град Антананариво, во кои загинаа 10 лица, а уште 12.000 луѓе останаа без покрив над главата, соопштија денеска властите на таа земја.

Надлежните предупредија на потенцијални одрони во главниот град, со оглед на тоа што се очекува да продолжат врнежите, како и можен циклон кој се приближува до островот во Индискиот Океан, пренесува агенцијата АП.

Претседателот Андри Рајоелина свика итен состанок поради поплавите, соопштија од неговиот кабинет.

Прикажи повеќе...

Свет

Британците се подготвуваат за живот со корона – од следната недела без маски и работа од дома

Објавено пред

Од следната недела граѓаните во Англија повеќе нема да бидат обврзани да носат маски или да работат од дома, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

Џонсон пред Парламентот рече дека владата ќе дефинира долгорочна стратегија за живеење со корона вирусот и порача дека граѓаните треба да бидат внимателни во последните недели од зимата, бидејќи пандемијата се уште не е завршена, пренесува Би-би-си.

Тој исто така рече дека сојот омикрон „не е лесна болест за секого, особено не за оние кои не биле вакцинирани“.

Тој најави и укинување на правилата за задолжително носење маски за средношколците во училниците, јавниот превоз и продавниците.

Како што се наведува, останува во сила одредбата дека маските ќе бидат задолжителни за влез на одредени места.

Би-Би-Си наведува дека т.н Планот Б, кој стапува на сила на 27 јануари, содржи и одредба дека на компаниите повеќе нема да им требаат пропусници за ковид.

Ќе се ублажат и рестриктивните мерки за домовите за стари лица, а деталите ќе бидат објавени подоцна.

Останува обврската секој кој е позитивен на корона вирусот да оди во самоизолација.

Прикажи повеќе...

Свет

По немирите, претседателот на Казахстан го смени министерот за одбрана

Објавено пред

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев денеска го смени министерот за одбрана, обвинувајќи го дека не покажал доволно решителност и иницијатива како одговор на неодамнешните немири и насилство во таа земја.

Токаев го замени Мурат Бектанов со спроведување на чистка во безбедносните кругови, во обид да ја зацврсти својата моќ по насилните протести во првата недела од јануари, наведува британската агенција Ројтерс.

– За време на јануарските настани, вооружените сили поради фактот што нивното раководство беше многу неодлучно и немаше иницијатива, не можеа добро да ги исполнат поставените задачи – објасни казахстанскиот претседател.

Тој го обвини министерот дека во јануарските настани не покажал „командни квалитети“.

На почетокот на овој месец, Казахстан беше погоден од најлошиот бран на насилство во својата постсоветска историја, при што беа убиени најмалку 225 луѓе, главно во Алмати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија5 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија5 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет9 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија10 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија24 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија1 ден

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет1 ден

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија1 ден

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие