Контакт

Свет

СЗО: Епидемијата ги наруши основните услуги за ментално здравје токму кога тие се најпотребни

Објавено пред

Според истражувањето на Светската здравствена организација (СЗО) спроведено во 130 земји за време на пандемијата на коронавирус, повеќе од 60 проценти од земјите пријавиле прекин на услугите за ментално здравје за ранливите групи, 67 проценти од земјите доживеале нарушувања во советувањето и психотерапијата, а околу 30 проценти од земјите пријавиле прекин на пристапот до лекови за ментални и невролошки нарушувања.

Пандемијата ја зголемува побарувачката за услуги за третман на менталното здравје. Губење на човечки животи, изолација, загуба на приход и страв предизвикуваат состојби на ментална непријатност или ги влошуваат постојните. Многу луѓе може да се соочат со зголемена употреба на алкохол и дрога, несоница и вознемиреност.

„Доброто ментално здравје е апсолутно клучно за целокупното здравје и благосостојба. Епидемијата на коронавирус ги наруши основните услуги за ментално здравје ширум светот токму кога тие се најпотребни“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус.

На Светскиот ден на менталното здравје, како дел од кампањата „Движење за ментално здравје“, СЗО ја поканува глобалната заедница да учествува во „Големиот настан за ментално здравје“, најголемата промотивна кампања на Интернет досега, со која се бараат зголемени инвестиции во менталното здравје на сите нивоа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Италија: Мерките остануваат, демонстрантите не се свесни за ситуацијата

Објавено пред

Еден ден по насилните протести против заострувањето на анти-ковид мерките во неколку италијански градови, премиерот Џузепе Конте тврди дека мерките остануваат во сила.

Тоа е тешка одлука на премиерот, кој се најде под притисок на експерти кои тврдат дека требало да се преземат поостри мерки порано затоа што вирусот се шири експоненцијално, а од друга страна се и барањата и протестите од сопствениците на оние активности кои ќе претрпат штета поради мерките.

„Се чини дека оние што протестираат не се свесни за ситуацијата“, изјави министерот за култура Дарио Франческини за агенцијата Анса.

Денес премиерот Конте ќе прими и ќе разговара со делегација на сопственици на барови, ресторани, спортски сали и културни институции кои исто така се противат на мерката за затворање, за да го објасни во директен разговор она што веќе го кажал за медиумите – дека строгите ограничувања се донесен како последно средство и за да се избегне карантин.

 

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Започна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот кој ќе ги поврзе Данска и Германија

Објавено пред

Пo повеќе од една деценија планирање, започна работата на најдолгиот подводен тунел во светот.

Тунелот Фемарнбелт кој ќе ги поврзува Данска и Германија, ќе се спушта до 40 метри под Балтичкото Море, а се очекува да биде отворен во 2029 година, пишува Си-ен-ен.

Тунелот долг 18 километри е еден од најголемите инфраструктурни проекти во Европа, со инвестирани над 7 милијарди евра.

Тунелот ќе поминува низ појасот Фемарн, теснец помеѓу германскиот остров со истото име и данскиот остров Лоланд, и е дизајниран како алтернатива на сегашната траект линија која секоја година превезува милиони патници. Патувањето со траектот трае 45 минути, а по изградбата на тунелот, ќе треба 7 минути со воз и 10 минути со автомобил за да се премине од една во друга земја.

Тунелот, чие официјално име е Фемарнбелт Фиксд Линк, исто така ќе биде најдолгиот комбиниран патен и железнички тунел во светот.

Ќе се состои од два автопати со по две ленти кои ќе бидат одделени со службен премин и две електрифицирани пруги.

„Денес, ако одите со воз од Копенхаген до Хамбург, ви требаат околу четири и пол часа. По завршувањето на тунелот, истото патување ќе трае два и пол часа. Многумина користат авион за патување меѓу двата града, но во иднина ќе биде поисплатливо само да се возите“, рече Јенс Оле Каслунд, технички директор во данската државна компанија Фемерн А/С, која е задолжена за овој голем проект.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Чешка повторно повеќе од 10.000 новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во Чешка се потврдени 10.273 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа.

Тоа е седмиот највисок дневен биланс откако за прв пат овој месец во земјата се забележани повеќе од 10.000 новозаразени за еден ден.

Во текот на минатата недела, дневниот просек на новозаболените беше повеќе од 12.000.

Чешка се соочува со најбрза стапка на инфекција во Европа во последните две недели, со 1.324 случаи на 100.000 жители, пишува „Ројтерс“.

Уште 164 лица починаа од последниот пресек.

Соочена со растечкиот притисок врз болничките установи, владата одлучи да воведе полициски час од среда и да го ограничи работењето на продавниците.

Од почетокот на епидемијата, во Чешка се регистрирани 268.370 заразени лица, а починале 2.365 лица

Прикажи повеќе...

Најново

Наука22 минути

Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не започнал да замрзнува, иако е крај на октомври, што е...

Македонија33 минути

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 тестови, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија1 час

Фронт 21/42: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

Фронт 21/42 се приклучува кон Манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија1 час

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката...

Македонија2 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион2 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион3 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет3 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет3 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа4 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија12 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет15 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа16 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија17 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија22 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа22 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет22 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија23 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет23 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Досие