Контакт

Свет

СЗО: Итно треба да го испитаме необјаснетиот синдром кај децата

Објавено пред

„Итно и многу внимателно треба да го испитаме необјаснетиот синдром на воспаленија којшто ги напаѓа децата“, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој ги повика лекарите ширум светот да соработуваат со националните власти и Светската здравствена организација и да бидат будни и подобро да го испитаат овој синдром што се јавува кај децатаж.

Стотици случаи на редок синдром се пријавени во САД и во Европа, а досега има и неколку смртни случаи.

Деветгодишно момче починало од редок синдром кој веројатно е поврзан со коронавирус, изјави денеска за Си-ен-ен портпаролот на болницата „Тимон Марсеј“.Си-ен-ен исто така објави дека 135 деца се разболеле од овој синдром.

Се проценува дека помеѓу 75 и 100 деца во Велика Британија имаат ретка и опасна болест поврзана со Ковид – 19.

Свет

Афроамериканец молел да не биде убиен, полицаецот го притискал со колената на врат, и тој починал

Објавено пред

Смртта на Афроамериканец за време на апсење предизвика бес во Минеаполис, а неговото семејство предупредува на прекумерна и нехумана употреба на сила и расизам од страна на полицијата во тој град.

Сцената, снимена од случаен минувач, покажува еден маж легнат земја од страна на полициски службеник, кој со колената му го притиска вратот. Мажот, Џорџ Флојд (46) се жалел неколку минути дека не може да дише.

„Не можам да дишам, не можам да дишам, те молам, не ме убивај“, молел Флојд за помош. Полицаецот му рекол да биде смирен, а друг полицаец ги држел минувачите на оддалеченост.

„Тој не се мрда, не дише, пипнете му го пулсот“, повторувал еден минувач додека полицајците чекале да пристигне брзата помош за неколку минути, но Флојд не бил спасен. Починал кратко време по пристигнувањето во болница.

Портпаролот на полицијата тврди дека човекот се спротивставил на апсењето на кое полицијата била повикана поради пијанство.

Минувачите се собраа и положуваа цвеќе на местото на инцидентот, а некои истакнаа натписи со кои се повикува полицијата да престане да ги убива Афроамериканците.

Полицијата во Минесота соопшти дека 46-годишниот Флојд, кој работел како чувар во ресторан, починал по „здравствен инцидент“ во „полициска интеракција“.

Градоначалникот Џејкоб Фреј потврди дека четворицата полицајци вклучени во инцидентот биле отпуштени.

Пред полициската станица во Минеаполис, полицајците мораа да употребат солзавец за да го растераат масовниот протест поради смртта на Флојд.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: Трамп е целосна будала затоа што не носи маска

Објавено пред

Кандидатот за демократски претседател Џо Бајден рече дека неговиот републикански противник Доналд Трамп е целосна будала затоа што не носи маска на јавни настани, заклучувајќи дека недостигот на цврсто водство на Трамп во пандемијата чини човечки животи.

Одлуката дали да се носи маска за лице во јавноста или не стана контроверзно прашање на националната политичка битка, според која двајцата кандидати за претседател на САД имаат многу различни пристапи.

Одлуката на Бајден да носи маска на отворено на Денот на сеќавањето, за време на неговиот прв настап во јавноста од март, го привлече вниманието на Трамп, кој на „Твитер“ објави фотографија на Бајден со коментар: „Ова може да помогне да се објасни зошто Трамп не сака да носи маска во јавноста“.

Американскиот претседател одби да носи маска пред камера за време на низа јавни настани, вклучувајќи го и Денот на сеќавањето.

„Тој е будала, целосна будала, затоа што тоа го вели. Дури и водечкиот лекар во светот вели дека треба да се носи маска во толпа“, рече Бајден во снименото интервју за „Си-ен-ен“.

Бајден рече дека однесувањето на Трамп се мачо глупости и лажно мажевно однесување што луѓето ги чини живот.

Претседателот изјави дека смета дека е многу невообичаено што Бајден носи маска на Денот на сеќавањето, бидејќи се наоѓал на отворено, а времето било убаво.

Јавниот настап на Бајден во понеделникот е првиот излез на 77-годишниот претседателски кандидат од дома по неколку недели.

Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат да се носи маска за лице во јавноста секаде каде што е потешко да се спроведат мерки за социјално растојание.

Прикажи повеќе...

Свет

Многу светски лидери го користат лекот на Трамп

Објавено пред

Претседателот на Салвадор, Наџиб Букеле денеска изјави дека многумина светски лидери го користат хлорокин, лекот чие дејство во лекувањето на коронавирусот, не е докажано.

Американскиот претседател Доналд Трамп тврдеше дека за време на епидемијата го пие лекот превентивно.

Хидроксихлорокин првенствено се користи во лекувањето на маларија.

Светската здравствена организација неодамна ги прекина испитувањата на овој лек за лекување на коронавирус од безбедносни причини.

Трамп во неделата рече дека повеќе не го користи лекот, но Букеле денеска вели дека тој, како и други лидери, го користат, пренесе Би-би-си.

„Го користам како превенција. Претседателот Трамп го користи како превенција, многумина светски лидери го користат исто така“ рекол Букеле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет2 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет3 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија3 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија4 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија4 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава6 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија16 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија17 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија17 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија17 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија17 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион22 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија22 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија23 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија24 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија24 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија1 ден

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет1 ден

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие