Контакт

Свет

СЗО: Не е време за опуштање

Објавено пред

Претставничката на СЗО, Марија ван Керкове, оцени дека не е време за опуштање иако има пад на бројот на новозаболени лица во светот и најниска стапка на инциденција од средината на октомври 2020 година. Таа додаде дека ширењето на новите варијанти на коронавирусот, како и сомнежите во ефикасноста на вакцините го намалуваат оптимизмот во однос на излезот од кризата, објави „Ројтерс“.

„Не смееме да се доведеме во ситуација во која повторно би имале зголемување на бројот на заболени“, предупреди Ван Керкове.

Во последните 24 часа потврдени се 351.335 нови случаи на Ковид-19 и 10.957 смртни случаи кај ковид-пациенти, наведува „Ројтерс“.

Досега вакцинацијата почна во 85 земји, а администрирани се нешто помалку од 188 милиони дози.

Свет

Телеграф: Хакирана лабораторија во Оксфорд за истражување на ковид

Објавено пред

Кибер-група ја хакирала биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, која го истражува Ковид-19, објави британски „Телеграф“.

Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за структурна биологија, познат како „Струби“, кој врши истражувања за Ковид-19, пренесува „Ројтерс“.

Универзитетот во Оксфорд не одговори веднаш на барањето за коментар, но за „Телеграф“ потврди дека „Струби“ бил цел на хакери.

„Го идентификувавме и ограничивме проблемот и сега истражуваме понатаму“, вели портпаролот на Оксфорд.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Објавено пред

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство. Најсмртоносен е калифорнискиот вид. Бразилскиот министер Едуардо Пазуело изјави дека владата распределила од 13 до 14 милиони дози вакцини и дека планира да вакцинира половина од 210 милиони жители во земјата до средината на годината, пренесува „Ројтерс“.

Од друга страна, научниците се загрижени за постоењето на т.н. калифорниски вирус, за кој не се знае многу, но постои можност тој да биде најсмртоносна и најзаразна варијанта досега. Прелиминарна студија укажува на тоа дека овој вид се шири побрзо од другите, дека може да доведе до потешки форми на инфекција, дека бара поинтензивно лекување и дека може да биде уште посмртоносен.

Бидејќи истражувањето ја нема поминато проверката на независна група научници, сите овие тврдења треба да се земат со резерва.

Прикажи повеќе...

Свет

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Објавено пред

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели дека припаѓаат на проиранската милиција. Воздушниот напад е одговор на ракетниот напад врз американски цели во Ирак и тој беше со ограничена големина, можно е да нема ескалација, пренесува „Ројтерс“.

Сириската опсерваторија за човекови права објави дека во тие напади биле убиени 17 проирански борци.

„Три камиони муниција беа уништени во нападите. Многу луѓе беа убиени”, рече директорот на Опсерваторијата, Рами Абдел Рахман.

„По наредба на претседателот Бајден, американските воени сили извршија воздушни напади вечерва врз инфраструктурата што ја користеа милитантните групи со поддршка на Иран во источна Сирија“, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Тој изјави дека Бајден ќе дејствува со цел да ги заштити американските и коалициските војници.

„Во исто време, дејствувавме на одреден начин со цел да ја деескалираме целокупната состојба во источна Сирија и Ирак“, додаде Кирби. Тој рече дека во нападите се уништени многу објекти на граничниот пункт што ги користеле проирански групи како Катаиб Хезболах и Катаиб Сајид ал-Шухада.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет38 минути

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија1 час

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет12 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија15 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија16 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија17 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија22 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија22 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија23 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија23 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа23 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Досие