Контакт

Свет

СЗО: Омикрон и делта-сојот направија цунами од нови случаи

Објавено пред

Заедничкото ширење на делта и на омикрон-варијантата на коронавирусот создава цунами од нови случаи, изјави на прес-конференција генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус.

dobivaj vesti na viber

„Многу сум загрижен што омикрон, кој лесно се пренесува и се шири истовремено со делта-сојот, доведува до цунами од случаи“, рече тој додавајќи дека тоа е двојна закана што води до нагло зголемување на бројот на хоспитализации и смртни случаи.

Тедрос го повтори повикот до земјите за поправедна дистрибуција на вакцини против коронавирусот и предупреди дека примената на бустер-дози во богатите земји може да доведе до недостиг на вакцини во посиромашните.

Тој рече дека СЗО е посветена да обезбеди секоја земја да достигне стапка на вакцинација од 70 проценти до средината на 2022 година, што ќе помогне да се стави крај на критичната фаза на пандемијата.

Свет

Генерален штрајк во транспортниот сектор утре во Германија

Објавено пред

Германскиот синдикат на вработените во јавниот сектор Верди и железничкиот синдикат за понеделник најавија еднодневен генерален штрајк на транспортниот сектор во Германија. Штрајкот целосно ќе го парализира железничкиот, воздушниот и поморскиот сообраќај.

dobivaj vesti na viber

Синдикатот на вработените во јавниот сектор „Верди“ и синдикатот на вработените во железницата „ЕВГ“ најавија еднодневен предупредувачки штрајк што ќе го зафати и меѓуградскиот железнички сообраќај и речиси целиот градски сообраќај како и повеќето аеродроми, јавуваат германските медиуми.

Штрајкот го вклучува и водниот транспорт во Германија и управата за автопати.

Според податоците на Здружението на аеродроми, од штрајкот во понеделник би можеле да бидат погодени 380.000 патници, а сообраќајот се очекува да биде во прекин до средината на неделата.

Претставник на Германските железници (ДБ) ги повика патниците да ги одложат патувањата доколку е можно или да ги преместат на денот пред, или по штрајкот.

Причина за штрајкот е тоа што синдикатите бараат повисоки плати, особено изедначување на негативниот ефект на инфлацијата врз реалните плати. Синдикатот Верди за 2,5 милиони вработени бара зголемување од 10,5 отсто.

Прикажи повеќе...

Свет

Летово со поскапи патарини на српските автопати

Објавено пред

Наскоро поскапуваат патарините во Србија. Поскапувањето за возачите на патнички автомобили, во зависност од делницата, ќе се движи најмногу до 200 динари, а на најфреквентните делници во просек ќе изнесува 50 динари.

dobivaj vesti na viber

Според одлуката, патарината ќе се зголеми за 14 отсто за оние кои нема да платат такса за користење на автопатот преку електронскиот уред за наплата на ЕНП, додека возачите кои го користат тој уред ќе имаат зголемување од 8 отсто.

Имајќи ги предвид актуелните цени на патарините, поскапувањето на најдолгите делници ќе се искачи до околу 200 динари. Ќе поскапи од 60 до 100 динари кај најфреквентните.

Нови цени за најфреквентните делници

Белград – Чачак 535 динари

Белград – Ниш 1.014 динари

Белград – Нови Сад 273 динари

Белградска Суботица 730 динари

Новиот ценовник ќе стапи во сила осмиот ден од денот на објавувањето во „Службен весник“.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Објавено пред

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На годишнината од уништувањето, случајно ја признаа загубата. Во исто време, Украинците споделија и видео клип на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Украинската армија пред една година објави дека уништила еден од бродовите на руската Црноморска флота – Саратов. Сепак, руската страна секогаш ги негираше обвинувањата. Вчера, на годишнината од нападот, рускиот командант призна дека борбениот брод навистина бил уништен во гранатирањето. Сепак, признанието беше директно – во Севастопол беше откриена спомен плоча на загинатите морнари во нападот.

„Пред една година во битка го загубивме воениот брод Саратов. Ги загубивме и екипажите на бродовите Орск, Новочеркаск и Цезар Куников“, изјавил командантот на поморската база на Крим во Севастопол, Феликс Менков, пренесуваат руските медиуми. Рускиот командант не го откри точниот број на жртви.

Украинските сили во јавноста објавија видео од ракетниот напад како знак на ова признание и годишнина. Началникот на украинскиот Генералштаб Валериј Залужни на настанот напиша дека „нападите го разбиле митот за неуништливата руска флота“. Истовремено, тој додаде дека ова е уште еден доказ дека непријателот „нема да смее да остане ниту во нивното море, ниту на нивната земја“, пренесе 24.ур.

Уште минатиот мај, американската компанија Максар Технолоџис ги потврди украинските тврдења за уништување на бродот користејќи сателитски снимки. Бродот бил во близина на складиштето за гориво во моментот на нападот. Од понатамошните снимки, компанијата дознала и дека руските сили подоцна го однеле уништениот брод Саратов на Крим на поправка.

Украинците го потопија Саратов точно еден месец по почетокот на руските напади. Три недели подоцна тие го нападнаа и рускиот ракетен крстосувач Москва.

Ракетниот крстосувач, првично наречен Слава, е изграден во 1976 година во Миколаев, Украина. Успешно работи од почетокот на 80-тите години на минатиот век, а потоа во 1990 година се враќа на реновирање во Миколај. Во април 2000 година повторно започна со работа, под новото име Москва. Потоа го замени крстосувачот Адмирал Головка и стана командант на руската Црноморска флота.

Бродот е опремен со 16 противбродски ракети П-1000 Вулкан. Нивниот домет е најмалку 700 километри. Муницијата користи комбинирана шема на летот, што значи дека дел од патувањето патува на голема височина и повторно се спушта пониско во близина на целта, пишува Дневник.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет13 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет14 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ16 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ17 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија17 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија18 часа

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија19 часа

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија20 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија20 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија21 час

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија23 часа

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет23 часа

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија1 ден

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....

Македонија2 дена

Затруениот битолчанец може да има последици, се проверува дали во кафулето испил детергент за садови наместо кисела вода

Во стабилна состојба е битолчанецот кој во кафуле побарал кисела вода, а се сомнева дека му донеле и испил детергент...

Македонија2 дена

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија2 дена

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ2 дена

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија2 дена

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија2 дена

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...