Контакт

Свет

СЗО се надева на стотици милиони дози вакцина против Ковид-19 до крајот на годината

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) изрази надеж дека неколку стотици милиони дози вакцина против коронавирус ќе бидат произведени до крајот на годината, а дури две милијарди во текот на 2021 година.

Како што забрзува трката за пронаоѓање вакцина, научниот директор на СЗО, Сумија Сваминатан, изјави дека се проучуваат повеќе од 200 кандидати за вакцина низ целиот свет и дека во тек се десетина клинички испитувања.

„Ако имаме среќа, ќе имаме еден или двајца кандидати пред крајот на оваа година. Имам надеж, оптимист сум. Но, развојот на вакцините е комплексен потфат, доаѓа со многу неизвесности. Добро е тоа што имаме многу вакцини и платформи, па дури и ако првата не успее, или втората не успее, не треба да губиме надеж, не треба да се откажуваме“, рече таа.

Според неа, приоритет во вакцинацијата треба да бидат оние кои се на фронтот, лекарите и полициските службеници, потоа постарите лица и на крајот луѓето кои се најмногу изложени на заразата, старечките домови и населбите каде што вирусот лесно се шири.

„Почнуваме од претпоставката дека би можеле да имаме неколку стотици милиони дози вакцини до крајот на оваа година, а тоа е оптимистичка прогноза“, рече официјалниот претставник на СЗО.

На крајот на мај, челниците на фармацевтската индустрија навестија дека вакцината може да биде готова до крајот на годината, но тие посочија дека предизвикот е огромен затоа што ќе бидат потребни две дози на вакцината по човек, или околу 15 милијарди дози според некои проценки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Уапсен сопственикот на болница во Бангладеш поради издавање лажни тестови за коронавирус

Објавено пред

Сопственикот на приватна болница во Бангладеш е уапсен поради вмешаност во фалсификување на резултатите од илјадници тестови на Ковид-19 спроведени во неговата здравствена установа во Дака, објави полицијата.

Полицискиот полковник Ешик Билах изјави дека припадниците на Специјалната полициска единица (РАБ) го уапсиле Мохамед Шадед, директор на болницата „Регент“, сместена во југозападниот дел на земјата во граничната област со Индија.

Шадед е уапсен кога се обидел да замине во Индија преку слабо контролираната граница. тој бил во бегство со денови по затворањето на неговата болница.

Деветмина вработени во болницата биле уапсени порано како дел од истрагата во која се откриени фалсификувани резултати од најмалку шест илјади тестови на коронавирус.

Властите ја повлекле дозволата на болницата да спроведува тестови откако се открило дека некои од спроведените тестови покажале лажно-позитивни или лажно-негативни резултати од тестот.

Исто така е откриено дека на пациентите им се наплаќал паричен надоместок со што се кршел договорот со властите за бесплатно лекување на пациентите со коронавирус.

Уапсена е и лекарка во јавна болница под обвинение за вмешаност во издавање лажни резултати од тестот за коронавирус во приватна клиника.

Досега во Бангладеш се регистрирани повеќе од 190.000 случаи на инфекција со коронавирус, а откако е направена првата дијагностика на 8 март, починале 2.424 лица.

Оваа јужноазиска земја се најде под жестоки критики откако се покажа дека голем број на патници кои патувале од Бангладеш за Италија по тестирањето биле позитивни, и покрај носењето сертификати дека се негативни за коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го минимизираше полициското насилство врз Афроамериканците, велејќи дека полицајците убиваат повеќе белци.

Во интервју за „Си-би-ес њуз“, Трамп беше прашан зошто Афроамериканците и натаму умираат од рацете на полицијата.

„И белците, и белците исто така. Какво ужасно прашање. И белците исто. Повеќе белците“, одговори тој.

Полициското насилство врз Афроамериканците е во центарот на вниманието во Америка откако Џорџ Флојд почина на 25 мај за време на апсењето во Минеаполис, откако еден полицаец клекна на неговиот врат.

Смртта на Флојд доведе до протести низ САД и во светот.

Според анализата на „Вашингтон пост“, половина од луѓето убиени од полициските сили се белци, но смртта на Афроамериканците е непропорционална затоа што тие се помалку од 13 проценти од американското население.

Прикажи повеќе...

Свет

Поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија: Стотици раселени, има загинати и исчезнати

Објавено пред

Најмалку 16 лица загинаа, а стотици други се раселени од нивните домови поради лизгање на земјиштето и поплавите што го погодија островот Сулавеси во Индонезија.

Спасувачите сè уште трагаат по 23 исчезнати лица во поплавите што го погодија Северен Лубу, област во провинцијата Јужен Сулавеси, изјави Радитја Џати, портпарол на агенцијата.

На снимките од теренот се гледаат оштетените куќи преплавени со густа кал, додека пистата на локалниот аеродром е исто така покриена со кал и остатоци од отпад, пренесува АП.

За неколку дена, поради обилните дождови, се излија три околни реки, што предизвика евакуација на повеќе од 650 лица, соопштија локалните власти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

МОСТ: До 10 часот најмногу гласачи во ИЕ 3, гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија2 часа

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи...

Македонија2 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион3 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија4 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија4 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија5 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија12 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет14 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија19 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија20 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија20 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија22 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ1 ден

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 ден

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Досие